Jump to content

Cum fac ? Am nevoie de Casco pentru masina pe care o cumpar din Germania


johnw

Recommended Posts

pot sa confirm si eu ceea ce a zis :zyppo

eu am facut la fel... pana la inmatricularea in tara nu ai asigurare la furt de nici un fel... eu nu am avut si nici nu am frasiza...

 

numai bine...

 

Bun, e cat de cat ok chestia. La furt ai asigurare din RCA-ul lor pe care ti-l da cu numerele Zoll (din cate mi-a zis cineva). Daca nu, dorm in masina :)

 

N-aveti un contact al unui broker care are experienta in astea ?

 

Mi-e mi-a raspuns cineva de la Allianz ca daca masina nu e inmatriculata in Romania nu se poate face Casco. O sa mai sun la altii, sa vedem.

Link to comment
Share on other sites

Mai eu zic ca paza buna trece primejdia rea, dar totodata de ce ti-e frica nu scapi . :)

 

Cu atentie si un plan bine gandit si bine aplicat eu as merge dupa masina as conduce-o pe drumuri, nu poteci ca la noi, m-as bucura de ea, cum de altfel am facut-o de vreo 5 ori fara nici un eveniment.

 

Succes :)

Link to comment
Share on other sites

johnw, se poate face asigurare CASCO dinainte. Tu mergi in Germania, iti cumperi masina, trimiti imediat actele in tara prin fax ( contractul de vinzare / cumparare, brief-ul masinii etc ) si rogi pe cineva sa iti faca imediat asigurare. Masina va fi asigurata in felul urmator : pina la intrarea in tara vei avea fransiza de 10% la dauna, intre 10-15% la dauna totala si NU vei fi despagubit cu absolut nimic la furt. Imediat de la intrarea in tara vei avea fransiza de 100 EUR / eveniment, iar pentru dauna totala depinde ce valoare iti alegi ( 0-10% ). De asemenea, NU vei fi asigurat pentru furt pina in momentul in care inmatriculezi masina ! Dupa ce ai adus masina trebuie sa mergi imediat la asigurator sa iti faca poze.

Cel mai bine este sa suni citiva brokeri de asigurare care iti vor spune exact ce documente trebuie sa le trimiti, precum si costurile asigurarii. Bafta !

 

zyppo, la ce firma ai facut tu asigurarea ? La Omniasig imi zic la fel, ca nu se poate daca nu e inmatriculata in Romania. E naspa treaba.

 

 

 

Se pare ca "merge" la Asiban chestia (dar cu fransizele mari, cum ati zis si voi). O sa ma sune curand pentru mai multe detalii.

Link to comment
Share on other sites

zyppo, la ce firma ai facut tu asigurarea ? La Omniasig imi zic la fel, ca nu se poate daca nu e inmatriculata in Romania. E naspa treaba.

 

Am facut la Omniasig. Desi initial mi-au spus ca nu se poate, l-am rugat pe broker sa sune la sediu sa intrebe. A primit confirmarea ca se poate si ca nu este nici o problema, dar in conditiile amintite mai sus ( 1. Vei avea fransiza de 10% la dauna din suma asigurata si NICI o asigurare pentru furt in afara tarii. 2. De la intrarea in tara vei avea fransiza de 100 EUR / eveniment la dauna si NICI o asigurare pentru furt pina in momentul inmatricularii ).

 

Cred ca ar trebui sa incerci la un alt broker. Ti l-as recomanda pe al meu dar este in concediu pina lunea viitoare.

Edited by zyppo
Link to comment
Share on other sites

cu numere straine am incercat si eu sa fac casco la toate societatile.Le-am zis sa mi-o asigure pe seria caroseriei si faze d'astea.Mi-au spus toti ca nu imi fac daca am numere straine.Cu numere rosii poate dar straine mi-au spus ca nu.Bafta oricum
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am rezolvat ceva. Cineva de la ASIGEST imi poate face un CASCO full prin FATA Asigurari (cica membra a grupului Generali) si ii trimit din Germania actele (brief, factura, contract de vanzare-cumparare). Cica pana sa fie inmatriculata, masina e asigurata doar la avarie, nu si la furt. Firma are decontare directa cu Auto Bavaria.

 

Imi cere pe un an 2600 de euro si nu are fransiza pentru avarie si nici pentru furt. (masina mea costa 42.000 fara TVA). Pot sa platesc si in rate (2-6) si pretul e cam la fel.

 

Ce parere aveti ? Stie cineva ceva de acesti FATA ? :)

 

O solutie ar mai fi sa iau asigurarea pe o perioada mai mica (sper sa fie de acord), apoi sa o asigur la Allianz sau ceva mai comestibil. Nu ?

 

Tocmai m-am uitat la www.fata-asigurari.ro si e un pasaj foarte interesant:

 

"autovehiculele inmatriculate in strainatate se asigura numai daca acestea sunt utilizate de persoane fizice sau juridice romane sau daca apartin unor persoane fizice cu dubla cetatenie (romana si straina)". Deci astia chiar ofera posibilitatea asta !

Edited by johnw
Link to comment
Share on other sites

:johnw Eu ti-am recomandat site-ul respectiv pe privat... Eu am la Fata pt. 3 masini.... Am avut asigurari la BCR inainte mai multi ani.... Am fost sa schimb un parbriz la inceputul anului la FATA si nu doar ca nu au fost probleme ci au fost impecabili.. Nici nu venise parbrizul la service pe stoc si deja aveau acceptul de plata... Cum am mai spus nu vreau sa fac nimanui reclama... eu doar am spus ce am eu si atata tot... nu vreau sa se inteleaga gresit.. tocmai de aceea nici nu am dat nume pe thread... ci doar pe PM...

 

Sper sa fi multumit de alegerea facuta...

Link to comment
Share on other sites

:johnw Eu ti-am recomandat site-ul respectiv pe privat... Eu am la Fata pt. 3 masini.... Am avut asigurari la BCR inainte mai multi ani.... Am fost sa schimb un parbriz la inceputul anului la FATA si nu doar ca nu au fost probleme ci au fost impecabili.. Nici nu venise parbrizul la service pe stoc si deja aveau acceptul de plata... Cum am mai spus nu vreau sa fac nimanui reclama... eu doar am spus ce am eu si atata tot... nu vreau sa se inteleaga gresit.. tocmai de aceea nici nu am dat nume pe thread... ci doar pe PM...

 

Sper sa fi multumit de alegerea facuta...

 

Da, si iti multumesc :) Din ce zici tu par ok...cred ca o sa fac la ei (oricum nu am alta solutie :))

 

Singura problema e ca daca fac asigurarea in data de N, ea e valabila din data de N+1 (ceea ce e si normal, la unii e chiar N+2) asa ca o sa plec la ora 12:01 AM de la dealer :)

Edited by johnw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.