Jump to content

CAT ESTE CONSUMUL REAL LA UN E39 525D IN ORAS?


Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am avut numai benzina...

sunt curios

59763[/snapback]

am 525d 163 cp,cutie manuala.in oras consuma in medie 10%.la drum lung in jur de 8-8.5%.

sa stii ca nu e nici o diferenta intre consumul afisat pe computerul de bord si cel real.am verificat.nu acelasi lucru pot spune despre e46,320 d,150cp,care e foarte mincinos in ceea ce priveste computerul de bord.

Link to comment
Share on other sites

am 525d 163 cp,cutie manuala.in oras consuma in medie 10%.la drum lung in jur de 8-8.5%.

sa stii ca nu e nici o diferenta intre consumul afisat pe computerul de bord si cel real.am verificat.nu acelasi lucru pot spune despre e46,320 d,150cp,care e foarte mincinos in ceea ce priveste computerul de bord.

59773[/snapback]

 

 

 

 

si ca sa va simtiti bine amandoi :blink: al meu 535i/e39/2000 consuma doar 16-17 in traficul din bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

am 525d 163 cp,cutie manuala.in oras consuma in medie 10%.la drum lung in jur de 8-8.5%.

sa stii ca nu e nici o diferenta intre consumul afisat pe computerul de bord si cel real.am verificat.nu acelasi lucru pot spune despre e46,320 d,150cp,care e foarte mincinos in ceea ce priveste computerul de bord.

59773[/snapback]

 

ce zici de prietenul bavarez 535i 16-17 l in oras?ar dori el...cei drept cu asa motor are satisfactii...

asta care il am acum,dupa ce am resetat cal. imi arata 12.5 in oras...oricum nu ma intereseaza cat consuma...masina e la starea ei(82700 km reali)...am cump. din germania cu mana mea...de la particular

iti rupe capu' cum fuge...

inainte am avut un MB-2.7cdi 2002...e de kkt(prea plictisitoare)

BMW-ul te tine in priza...

Link to comment
Share on other sites

528i s-a facut pana in 08.2000, poate ti-a fost trecut in acte ca si 2001. Chiar atat de mult sa iti ia? As fi vrut sa imi cumpar chiar un 528i, dar inseamna ca ma potolesc, ca am avut 2 ani 535i si stiu cum ma durea buzunaru cand alimentam.

 

Dupa ce ai resetat ar trebui sa il lasi o perioada sa se recalibreze. In general daca de exemplu iei borna de la baterie, iti va arata consum de 20% pana cand isi revine, treptat incepe sa scada.

Link to comment
Share on other sites

528i s-a facut pana in 08.2000, poate ti-a fost trecut in acte ca si 2001. Chiar atat de mult sa iti ia? As fi vrut sa imi cumpar chiar un 528i, dar inseamna ca ma potolesc, ca am avut 2 ani 535i si stiu cum ma durea buzunaru cand alimentam.

 

Dupa ce ai resetat ar trebui sa il lasi o perioada sa se recalibreze. In general daca de exemplu iei borna de la baterie, iti va arata consum de 20% pana cand isi revine, treptat incepe sa scada.

59784[/snapback]

 

era in talon 2001...masina fusese a unui boss de la petrom si arata the best...la 30000 km ii cazuse motorul...a fost schimbat urgent in germania(masina era cadou data de bmw acestui boss)

era super stiuta la AB ROMANIA...au luat foc imediat astia de aici din tara cand s-a intamplat...

ce sa iti spun...e MASINA...DAR EU NU LE TIN MAI MULT DE 6-8 LUNI...ma plictisesc rpd.

cand ii dadeam in gura consuma si 24l...pe bune!

la asta am resetat cal. din ala care schimbi semnalul...altceva nu am facut...ma jucam.

