Jump to content

Depasire istorica


Leusor

Recommended Posts

O stire foarte proaspata (de 10 minute), conform http://www.quattroruote.it/auto/MondoAuto/...fm?codice=47715

Traduc liber: Lipsesc inca datele de vanzari pentru decembrie pentru a putea celebra, insa dupa 11 luni exista mici sanse de a se mai schimba ceva: in 2005, pentru prima data de 12 ani, BMW a vandut mai mult decat Mercedes.

Depasirea, foarte importanta in segmentul unde imaginea conteaza, s-a produs: BMW a vandut 1.020.156 fata de 961.600 vandute de Mercedes.

 

Va las sa cititi articolul intreg.

Link to comment
Share on other sites

Toti il criticam pe Bangle cu designul lui cu tot dar... uite ca vanzarile ne dau peste nas se pare. Sau... e vorba de motoare care sunt peste ale concurentei si ele fac diferenta.

60685[/snapback]

cred ca a doua varianta :blink: , eu personal ma bucur ca au pus pe Bangle pe linie moarta, unde nu are acces la creioane

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu e cum arata masina sucesul vanzarilor ci calitatea ei dar asta nu e asa important pentru un om in Ro dar in vest conteaza f f mult si sa nu uit si eu cu oamenii mei mi-am adus aportul atat la calitate cat la cantitate cu o mana de oameni am construit peste 300.000 buc si fabrica are o capacitate de 237.000 buc pe an.
Link to comment
Share on other sites

modestule :blink: ..... a fost o gluma sper sa o iei ca atare... sa nu te superi ...

 

eu cred ca e o mandrie pt fiecare persoana care lucreaza la bmw sa lucreze acolo si sa'si aduca aportul la ceea ce este bmw .... felicitari tuturor ..

 

totusi am o singura intrebare ... de ce calitatea pielii la un bmw este inferioara unui mercedes ??

Link to comment
Share on other sites

... de ce calitatea pielii la un bmw este inferioara unui mercedes ??

60799[/snapback]

 

Cred ca te referi la calitatea pielii dpdv estetic cand este noua. Incearca sa vezi dupa 100.000 km cum arata una si cealalta...

 

Stirea ar trebui sa ne bucure, pentru ca reflecta calitatea automobilelor din ultimii ani pana azi.

 

Turbo-Man, ne lesi la primavara sa vedem si noi minunea?

Link to comment
Share on other sites

Sigur in privinta productiei am primit felicitari si personale si in scris de la cel mai mare,ma bucur ca la BMW Group sunt un om apreciat,dar atat eu cat si ceilalti care lucram pentru aceasta firma minunata dam totul ca sa fim la inaltime.

Ziarele mari din Germania scriau zilele astea un titlu in germana BMW ist de Stern auf dem Himmel der Autoindustrie,in traducere BMW este steaua de pe cer din industria auto.Sunt atate comentarii pozitive la ora actuala incat sunt bucuros ca am voie sa lucrez la BMW Group.Sa mai fac o precizare modele construite pana acum includ si Mini,Rolls nu numai BMW.

Sigur ca ma bucur sa pot sa arat ceea ce face BMW si live si cine poate sau vrea am sa-i stau la dispozitie.Momentan nu se poate din cauza E-92,dar ma interesez eu sper sa avem si deschis pentru vizitatori in 2006.

Link to comment
Share on other sites

da leusor e adevarat.. am mai avut discutia asta in alt thread.... totusi m'am suit in seria 1, in seria 6... pielea mi se parea groaznicaaa.... noua fiind

60810[/snapback]

 

 

adica cum groaznica? ce ai patit? :)

 

 

 

Felicitari BMW-ului si sa visam cu totii la o lume plina de bavareze :blink:

Link to comment
Share on other sites

adica cum groaznica? ce ai patit?  :blink:

60904[/snapback]

 

mai pielea de pe masinile noi ... pe langa ca miroase aiurea .... sau poate plasticele nu stiu.... dar pielea aia .... zici ca e ... vinilin..... vorba lui leusor.... poate asa e pana se "rodeaza" sau cine stie ce ras de seria 1 am vazut... acum nu stiu ce sa zic....

Link to comment
Share on other sites

mai pielea de pe masinile noi ... pe langa ca miroase aiurea .... sau poate plasticele nu stiu.... dar pielea aia .... zici ca e ... vinilin..... vorba lui leusor.... poate asa e pana se "rodeaza" sau cine stie ce ras de seria 1 am vazut... acum nu stiu ce sa zic....

60925[/snapback]

cine stie in ce show room ai plimbat :blink: , poate baietii de acolo au dat cu pronto pe masina expusa, stiu ca la fabrica exista omeni care se ocup special, numai cu mirositul ( sau a fost racit omul resp. cand a dat ok pe seria 1) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Sigur ca ma bucur sa pot sa arat ceea ce face BMW si live si cine poate sau vrea am sa-i stau la dispozitie.Momentan nu se poate din cauza E-92,dar ma interesez eu sper sa avem si deschis pentru vizitatori in 2006.

