Jump to content

BMW 320d E46 Touring


siemprerosso

Recommended Posts

asta este noua mea achizitie. e un 320d din 04/2005 (euro4), acum are 140mii km la bord si l-am cumparat de la un dealer de bmw din weingarten.

masina are urmatoarele optiuni:

- xenon + proiectoare

- navi business + radiocass

- clima automata

- scaune cu suport lombar si incalzire

- senzor de ploaie si senzor pentru lumini

- pachet fumatori

- cotiera fata/spate

- niste minuni prin portbagaj pentru fixarea bagajelor

- 6 trepte

 

pretul a fost 12.800EUR, mi-a lasat 600EUR din pretul initial de 13.400

mi se pare un pret bunicel, nu extraordinar dar pentru mine a contat anul masinii si faptul ca am luat-o de la un dealer foarte mare si foarte serios (AUER Gruppe). m-a enervat un pic pentru ca nu a vrut sa-mi dea garantie in romania, dar asta e. masina nu a avut accidente, e impecabila interior si exterior, si are discurile de frana noi. ultima revizie i-a fost facuta la 132mii km. turbina mi-a spus ca e cea originala (o fi bine, o fi rau??)

din pacate, n-am observat cand m-am uitat la ea ca nu merge suportul lombar de la scaunul soferului. probabil e vreo mufa iesita sau ceva de genul asta. a mai intampinat cineva aceasta problema?

 

ca prime impresii, pot spune ca xenonul face toti banii, vezi noaptea absolut tot ce e pe drum, in lateral mai ales. motorul toarce foarte frumos si linistit si ma baga in scaun (cuplul de tractoras) si a avut un consum mediu din germania pana acasa de 5.5 (mers linistit pentru ca am fost 2 masini si a 2a masina era o fiesta de 60cp, am mers 130-140km/h constant)

 

imi place tot la ea, mai putin faptul ca se aude oribil radiocass-ul (nu am inca magazia de cd-uri). navigatie e mica, dar cred ca are tmc, pentru ca pe drumul spre salzburg bmw-ul tot zicea sa ies de pe autostrada, iar igo-ul zicea sa merg in continuare, doar ca am prins un ditamai stau :). stie cineva daca are TMC?

 

interiorul este in 2 culori, destul de simpatic. as mai fi vrut volan imbracat in piele si comenzi pe volan (pentru tempomat), dar asta a fost prima masina care am vazut-o si am si cumparat-o, pentru ca in banii astia nu gasisem nimic mai bun pe site-ul bmw.

post-7425-1222077729_thumb.jpg

post-7425-1222077769_thumb.jpg

post-7425-1222077800_thumb.jpg

Edited by siemprerosso
Link to comment
Share on other sites

ms de urari. o sa pun si poze cu interiorul. e in 2 culori, negru si gri, asta mi-a placut la ea. am luat touring pentru ca am vrut sa fie neaparat e46 si 2005. e90 nu imi place ca design, e mai scump de intretinut si sincer nici n-aveam 17-18mii ca sa iau unul in stare buna. oricum, am apreciat la ea ca pot sa pun cam orice in portbagaj (am venit cu el plin din germania si din parndorf) si cu toata latura practica are performante dinamice bune.

imi place sa merg tare, dar sincer masina m-a pus la respect cand am vazut cum trece fara efort de la 110 la 170 in treapta a 6a. dar, cu timpul, o sa zic ca vreau 330i :).

Link to comment
Share on other sites

ultima revizie o are facuta la 130mii km, cu toate filtrele schimbate. pe bord imi arata 22.500 pana la oil inspection, asa ca nu i-am mai facut nici o revizie. am luat-o de la dealer bmw si am incredere in ce a zis tipu, am fost cu cineva care il cunostea (mai luase un x5 de la el). oricum, mi-a schimbat si lichidul de frana el, deci masina e la zi cu toate consumabilele. revizia ma gandesc sa i-o fac la reprezentanta, macar prima data, pana nu ma plictisesc de masina:) m-am gandit sa o duc la revizie cand imi mai arata 5000km pe bord. e ok?
Link to comment
Share on other sites

ultima revizie o are facuta la 130mii km, cu toate filtrele schimbate. pe bord imi arata 22.500 pana la oil inspection, asa ca nu i-am mai facut nici o revizie. am luat-o de la dealer bmw si am incredere in ce a zis tipu, am fost cu cineva care il cunostea (mai luase un x5 de la el). oricum, mi-a schimbat si lichidul de frana el, deci masina e la zi cu toate consumabilele. revizia ma gandesc sa i-o fac la reprezentanta, macar prima data, pana nu ma plictisesc de masina:) m-am gandit sa o duc la revizie cand imi mai arata 5000km pe bord. e ok?

in principiu tu ai dreptate, dar la cat ai dat pe masina nu cred ca mai reprezinta o problema cateva sute de euro ca sa stai tu linistit, sa sti ca le-ai schimbat tu. Oricum, daca te duci la reprezentanta o sa mai dureze ceva pana iti fac aia programare.

Link to comment
Share on other sites

mda, stiu ce zici. doar ca masina merge chiar bine si revizia e facuta recent la ea, de aia nu as mai schimba ceva. oricum, sa vad cum se comporta, nu am decat vreo 2000km cu ea deocamdata. nici macar n-am bagat motorina din ro, mai am din austria :)) Edited by siemprerosso
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 5 months later...

saptamana trecuta masina a primit prima revizie, la aprox 21mii km. toate filtrele, mai putin cel de polen (mann) si uleiul originale bmw. le-am luat de la dan groza, de pe forum, foarte ok piesele.

mai am sa ii schimb epuratorul (il am deja) si e cam gata. vad ca ii place cu filtre noi, parca fuge un pic mai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.