Link to comment
Share on other sites

am spus fara exagerari...ne lasi :)

535 16-17l?

am avut un 528i step 2001 si lua 20 in buc...

asa ca...mai adauga ceva :blink:

59780[/snapback]

 

 

asa ca kestie: am avut inainte un 328i si in oras lua 14%.

asta apropo de 528i cu 20%...nu era cam mult?o fi mai grea caroseria...dar parca cam mult...

ziceam doar. :)

Link to comment
Share on other sites

era in talon 2001...masina fusese a unui boss de la petrom si arata the best...la 30000 km ii cazuse motorul...a fost schimbat urgent in germania(masina era cadou data de bmw acestui boss)

era super stiuta la AB ROMANIA...au luat foc imediat astia de aici din tara cand s-a intamplat...

ce sa iti spun...e MASINA...DAR EU NU LE TIN MAI MULT DE 6-8 LUNI...ma plictisesc rpd.

cand ii dadeam in gura consuma si 24l...pe bune!

la asta am resetat cal. din ala care schimbi semnalul...altceva nu am facut...ma jucam.

59788[/snapback]

 

528i cu motorul schimbat cred ca e al nu stiu catelea de care aud. Din cauza la chestia cu nikasil se intampla. E bine de stiut inainte de cumparare ce bloc are motorul, de nikasil sau alusil, dupa seria de la motor se poate afla.

In Cluj un 528i consuma 15%, e traficul poate mai lejer. A avut un prieten bun de al meu, si de foarte multe ori i-am imprumutat masina cand a mea era in service.

Link to comment
Share on other sites

528i cu motorul schimbat cred ca e al nu stiu catelea de care aud. Din cauza la chestia cu nikasil se intampla. E bine de stiut inainte de cumparare ce bloc are motorul, de nikasil sau alusil, dupa seria de la motor se poate afla.

In Cluj un 528i consuma 15%, e traficul poate mai lejer. A avut un prieten bun de al meu, si de foarte multe ori i-am imprumutat masina cand a mea era in service.

59797[/snapback]

 

in 96' am avut primul(6000km la bord) 520i

pe urma au fost 523i,525i,520,528i si acum 525d...

intre ele au mai fost alte marci(numai nemtesti)

nemti fac p.p. pe alti producatori...a... mi-am adus aminte in 92 am avut un 323i din 89

de atunci nu mai vreau seria 3...nu ma impac cu caroseria mica(desi circul mai mult singur

Link to comment
Share on other sites

Grrrrr.... ar fii ceva, dar totusi zi-ne cat  :) . Acum serios vorbind... daca o masina mi-ar consuma 45% si nu ar lua suta in 3 secunde maxim... i-as da foc  :)  :)  :)

59846[/snapback]

 

 

 

acum fara gluma: la un trafic,gen dupa 7-8 seara,ca sa -ti dai seama, merg pe 16-17%. :)

la ore din alea infernale,de faci 1h45min din berceni pana in aviatiei..18-19%. :blink:

fara nici un fel de exagerare.

oricum nu am de gand sa vand masina ..deci nu vad sensul exagerarii.

Link to comment
Share on other sites

acum fara gluma: la un trafic,gen dupa 7-8 seara,ca sa -ti dai seama, merg pe 16-17%. :)

la ore din alea infernale,de faci 1h45min din berceni pana in aviatiei..18-19%. :blink:

fara nici un fel de exagerare.

oricum nu am de gand sa vand masina ..deci nu vad sensul exagerarii.

59856[/snapback]

 

Pana la urma conteaza mult si ce fel de cutie este. O automata consuma mai mult in oras.

Link to comment
Share on other sites

525d A 2001:consuma in oras 15 acum.Asta-iarna imi consuma 17.Ma refer strict la masina mea,(nu ma trimiteti in service ca am mai fost,nu iese nimic suspect la tester :blink: )

In cartea tehnica consumul urban este 11,7.(sigur acest consum nu a fost stabilit intr-un oras cu circulatie haotica precum Bucuresti!)

