Jump to content

Era sa...


OneHappyFlyer

Recommended Posts

Si chestia asta cu "hai sa vedem cat prinde" mie personal mi se pare o prostie(fara suparare), de care bineinteles ca sufeream si eu si dupa ce aflam v.max imi dadeam seama ca am facut o prostie.

MAS ai dreptare cu faza cu v.max din talon.Eu anul trecut am avut 12 masini(una mai bomba ca alta) si pe toate le-am incercat si intradevar cu toate am ajuns peste v.max trecuta in talon.Pe de alta parte...in ianuarie m-am pricopsit cu bombita asta a mea de Mazda 2 care are 168km/h v.max.constructiva si vreau sa iti spun ca nici pana in ziua de astazi nu stiu cat "prinde maxim" si asta nu pentru ca nu ar face fata, dar nu am de ce.

Link to comment
Share on other sites

Si chestia asta cu "hai sa vedem cat prinde" mie personal mi se pare o prostie(fara suparare), de care bineinteles ca sufeream si eu si dupa ce aflam v.max imi dadeam seama ca am facut o prostie.

 

 

 

Primul lucru care l-am facut cand am luat prima mea masina ... (un passat din 1990 :) ) a fost sa ma duc sa vad cat duce .... si am ramas nebun ...205 km/h ;) ! Pe urma m-am imbatat si am mai luat cu vine vreo 3 sau 4 preteni si am fost sa facem o baie pe la vreo 4 A.M. (era vara)..cand ne-am intors .. (eram cel mai baut din masina :) ) am zis sa ma dau rotund si sa o duc iar in 205 ... numai ca ..pe drum ...o tanti s-a gandit sa iasa de pe banda unu din spatele unui microbuz (tin minte treaba asta parca a fost akum 30 de minute) ignorand flash-urile mele si hop in fata mea la vreo 300 de metri sa zic ... ce sa franezi la 180 ? masina nu are ABS , deci ma duceam sanie in ea oricum ..am tras de volan si am intrat pe contrasens , unde asm inceput sa fac un mare drift ca arabii aia .... sa ma invart pe sosea :) ! am zis ca-s gata ...RIP scrie pe noi ..numai ca printr-o minune , am reusit s-o redresez (Dumnezeu stie cum ..) si am oprit la marginea drumului sa iau o gura de aer ca ma trecusera toate transpiratiile. Si de ceilalti din masina ...ce sa mai zic unu era verde .. unu mov ...ma intelegeti .

 

Si de atunci am in minte imaginea aia de cate ori plec undeva la drum ... vai .. nu-mi mai trebuie cascadorii deastea .. sau sa ma urc baut .. niciodata in viata !

 

Bineinteles ca m-am dus sa vad si cu BMW ce poate dar singur in masina si la o ora cand nu prea e circulatie ...ca sa nu mai am parte de surprize neplacute :)

 

 

Aici e ceva interesant : http://www.220.ro/Stop_accidentelor_Viata_...ate-107250.html

Link to comment
Share on other sites

Primul lucru care l-am facut cand am luat prima mea masina ... (un passat din 1990 :) ) a fost sa ma duc sa vad cat duce .... si am ramas nebun ...205 km/h ;) ! Pe urma m-am imbatat si am mai luat cu vine vreo 3 sau 4 preteni si am fost sa facem o baie pe la vreo 4 A.M. (era vara)..cand ne-am intors .. (eram cel mai baut din masina :) ) am zis sa ma dau rotund si sa o duc iar in 205 ...

 

pai da, mi se pare normal. cum sa nu fie atatea accidente in romania asta daca se bea de rupe, si "jmecheria" nu mai incape. sau poate te crezi in GTA sau NFS :) :)

Link to comment
Share on other sites

Voiam initial sa pun postul meu pe topicul "ucigasul cu ferrari", dar m-am razgandit si cred ca aici ii sta mai bine. Cred ca am putea sa povestim fiecare din pataniile noastre, facute exclusiv din vina noastra, din culpa comuna sau de ce nu, din cauza altuia. Pentru ca nu cred ca e cineva care sa mearga BINE si sa nu aiba parte de idioti care sa ne puna intr-o situatie periculoasa.

 

Incep prin a povesti o situatie periculoasa de cand eram la inceputurile soferiei, cred ca aveam permisul de o luna maxim 2 :

Eram pe varianta ( drum la fel ca E85) ma dadeam cu unul . Eu eram pe banda 1 ( destul de ingusta ) si celalat pe 2 .