60889[/snapback]

chiar cred ca ar fi multi interesati... o sa te contactez atunci cand se va putea sau eventual voi fi prin zona... desigur, daca asta nu te supara... in rest felicitari si de la mine...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Automobile Bavaria, importatorul pe piaÞa localã al mãrcilor BMW, Mini, Rolls Royce ºi MAN, a vândut anul trecut 1.474 de autovehicule, În creºtere cu aproximativ 40% faÞã de anul 2004.

"Ne-am consolidat poziÞia În segmentul premium", spune Michael Schmidt, director general Automobile Bavaria. El pune evoluÞia vânzãrilor atât pe baza creºterii generale a pieÞei auto, cât ºi a modelelor noi lansate BMW Seria 1, Seria 3 ºi Seria 7.

"Rezultate bune a ĂŽnregistrat Âşi modelul BMW X5 (primul automobil de teren al BMW - n. red.) chiar dacĂŁ este la Âşase ani de la lansare", adaugĂŁ Schmidt.

Ăn plus, compania a intrat ĂŽn ultima perioadĂŁ mai puternic Âşi pe piaĂža vânzĂŁrilor de maÂşini second hand prin dezvoltarea sistemului buy - back. Oficialii estimau pentru anul trecut o cifrĂŁ de afaceri de 130 de milioane de euro, compania activând Âşi ca dealer pentru marca Land Rover.

La fel ca Âşi ĂŽn ceilalĂži ani, automobilele marca BMW au deĂžinut cea mai mare pondere ĂŽn activitatea Automobile Bavaria.

Cu 1.386 de vehicule comercializate, marca BMW a cunoscut o creºtere de aproape 40%. Cel mai bine vândut model BMW a fost anul trecut autoturismul de teren X3, cu peste 350 de unitãÞi livrate, faÞã de 250 de unitãÞi În urmã cu un an. Mini, cea mai micã marcã din portofoliul grupului BMW, a ajuns anul trecut la vânzãri de aproape 90 de unitãÞi, faÞã de mai puÞin de 60 În urmã cu un an.

Mai mult, Automobile Bavaria a vândut anul trecut ºi primul sãu automobil Rolls Royce În calitate de dealer, maºina fiind deÞinutã, potrivit informaÞiilor din piaÞã, de omul de afaecri braºovean Ioan Neculaie. Automobile Bavaria activase ºi ca intermediar pentru alte modele Rolls Royce Phantom achiziÞionate de oameni de afaceri români, precum Irinel Columbeanu.

Vânzãrile de motociclete BMW au crescut Într-un ritm ºi mai susÞinut, de aproximativ douã ori, Însã volumul este Încã redus, fiind situat la mai puÞin de 50 de unitãÞi.

Automobile Bavaria estimeazĂŁ pentru acest an o creÂştere a vânzĂŁrilor cu 20%, ĂŽn condiĂžiile ĂŽn care reĂžeaua de vânzĂŁri va fi dezvoltatĂŁ. Automobile Bavaria are puncte de vânzĂŁri Âşi service ĂŽn BraÂşov (Contempo), Arad (MDA Motors), ConstanĂža (Bavaria Motors), laÂşi (Trado Motors), TimiÂşoara (Banat Car), PiteÂşti (Motor AG), Sibiu (Bavaria Cars), Craiova (Oltenia Motors), Cluj-Napoca Âşi Târgu-MureÂş (Autotransilvania). PiaĂža auto româneascĂŁ a ajuns anul trecut la 256.000 de unitĂŁĂži, ĂŽn creÂştere cu aproape 42% faÞã de anul trecut. Ăn cazul mĂŁrcilor de import, creÂşterea pieĂžei a ajuns la 75%, cele mai mari creÂşteri fiind ĂŽnregistrate ĂŽn segmentul maÂşinilor populare sau al celor cu preĂžuri de pânĂŁ ĂŽn 15.000-20.000 de euro.

Anul 2005 a fost În aceste condiÞii cel mai bun an de pânã acum al pieÞei auto locale, acealºi lucru Întâmplându-se ºi cu marca de lux BMW.

ªi la nivel mondial BMW a Înregistrat cel mai bun an de pânã acum, grupul german anunÞând venituri record de 46,7 miliarde de euro, cu 5,2% mai mari faÞã de anul 2004.

BMW, cel mai mare producãtor de automobile de lux din lume, a vândut anul trecut aproape 1,33 de milioane de vehicule, ceea ce corespunde unei creºteri de aproape 10% În volum.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
Felicitari BMW.Multi la`u criticat pe Bangle dar se pare ca este apreciat designul mai mult ca la Mercedes.Cand cineva isi cumpara masina nu cred ca da o caruta de bani doar pt motor ci si pt confortul,designul si multe altele pe care le ofera un autoturism BMW Edited by Alex86
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.