Am mai vorbit despre consumul acesta ciudat la masina mea.Noroc ca nu am de mers foarte mult cu ea! :)

Link to comment
Share on other sites

Al meu, 530i consuma si 22-23 l/100km, in aglomeratie bara la bara in 4-5 km facuti in 40 minute... :)

 

Daca e seara cand s-a eliberat probabil 15-16 l/100km.

 

Daca e liber bine si nu ii dau in gura 12-14 l/100km.

 

de ce? nu am inteles niciodata asta

59890[/snapback]

 

Am tot studiat si eu problema asta. Parerea mea sincera e ca NU e convertorul de cuplu al cutiei automate de vina ci mai degraba ce face cutia automata in trafic urban. Du-te la 30 km/h si pune frana cu ochii pe acul de consum. Ai sa constati ca retrogradeaza treptele constiincios si pune frana de motor si la 2 km/h, pana aproape de oprirea pe loc. Si acul de consum la franare indica mult peste 10-12 km/h.

 

La o manuala, cine procedeaza asa in trafic urban? Nimeni. Cand pui frana ca au oprit cei din fata, calci si ambreiajul. Daca sunt multe opriri si plecari (la accelerare e clar consum mare, nu neaparat mai mare la automata) e clar ca consumul creste, iar marea diferenta o face franarea.

 

Concluzia mea :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am tot studiat si eu problema asta. Parerea mea sincera e ca NU e convertorul de cuplu al cutiei automate de vina ci mai degraba ce face cutia automata in trafic urban. Du-te la 30 km/h si pune frana cu ochii pe acul de consum. Ai sa constati ca retrogradeaza treptele constiincios si pune frana de motor si la 2 km/h, pana aproape de oprirea pe loc. Si acul de consum la franare indica mult peste 10-12 km/h.

 

La o manuala, cine procedeaza asa in trafic urban? Nimeni. Cand pui frana ca au oprit cei din fata, calci si ambreiajul. Daca sunt multe opriri si plecari (la accelerare e clar consum mare, nu neaparat mai mare la automata) e clar ca consumul creste, iar marea diferenta o face franarea.

60128[/snapback]

Interesant, are logica intr-adevar, statul ala in turatie mananca ceva energie in plus. Totusi (din cate pricep eu despre functionarea CV automate) in opinia mea pierderea cea mai mare de energie e la *statul* la semafor, cand ai piciorul pe frana si in convertorul de cuplu turbina conectata la motor se invarte la 700 RPM (sa zicem) iar turbina conectata la transmisie (catre CV) are 0 RPM. Motorul invarte saracul in mamaliga aia de ulei vreo 90 de secunde degeaba... Momentul cel mai eficient al convertorului de cuplu (pierderi minime) e cand cele 2 turbine sa invart la viteze aprox egale - cand e pe dos apar pierderile...

 

Later edit: Cu exemplul 700 vs 0 RPM am dus-o putin la limita, in practica nu e *exact* asa, dar oricum pe-aproape.

Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

Interesant, are logica intr-adevar, statul ala in turatie mananca ceva energie in plus. Totusi (din cate pricep eu despre functionarea CV automate) in opinia mea pierderea cea mai mare de energie e la *statul* la semafor, cand ai piciorul pe frana si in convertorul de cuplu turbina conectata la motor se invarte la 700 RPM (sa zicem) iar turbina conectata la transmisie (catre CV) are 0 RPM. Motorul invarte saracul in mamaliga aia de ulei vreo 90 de secunde degeaba... Momentul cel mai eficient al convertorului de cuplu (pierderi minime) e cand cele 2 turbine sa invart la viteze aprox egale - cand e pe dos apar pierderile...

60131[/snapback]

 

Pai asta testam simplu, o punem in N la semafor. Nu, nu cred... Daca si asta contribuie la un consum mai mare, nu cred ca e semnificativ. Motorul e la relanti, asa cum ai observat. Daca ar fi in sarcina, ar creste turatia.

 

De altfel, dupa mai putin de 2 secunde de la oprirea pe loc, se simte, aproape imperceptibil, o miscare la transmisie, ca si cum ar decupla sau cupla ceva...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.