Jump to content

Furturi de oglinzi


mark_atmail

Recommended Posts

...totul depinde de cat de drogat e ala de le fura, daca e mai grabit si "neatent", nu apuca sa vada ca sunt inscriptionate....pe partea drepta mi le-a luat a 3-a oara, de cand am revenit in Bucuresti...ce e drept, prima oara nu erau inscriptionate, a doua oara da si a treia nu :)) ca nu apucasem inca, tot am amanat....

 

Cat a fost mai rece si spre dimineata era bruma, nu prea se observa la prima vedere grabita, inscriptionarea de pe oglinzi....acum, toti ne laudam cu ce le-am face daca i-am prinde, desi sunt ceva mai greu de prins.........oricum, dupa ce-l prind pe primul hot de oglinzi, cred ca da la ziar de el :twoup:))

 

..pe stanga mi le-a furat doar odata si ma consider fericit :()

 

...morala: tu amani lucrurile, dar ele nu te amana pe tine :D (sau nu intotdeauna...)

 

E simplu sa dai de ei, da-le un telefon ca-i gasesti pe ocazii si alte siteuri de gen sau ziare, nu o sa vina cu aceleasi oglinzi dar sigur cu altele; poate nu o sa fie acelasi dar o sa fie unul din ei... nu prea ai ce sa faci, il bagi tu in spital si cat stai la politie sa dai declaratii te trezesti fara oglinzi.

Nu inteleg de ce nu se face nimic, e simplu sa dea militia de ei si sa faca un flagrant, sa-i mai potoleasca.. dar stai ca am uitat, e romania... romania pe sistem de criza mai exact :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dupa un an si jumatate ma gandeam ca stau intr-o zona mai "ferita" de aceste marlanii, dar m-am inselat.

Aseara am ramas si eu fara oglinzi. Drumul Taberei (Vladeasa 12)

 

Mai patisem sa raman fara emblema de pe capota si fara capacelele de la jante dar atunci lasasem masina in alta parte :)

 

CE TARA, CE ORAS :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
 
nu este vorba ca nu se uita. se uita sigur. se fura de toate ca sa creasca cererea.

 

in ultima saptamana mi-au furat oglinzile de 2 ori.

 

acum ma intreb:

 

le fura si daca scrii pe ele?

 

 

Daca le si montezi antifurturi sansele sa ramai fara oglinzi scad simtitor. Bine ca au fost cazuri cu oglinzi de X5 cu electrocrom neinscriptionate cu antifurt cand au venit cu patent, cleste etc.. si nu au plecat fara oglinzi. Cel mai bine este sa le ai si inscriptionate si sistem antifurt montat.

arata jalnic cu acel antifurt,dar cine vrea sa mai scada sansele de a ramane fara ele trebuie sa recurga si la aceasta metoda.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie judecat omul ca nu si-a facut casco la o masina de zeci de mii de euro,e discutabila treaba.

Oricum,raul pleaca de la hoti,nu de la pagubiti.Daca politia nu face nimic,fiecare se apara cum poate,unul sableaza,altul antifurt,altul camera de luat vederi in fata casei,altul casco,altul are matiz si nu il doare capul :twoup:

Asa zic si eu la o adica:jalnic de cei care nu poarta un pistol in buzunar,la cati hoti sunt pe strazi.Ce zici?

Link to comment
Share on other sites

Jalnic? Da cred ca asa a zis si baiatul asta cu ///M6-ele..

stiu ca tu cu asta te ocupi si nu am zis ca nu trebuie pus acel antifurt,doar ca este parerea mea:arata JALNIC.

si daca ii fac casco ma duc pe fiecare luna la asigurare sa deschid dosar pt oglinzi?mai ales ca acum este si franciza cel putin 100 E.si apoi anul viitor se mareste casco in functie de daunele provocate?hai sa fim seriosi,nu are nimeni timp de asa ceva.eu casco am pt probleme mult mai mari.

dar sunt multi care le cumpara de la "baietii buni".asa se incurajeaza furtul!

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie judecat omul ca nu si-a facut casco la o masina de zeci de mii de euro,e discutabila treaba.

Oricum,raul pleaca de la hoti,nu de la pagubiti.Daca politia nu face nimic,fiecare se apara cum poate,unul sableaza,altul antifurt,altul camera de luat vederi in fata casei,altul casco,altul are matiz si nu il doare capul :twoup:

Asa zic si eu la o adica:jalnic de cei care nu poarta un pistol in buzunar,la cati hoti sunt pe strazi.Ce zici?

 

Ce sa zic? Nu este bine nici asa. Totusi, avem un coleg care a fugit cu pistolul in mana pe strazi.

