Jump to content

Sfat achizitie


dan71

Recommended Posts

De ceva timp sint intr-o mica dilema. Caut de cateva luni un E90 dar in ultima vreme parca m-as indrepta spre un E60 525d (2005) in conditiile in care sint la preturi similare, in jur de 20.000+ EUR, iar seria 5 are mult mai multe dotari si parca e mai frumos. Intrebarea ar fi daca exista diferente mari la intretinere intre ele (E90-ul nu m-am hotarat daca sa fie diesel sau benzina), pentru E90 as fi pregatit dar nu stiu la ce sa ma astept de la un seria 5.

 

O chestie stupida, dar care ma enerveaza la 3 este ca aproape toate au teava de esapament ruginita sau arsa, indiferent de vechime sau model, nu prea mi se pare normal.

Link to comment
Share on other sites

Ok, e clar cum se rezolva cu teava, spuneam doar ca nu e normal ca la o masina de 1 an sa ai teava ruginita, am avut masini mai slabe care si dupa 3 ani aveau teava in regula, dar da-o incolo, e prea putin important.

 

Si eu ma gandeam la E60 dar cum am spus, nu cunosc diferentele in costurile de exploatare, daca sint mult mai mari.

Link to comment
Share on other sites

Eu nam mai vazut teava ruginita, nici amea nu e si e crom, dar vad ca la modele de ultimul an le vopsesc argintiu probabil ca la mai multi kilometrii se distruge cromul si rugineste.Daca esti "mare" ia seria 5,e mai silentios,mai mult comfort,daca nai 2 metrii inaltime e bun si un 3,inauntru e mai frumos ,ca 5 ul pre facelift,intredevar 5 ul bate 3 ul la capitolul aspect din spate.Dar cu M paket e frumos si 3u
Link to comment
Share on other sites

Clar E60 525d.Am mers recent cu unul si am ramas impresionat

PS:era automat

 

Si eu as vrea sa-l iau tot automat, ce am vazut pana acum la niste dealeri BMW din Germania era destul de interesant, 525d din 2005 cu vreo 50.000 km in jur de 21.000 EUR, fara piele, navigatie business, manual, dar la pretul asta mi se par chiar ok.

 

Tot nu sint lamurit cu costurile de intretinere la 5 (nu ca le-as stii pe cele de la 3, oricum e relativ), dar macar comparativ.

Link to comment
Share on other sites

Si mai e un aspect, la banii de care vorbeam, as lua un 3 la 50-60k km, pe cand un 5 nu-l gasesc sub 100k km, ceea ce contribuie iar la indecizia mea. Prefer totusi o masina cu mai putini km in ideea in care problemele ar fi mai rare.

 

aceeasi dilema am avut-o si eu si am ales in sfarsit e60, 525d, 2005, (am avut un e46 inainte), nu-mi pare rau deloc, e60 este mult superior, la multe capitole

in ce priveste km, nu-i o regula ca e90 sa aiba mai putini decat e60

asa ca, sfatul meu este e60, fara rezerve

din pacate, nu stiu sa iti spun de costuri vs e90 pt ca deodamdata nu am ajuns in service, insa, pt consumabile, nu cred sa fie vreo mare diferenta (ma gandesc numai la faptul ca e46 vs e39 nu era vreo mare diferenta)

Edited by valtheval
Link to comment
Share on other sites

De consumabile nu cred ca e problema, ma refer la faptul ca E60-ul e mult mai complex, ditamai matahala si am o reticenta vizavi de costurile de exploatare in general. Dar intr-adevar este peste E90. Cred ca pana la urma fac un compromis si caut un E60 la un dealer BMW, un Premium Selection, chiar daca e mai sarac in dotari macar am garantia ca iau unul bun. Poate ma indrept chiar spre un 523i sau 525i desi consumul este mai mare. Am vazut ca e invadat Vitanul de 525d, unele chiar frumoase si bine dotate, dar am unele retineri in a cumpara de acolo.
Link to comment
Share on other sites

De consumabile nu cred ca e problema, ma refer la faptul ca E60-ul e mult mai complex, ditamai matahala si am o reticenta vizavi de costurile de exploatare in general. Dar intr-adevar este peste E90. Cred ca pana la urma fac un compromis si caut un E60 la un dealer BMW, un Premium Selection, chiar daca e mai sarac in dotari macar am garantia ca iau unul bun. Poate ma indrept chiar spre un 523i sau 525i desi consumul este mai mare. Am vazut ca e invadat Vitanul de 525d, unele chiar frumoase si bine dotate, dar am unele retineri in a cumpara de acolo.

 

ditamai matahala nu e, o sa te obisnuiesti repede :) , e90 are 1600 kg iar e60 are 1660, deci mare diferenta nu e la greutate...alta este diferenta...e60 este limuzina, mai de drum lung, nu mai e asa rigida, compacta si sport cum e e90, are suspensiile mai moi, este mai confortabila, etc

cat despre masina din germania, check this out, era una dintre optiunile mele...daca o iei pe firma deduci tva si iesi cam la 16.000 eur + drum + taxe, ceea ce mi se pare super ok

ps: are si scaune sport pe care ti le recomand, sint foarte misto

 

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=...fwr&asrc=fa

Link to comment
Share on other sites

Mai greoaie nu cred,ai ramine surprins sa vezi ca 530d cu 330d au aceeasi greutate... :)

 

atunci asa pare , ca e barca si joasa , mie imi e mai greu decat cu un 3-ar prin oras , si automata fata de manuala este un pic mai lenta sau poate nu m-am obisnuit

Link to comment
Share on other sites

Urata masina din linku tau ;)

 

Uite aici E60 frumos si destul de optionat

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1

 

da, de gustibus, are 132 k km fata de 65 k, mie de ex nu-mi place nici ca are piele nici ca e automata, nici culoarea, are navigatie dar e inutila, asa cum stii, nu are scaune sport, e si mai scumpa cu 1000 eur, nici nu e de la dealer bmw, etc :)

Edited by valtheval
Link to comment
Share on other sites

da, de gustibus, are 132 k km fata de 65 k, mie de ex nu-mi place nici ca are piele nici ca e automata, nici culoarea, are navigatie dar e inutila, asa cum stii, nu are scaune sport, e si mai scumpa cu 1000 eur, nici nu e de la dealer bmw, etc :)

Corect! ;)

Pana la urma toate au navigatie,deci toate sunt inutile :lol:

Link to comment
Share on other sites

E clar ca e mai frumos 5-ul prin mai multe aspecte dar sunt sigur ca nu o sa gasesti niciodata la 21-22mii un 5 cu atatea dotari cu cate gasesti un 3 la 18-19mii, cum ar fi navi profi, webasto si multe alte chitibusarii - totusi e posibil sa ma insel.

Eu vreau sa aleg 3 deoarece umblu doar in oras (prea putin in afara) si cu siguranta il manevrezi mai usor in oras.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.