Jump to content

Geamuri fumurii


Marius29

Recommended Posts

am pus la un MB, au conditii, au ustensile, au pus bine fara bule sunt foarte multumit de cum au lucrat si cum au pus, le-am specificat ca nu vreau sa-mi dea jos geamurile... (sa nu rupa cleme de la fetele de usi), nu au avut nimic de obiectat, au lampi sa incalzeasca geamu/folia, au lucrat bine, si dupa 6 luni inca nu sunt probleme la folie... la masina la mine a lucrat un tip la vreo 40 de ani.. si o tipa tot pe acolo 30-40 de ani , deci nu sunt copii... au mostre sa-ti alegi pe viu.. nuanta... iti ofera un compromis mai legal..ptr geamurile de pe fata.. etc :)...

 

Mie mi s-au parut foarte seriosi, iti faci programare, daca iti zic ca la ora 9 am sa mergi , la 9 esti acolo iti baga masina in hala, si cat zic atata dureaza.

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Si la cat o iesit toata afacerea?

Eu as vreas sa mi pun pe laterale inclusiv in fata si luneta.

 

pai la v220 :) a fost 500-560 lei doar lateralele si luneta, adica laterale= 4 geamuri mari.. + luneta, in total am dat 700 lei ca am pus si pe fata.

 

http://i45.photobucket.com/albums/f99/bigchief2/V220/DSCF0480.jpg

http://i45.photobucket.com/albums/f99/bigchief2/V220/DSCF0483.jpg

http://i45.photobucket.com/albums/f99/bigchief2/V220/DSCF0484.jpg

 

A costat 700 lei si pe fata a pus cu 1 nivel mai opac, decat legal

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

se poate pune si pe fata? e legal? cum ai rezolvat? iti dau ei ceva hartie si e ok? sau e pe mustata ta.

 

Mai Cristi da foarte bine pun!. Arata foarte bine, pai daca e asa imi pun si eu, si nu e nici foarte scump.Mersi de sfat si de poze.. :)

 

Cristi ce procent de opacizare ai pe spate si cat pe fata?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
deci... pe usile din fata, se poate legal , dar este foarte transparenta, si ei iti sugereaza, ca poti sa pui... cu 1 nivel mai opaca .. pe fata fara sa ai probleme cu politia, au ei acolo mostre :).

 

E ilegal sã ai folie pe faÞã.

 

nu e ilegal, atata timp cat gradul de limitare al vizibilitatii nu depaseste 30%...

dar intrucat majoritatea foliilor puse pe masini au un procent mult mai mare, acestea sunt ilegale...

exista si folii sub acest procent, de regula cele cu rol antiefractie...

Link to comment
Share on other sites

Normele de aplicare ale Codului Rutier

Capitolul V

 

Art. 148

Se interzice conducatorului de autovehicul sau de tramvai:

[...]

11.sa aiba aplicate folii sau tratamente chimice pe parbrize, luneta ori pe geamurile laterale, care restrâng sau estompeaza vizibilitatea, atât din interior, cât si din exterior, cu exceptia celor omologate si certificate, prin marcaj corespunzator, de catre autoritatea competenta;

[...]

 

Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta În clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

35. aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor, pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competenta si care sunt marcate corespunzator;

 

Art.112. – (1) Certificatul de ĂŽnmatriculare sau de ĂŽnregistrare ori dovada ĂŽnlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera ĂŽn urmatoarele cazuri:

l) autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, luneta sau geamurile laterale afise sau reclame publicitare, folii neomologate si/sau nemarcate corespunzator ori accesorii care restrâng sau estompeaza vizibilitatea În timpul mersului, atât din interior, cât si din exterior;

Link to comment
Share on other sites

iar pentru completare .......

 

In Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania si anume:

 

- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale;

 

- marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz si min. 70% pentru luneta si geamurile laterale.

 

- foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate;

 

- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni;

 

- modificarea transparentei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Roman, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.

 

extras din RAR

Link to comment
Share on other sites

iar pentru completare .......

 

 

- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni;

asadar daca am oglinzi exterioare nu conteaza transparenta lunetei si lateralelor spate , atunci de ce politia retine "taloane"?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.