Jump to content

Solutie de astupat pori cauciucuri


foxygen

Recommended Posts

Am o problema cu unul din cauciucuri, adica o data pe saptamana trebuie sa-i dau aer... :)

Pe scurt se desumfla dar asa incetisor. Am verificat cauciucul si nici un cui sau ciob infipt vizibil...

Am vazut la un moment dat pe raft la raionul auto un anume sparay sau ce era el, care cica rezolva probleme de genul gauri si alti pori prin turnatea in cauciuc. :) Banuiesc ca prin valva ca prin alta parte nu vad pe unde.

A mai folosit careva asa ceva? Este intradevar eficient sau ii fix pix?

Oricum trebuie sa schimb gumele cu alea de iarna, dar inainte parca as incerca sa rezolv problema la caiciucul de vara, asta cu belele.

Link to comment
Share on other sites

pot sa fie pori.. cum zice colegu in primu post, inainte sa schimb gumele de vara, cele pe 15.. se tot dezumflau pe fata , pe langa ca in 1 aveam un surub, mai erau 3 pori pe unde iesea aerul, si la cealalta roata erau 5 pori aproape insesizabili pe unde sufla aer.. a verificat omu de 2 ori in bazin, pana am vazut pe unde iese aerul...
Link to comment
Share on other sites

pot sa fie pori.. cum zice colegu in primu post, inainte sa schimb gumele de vara, cele pe 15.. se tot dezumflau pe fata , pe langa ca in 1 aveam un surub, mai erau 3 pori pe unde iesea aerul, si la cealalta roata erau 5 pori aproape insesizabili pe unde sufla aer.. a verificat omu de 2 ori in bazin, pana am vazut pe unde iese aerul...

 

deci tot cu bazinul ai rezolvat...

Link to comment
Share on other sites

da pana la urma am vazut in bazin, la roata cu surubu, a scos surubu a pus snur si gata, da la a 2-a am tot bagat in bazin pana am vazut ceva ca i-am spus ca se tot dezumfla.. si janta nu era stramba.. si dupa ce a facut a 2-a roata a mai bagat si aia cu surubu sa mai verifice odata.. si sufla si aia.. si a trebuit sa dea iar jos cauciucu sa puna petec... si dupa 2 saptamani :) am schimbat rotile
Link to comment
Share on other sites

da pana la urma am vazut in bazin, la roata cu surubu, a scos surubu a pus snur si gata, da la a 2-a am tot bagat in bazin pana am vazut ceva ca i-am spus ca se tot dezumfla.. si janta nu era stramba.. si dupa ce a facut a 2-a roata a mai bagat si aia cu surubu sa mai verifice odata.. si sufla si aia.. si a trebuit sa dea iar jos cauciucu sa puna petec... si dupa 2 saptamani :) am schimbat rotile

ce e ala snur?

Link to comment
Share on other sites

asa zic ei.. daca gaura nu este pe banda de rulare.. ci intre creste, poate sa-ti puna un snur.. sa-ti dea cu lipici in gaura si sa impinga o bucata de cauiciuc...sub forma de snur in gaura ca sa umple gaura, daca in schimb gaura este pe o creasta de exemplu, nu se poate pune snur si este obligatoriu sa puna petec.. cica snurul s-ar roade.. sau ar fi scos afara.. datorita frecarii
Link to comment
Share on other sites

asa zic ei.. daca gaura nu este pe banda de rulare.. ci intre creste, poate sa-ti puna un snur.. sa-ti dea cu lipici in gaura si sa impinga o bucata de cauiciuc...sub forma de snur in gaura ca sa umple gaura, daca in schimb gaura este pe o creasta de exemplu, nu se poate pune snur si este obligatoriu sa puna petec.. cica snurul s-ar roade.. sau ar fi scos afara.. datorita frecarii

 

adica o tiganie :)

cu un cauciuc din ala n-as trece de 120

Link to comment
Share on other sites

Mai e o varianta ... verifica sa nu iti scape pe la plumb. Ma refer la cel din interiorul rotii.

 

pai mai nou plumbii sunt lipiti de janta cu adeziv, nici macar nu ating cauciucul. cel putin eu asa am la masina de vreo 2 ani.

Pai cei lipiti se pun pe interior pt. in loc de plumbii exteriori, dar sigur ai si pe margine in interior.

Link to comment
Share on other sites

Mai e o varianta ... verifica sa nu iti scape pe la plumb. Ma refer la cel din interiorul rotii.

 

pai mai nou plumbii sunt lipiti de janta cu adeziv, nici macar nu ating cauciucul. cel putin eu asa am la masina de vreo 2 ani.

Pai cei lipiti se pun pe interior pt. in loc de plumbii exteriori, dar sigur ai si pe margine in interior.

nici la mine nu sunt decat pe interiorul jantei, nu si pe marginea interioara...

Link to comment
Share on other sites

Mai e o varianta ... verifica sa nu iti scape pe la plumb. Ma refer la cel din interiorul rotii.

 

pai mai nou plumbii sunt lipiti de janta cu adeziv, nici macar nu ating cauciucul. cel putin eu asa am la masina de vreo 2 ani.

Pai cei lipiti se pun pe interior pt. in loc de plumbii exteriori, dar sigur ai si pe margine in interior.

nici la mine nu sunt decat pe interiorul jantei, nu si pe marginea interioara...

La mine pe rotile de iarna sunt, pe cele de vara nu :)...deci depinde de fiecare vulcanizare.

Link to comment
Share on other sites

varianta cu plumbi lipiti e mai convenabila si pentru vulcanizare si pt janta si pentru cauciuc, chiar si pt aspect.

Nu am idee ce si cum ... :) stiu ca asa mi-au facut mie anul trecut la jantele de iarna. Ca aspect ...chiar nu prea conteaza ... practic nu se vad.

pai si alea de vara cand le-ai facut? ca poate sunt mai vechi si deaia.

Link to comment
Share on other sites

plumbii pe jantele mele, sunt lipiti doar pe interior... adica in spatele spitelor, desi m-am certat cu cei del avulcanizare sa echilibreze cum au gasit janta.. adica plumbu sa fie lipit de-a lungul spitelor astfel incat sa nu se vada, ei cu toata tehnica lor mi-au dat raspuns ca nu se face asa ca nu se echilibreaza bine si mi-au pus plumb de-a lungul jantei... intre spite, macar bine ca au pus dupa spite....

 

Ei sunt mai profesori decat cei din germania..

Link to comment
Share on other sites

Mai oameni, buni jantele nu cred ca au nimic deoarece cu gumele de iarna nu sunt problemele astea. :)

Asadar problema era cauciucul..., si micii pori care provoaca dezumflarea lenta.

Defapt eu intrebam de "solitia minune" care se toarna-n cauciuc. :)

Deci reiau..., a folosit cineva solutia de astupat porii in loc sa mearga la vulcanizare?

Edited by foxygen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.