 

Exista CASCO si FARA franciza. Dar costa mai mult decat cel CU, deci tot la bani se reduce discutia...

Si am mai scris undeva: Daca societatilor li se par suspecte aceste daune, nu au decat sa isi deschida parcari pazite in care sa parcheze acesti clienti.

 

PS Normal ca raul pleaca de la hoti, dar acestia nu ar mai fura daca nu ar mai avea unde si cui sa vanda marfa furata. Dar cred ca si asta am mai scris-o pe forum de cateva ori.

Link to comment
Share on other sites

salut!

ma ocup cu inscriptionarea oglinzilor cu numarul de inmatriculare.

daca te intereseaza numarul meu de telefon este 0727.401.669

id mess ducass_srl.

 

 

Azi, cu tristete, ma alatur si eu clubului celor cu oglinzi furate :)

 

Am un seria 1 din 2008, sunt la prima surpriza de acest gen, nu erau heliomate nici inscriptionate, doar incalzite. Am sa ma duc maine la o geamgerie ceva sa-mi pun una provizorie pe stanga pana fac rost de bani pt unele noi, daca ma puteti ghida catre o geamgerie unde pot face asta as fi recunoscator; simt ca sunt chior fara ele; as prefera de la reprezentanta sa mi le iau, nu vreau sa incurajez "baietii" pe care daca-i prindeam cu mana pe oglinda jur ca faceam puscarie, devin violent si necontrolabil la lucruri de genul asta :twoup: O aveam parcata la iesire de la statia de metrou 1 MAI (grivita), vis-a-vis de piata aia a carui nume imi scapa acum, unde e farmacia pe colt si unde are sediul o firma de paza, exact in fata lor eram,la intrarea in bloc, parcat. Ziua in amiaza mare au fost luate (13-15:00) :( Am zis ca mie nu mi se intampla asta; ca noaptea o am in garaj, protejata si ziua "poate" nu se fura ca sunt cam cu ochii pe ea... din parti, iti fura de oriunde... ca sfat, daca citesti mesajul asta si nu ai inscriptionate oglinzile ar fi bine sa te gandesti sa o faci... pentru ca asta urmeaza sa fac, dupa ce evident am fost patit :)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Jalnic? Da cred ca asa a zis si baiatul asta cu ///M6-ele..

 

am avut mare bafta cu M6-le, nu mi le-au furat in 2 ani de zile si nu erau inscriptionate + electrocroame :twoup:

 

acum am un vecin cu e60 M5, de 2 ori l-au lasat fara, acum si-a pus din astea ordinare, le-a inscriptionat cu litere de o schioapa plus anifurt, dar nu cum face TAU, ceva ingrozitor, o sa-i fac o poza...

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca antifurturile nu arata in niciun caz jalnic. Se cunoaste ca nu sunt din fabrica pe masina dar partea practica(impiedicarea furtului oglinzilor) e mai importanta parerea mea.

 

 

Sunt total de acord cu tine, cele puse de b-69-tau, sau in genul ala sunt chiar ok, nu arata deloc rau.

Link to comment
Share on other sites

NU,nu erau urmatoarele vor fii neaparat.

 

Astazi mi am luat oglinzi noi,incalzite,electrice si heliomate cu 180 Ron.urmeaza inscriptionarea

de la magazin ? .... :twoup:

 

 

Nu de la un tip care aduce de afara(erau sigilate cu eticheta de e87 pe ele) si am fost la b69tau si le am inscriptionat

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca antifurturile nu arata in niciun caz jalnic. Se cunoaste ca nu sunt din fabrica pe masina dar partea practica(impiedicarea furtului oglinzilor) e mai importanta parerea mea.

 

 

Sunt total de acord cu tine, cele puse de b-69-tau, sau in genul ala sunt chiar ok, nu arata deloc rau.

 

 

crezi ca sunt o mare piedica in fata unui banal patent sau foarfeca de taiat tabla?

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca antifurturile nu arata in niciun caz jalnic. Se cunoaste ca nu sunt din fabrica pe masina dar partea practica(impiedicarea furtului oglinzilor) e mai importanta parerea mea.

 

 

Sunt total de acord cu tine, cele puse de b-69-tau, sau in genul ala sunt chiar ok, nu arata deloc rau.

 

 

crezi ca sunt o mare piedica in fata unui banal patent sau foarfeca de taiat tabla?

 

Nu or fi dar daca si oglinzile sunt inscriptionate nu mai prezinta interes. Asa ca antifurt fara inscriptionare nu prea merge.

 

 

 

mda...

eu stiu din experienta ca se fura oricum ca sa fie cerere ca doar nu stau baietii pe maldarul de oglinzi aiurea

dar poate tu stii mai bine

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.