Jump to content

E39 525i an 2001


Mentiro

Recommended Posts

Dupa o iesire la mare in week-end si niste poze proaspete scot si eu la inaintare pe-al meu 525i achizitionat acum cateva zile.

Este an 2001 cu destule dotari printre care dublu climatronic, scaune sport, cd-changer, xenon, PDC si pachetul M la interior si o declar o masina foarte tare frate, cum se zice. A vazut pana acum cam 108 mii de km de drum si sper sa vada inca multe mii sub tutela mea. Sunt la al doilea BMW (dupa un E30) si cred ca-s dependent de ele.

 

post-1399-1221423691_thumb.jpg post-1399-1221423712_thumb.jpg post-1399-1221423722_thumb.jpgpost-1399-1221423729_thumb.jpg post-1399-1221423734_thumb.jpg post-1399-1221423748_thumb.jpg post-1399-1221424134_thumb.jpg

 

Ce as dori sa modific pana acum la masina ar fi lemnul de la interior care va deveni negru sau argintiu mat, semnalizatoarele spate albe si poate, doar poate niste jante mai mari.

 

Am observat ca la gropi se aude foarte rau o bucsa pe partea stanga (sper sa fie bucsa). Troncane foarte rau cam din orice. Ar mai trebui schimbate si amortizoarele pe spate cred eu pentru ca se clatina destul de rau pe a2 la poduri. In rest merge impecabil si trebuie sa ii fac casco cat mai curand posibil ca nu se mai poate. Imi rod unghiile de grija mai ales cand e parcata.

 

A...si...nu ma intrebati de consum. Nu vreau sa-mi amintesc (insa merita fiecare litru in plus). - apropo, pana ma uit eu in manual, care este diferenta intre consum 1 si consum 2 pe afisajul consolei centrale? Sunt 2 valori destul de diferite.

Link to comment
Share on other sites

nu stie, ideea e ca ai consum 1 si consum 2... poti sa-l resetezi care vrei, ceva in genu... un consum sa fie pe ultimii 10.000 km si unu pe ultimii 100 km...

Eu personal am 1 consum undeva pe la 8.3% consumu 2.. care nu este resetat de foarte foarte mult, si consum 1 il resetez tot timpul cand fac o iesire din localitate, ca sa urmaresc de obicei prin consum... starea tehnica a masinii. Daca resetezi de-odata consum 1 si 2.. arata acelas lucru :), diferenta care o ai intre cele 2 consumuri cum am explicat anterior, se datoreaza faptului ca 1 consum a fost resetat recent, si unu este pe mult mai multi km.

Link to comment
Share on other sites

nu stie, ideea e ca ai consum 1 si consum 2... poti sa-l resetezi care vrei, ceva in genu... un consum sa fie pe ultimii 10.000 km si unu pe ultimii 100 km...

Eu personal am 1 consum undeva pe la 8.3% consumu 2.. care nu este resetat de foarte foarte mult, si consum 1 il resetez tot timpul cand fac o iesire din localitate, ca sa urmaresc de obicei prin consum... starea tehnica a masinii. Daca resetezi de-odata consum 1 si 2.. arata acelas lucru ;), diferenta care o ai intre cele 2 consumuri cum am explicat anterior, se datoreaza faptului ca 1 consum a fost resetat recent, si unu este pe mult mai multi km.

 

 

Mersi mult

Poate ca e prea tarziu pentru mine...dar ma intreb...de unde stie masina cand e in oras si cand e la drum intins :)

 

Poti donwloada manualul de aici.

 

Acum am inteles ideea. Era destul de logic de altfel dar fiind prima mea masina cu computer de bord nu am incercat inca sa-i dau de capat.

Mersi pentru ajutor.

 

 

 

Superbã, s-o stãpâneºti sãnãtos.

 

Multumesc mult.

 

Frumoasa masina cu motorizare buna:) Daca vrei putem sa schimbam ornamentele, eu am ceva negru in E39, si as vrea lemn.

 

Ai cumva o poza cu ornamentele in cauza? Chiar m-ar interesa.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am iesit seara asta putin prin oras de unul singur, am pus niste 99+ de la petrom si am tras cateva cadre in parcarea vechiului loc de munca prin pipera.

Din pacate nu am avut la dispozitie decat un aparat foaarte basic la care nu puteam seta expunerea de nicio culoare si cum era frig si faceam pe mine prea rau au iesit miscate...e si asta un efect.

 

I-am gasit si o compatrioata. Nu s-au prea inteles. Nepotrivire de caracter cica.

post-1399-1230252814_thumb.jpg

post-1399-1230252830_thumb.jpg

post-1399-1230252842_thumb.jpg

post-1399-1230252859_thumb.jpg

post-1399-1230253308_thumb.jpg

Edited by Mentiro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.