Ne-am dat vreo 500 de metri, eram in fata tipului cu cateva masini. Dupa ce s-a terminat "pista de concurs"- adica un felinar de la o cale ferata paralela cu soseaua - urma sa franam si sa ne intoarcem. Am vrut sa trec pe banda 2 si m-am uitat in oglinda retrovizoare sa vad ca si tipul franeaza si am loc sa trec pe banda lui . IN ULTIMA CLIPA VAD O SILUETA IN FATA CAPOTEI . Trag brusc stanga, se aude un POC!!!, trag dreapta, tin volanul drept ( masina a mai facut balans de cateva ori ) dupa care franez . Oglinda pe dreapta sparta ! Facusem beleaua ! Pun repede avariile, sting luminile si ma intorc sa vad ce am facut ! Surpriza mare pentru mine, omul peste care am dat era in picioare si mergea in continuare avand la brat cateva sacose mai mari . Il intreb daca a patit ceva si a inceput sa tipe la mine ( incerca sa ma injure - tipul era cam beat :-S ).

Cauzele accidentului :

- viteza prea mare pentru vizibilitatea oferita de farurile de dacie - aveam intre 110 si 120 .

- am pierdut timp pretios intorcand capul in oglinda .

- cred eu totusi ca cel mai important e ca betivul mergea PE MIJLOCUL BENZII 1 . Deci mergea pe mijlocul drumului. Daca ar fi mers pe marginea drumului ( pe linia continua de pe marginea drumului ) nu ar fi fost nevoie sa schitez nici o manevra de evitare .

Ma bucur ca am avut prezenta de spirit sa trag de volan maxim in ultima clipa ( daca as fi avut niste cauciucuri cu talon mai mic sunt sigur ca nu ii mai atingeam sacosele ) si ma bucur ca nu am franat pana nu si-a revenit masina din balans . Daca as fi franat in conditiile in care masina era in balans cu siguranta ar fi fugit de fund stanga/dreapta .

Ce am invatat eu din toata treaba asta a fost ca la noi exista indivizi ( beti sau nu ) care merg noaptea fara nici un mijloc de semnalizare PE MIJLOCUL DRUMULUI . De atunci si pana acum noaptea merg pe banda 2 si trec pe 1 doar cand imi vine masina din spate .

As fi fost vinovat daca il omoram pe ala ?

 

eram cel mai baut din masina
am zis sa ma dau rotund si sa o duc iar in 205 ... numai ca ..pe drum ...o tanti s-a gandit sa iasa de pe banda unu din spatele unui microbuz

 

Tanti aia a vazut o luminita in retrovizoare si s-a gandit ca are timp ! Daca ar fi fost un sofer in locul la tanti ar fi observat ca vii cu viteza .

Nu e bine sa te sui baut la volan, si daca totusi o faci e bine sa mergi mai incet decat in mod normal .

Alcoolul incetineste reflexele, tu la viteza mare ai nevoie de foarte mult timp pentru a procesa o informatie .

Ai avut mare noroc ca ai reusit sa tii pe drum o masina INCARCATA intrata in derapaj la viteza mare in conditiile in care erai baut .

 

 

Apropo de situatia prin care ai trecut, mai povestesc si eu una asemanatoare .

Eram pe un DN, incetinesc la calea ferata, trec calea ferata si vad liber in fata . Da-i tare de la a 2a, a 3a, a 4a, a 5a - ajunsesem pe la 180 si in fata se vedea mica o RABA .

Am avut "al 6-lea simt" dobandit de-a lungul timpului :) si am franat preventiv usor; in ideea ca intru in depasire cu diferenta de viteza mai mica . Numai ca pe la 130 raba intra in depasire. Am franat normal, am stat in spatele RABEI pana a depasit si apoi am depasit si eu. Nu a fost nimic periculos, dar daca eu nu franam preventiv sunt 99% sigur ca soferul RABEI nu ma observa si intra in depasire . As fi fost nevoit sa intru pe camp la 200 .

Ma gandesc ca daca soferul RABEI nu m-a vazut cand ma apropiam de el pe frana nu m-ar fi observat nici daca mergeam in continuare in talpa .

 

Scuze de postul lung, sper sa nu va fi plictisit cu povestile mele :) .

Edited by SiloS
Link to comment
Share on other sites

As fi fost vinovat daca il omoram pe ala ?

 

 

Din cate stiu eu , daca era pe mijlocul drumului erai absolvit de orice ce vina ...culpa fiind a celui care era pe mijlocul carosabilului nicidecum a ta .

 

 

Si stai linistit , nu plictisesti pe nimeni cu povestirile tale . :)

Link to comment
Share on other sites

Alcoolul incetineste reflexele, tu la viteza mare ai nevoie de foarte mult timp pentru a procesa o informatie .

 

 

Scuze de postul lung, sper sa nu va fi plictisit cu povestile mele :) .

 

Pe mine nu m-ai plictisit. Chiar am citit cu interes. As vrea sa te corectez totusi: La viteza mare ai foarte putin timp la dispozitie ca sa procesezi foarte multa informatie. Viteza ta (ca creier) de a procesa informatia este aceeasi indiferent de viteza cu care te deplasezi :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.