Jump to content

Interfata IPOD BMW e90


dooh

Recommended Posts

Salut,

 

A pus cineva interfata IPOD pe bmw E90 cu navigatie business ?

Care ar fi costurile de instalare ? probleme ?

Eu am incercat un Gateway 500 cel care stie si audio si video, dar imi trebuie 2 modificari in softul bmw :

- emularea de cd-changer (nu am din fabrica)

- si mp3 retrofit kit (care cred ca il am daca pot citi mp3-uri)

 

Se poate faca asta in alta parte inafara de reprezentata ?

La filaret nu se poate, la Bavaria se poate doar daca cumpar si fac la ei instalarea (incerc de pe la 10 sa discut cu cineva de la piese/accesorii de la bavaria, si no luck, nu raspunde nimeni).

 

Anyway, m-ar interesa pareri/opinii despre cei care si-au instalat interfata originala bmw/apple dar si de la cei care au third party.

Asemenea, daca e complet functionala din iDrive, etc.

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

A pus cineva interfata IPOD pe bmw E90 cu navigatie business ?

Care ar fi costurile de instalare ? probleme ?

Eu am incercat un Gateway 500 cel care stie si audio si video, dar imi trebuie 2 modificari in softul bmw :

- emularea de cd-changer (nu am din fabrica)

- si mp3 retrofit kit (care cred ca il am daca pot citi mp3-uri)

 

Se poate faca asta in alta parte inafara de reprezentata ?

La filaret nu se poate, la Bavaria se poate doar daca cumpar si fac la ei instalarea (incerc de pe la 10 sa discut cu cineva de la piese/accesorii de la bavaria, si no luck, nu raspunde nimeni).

 

Anyway, m-ar interesa pareri/opinii despre cei care si-au instalat interfata originala bmw/apple dar si de la cei care au third party.

Asemenea, daca e complet functionala din iDrive, etc.

 

Merci.

daca afli ceva ma intereseaza si pe mine

o zi buna in contunuare

Link to comment
Share on other sites

Nu mai citati inutil posturile. Cu atat mai mult cand este vorba chiar de postul anterior! Nu are absolut nici un rost si este deranjant!

 

Daca este absolut necesar sa citati un post (aflat pe alta pagina, ca pe aceeasi pagina nu are sens) selectati doar paragraful la care va referiti.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Ok, deci stie cineva detalii despre cum as putea sa-mi instalez conector de IPod pentru navigatie profesionala pe E90.

Am vazut ca exista IceLink sau DICE si sistem de la BMW.

Stie cineva mai multe detalii?

Pai daca iti cumperi kit-u; priginal BMW de retrofit pentru IPOD care din cate imi aduc aminte are si ceva modul si ceva fire ce trebuie trase fizic ( oricum daca iei kit-ul original iti da la el tot ce trebuie) iti fac eu instalarea si partea de codari din soft dar doar la Timisoara.

Uite cam ceva de genul asta este kit-ul original:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E90/Seda..._connection/#65 41 0 427 467

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

Eu am incercat un Gateway 500 cel care stie si audio si video, dar imi trebuie 2 modificari in softul bmw :

- emularea de cd-changer (nu am din fabrica)

- si mp3 retrofit kit (care cred ca il am daca pot citi mp3-uri)

 

Se poate faca asta in alta parte inafara de reprezentata ?

L

Asemenea, daca e complet functionala din iDrive, etc.

 

Merci.

 

Emularea de cd-charger consta doar in activarea magazie de cd-uri care fizic nu exista.Odata activata nu ai decat sa legi ipod-ul acolo unde practic se leaga magazia de cd-uri.

 

din idrive i-pod-ul se va vedea ca o magazie de cd-uri.

 

sau poti face retofit direct pt. ipod,si vei vedea si unele f-ti noi...depinde de ce poate duce ipod-ul.

 

din moment ce vede mp3,acolo nu mai trebuie sa faci nimic.

Edited by severus_phantom
Link to comment
Share on other sites

@frick

Sorry, dar sunt la Bucuresti si mai greu sa vin pana la Timisoara pentru asta.

Vad la Bavaria care e schema.

Apropos si pe langa IPod poti sa pui si stick? Sau numai iPod?

 

un drum pana la frick si inapoi te va costa doar jumate din pretul de la bavaria....:twoup:)

Link to comment
Share on other sites

Emularea de cd-charger consta doar in activarea magazie de cd-uri care fizic nu exista.Odata activata nu ai decat sa legi ipod-ul acolo unde practic se leaga magazia de cd-uri.

 

din idrive i-pod-ul se va vedea ca o magazie de cd-uri.

 

sau poti face retofit direct pt. ipod,si vei vedea si unele f-ti noi...depinde de ce poate duce ipod-ul.

 

din moment ce vede mp3,acolo nu mai trebuie sa faci nimic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 4 months later...
Si eu sunt interesat de acest retrofit. Eu am navi busniess si mufa jack in cotiera. Imi pot conecta iphone-ul acolo insa nu pot controla mel din comenziile masiniii. Am vazut la unele masini pe langa acea mufa jack si una usb si in velul acesta poti avea controlul mel din comenzi. Acel cablu este inutil la mine? Singura varianta este instalarea ipod interface? Edited by Joe_p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.