Jump to content

merita 250 euro?


320i e36

Recommended Posts

Is foarte curios cum vin la fix pe e39 niste jante cu ET 13.... alea freaca si pe fata, si posibil si pe spate... sunt ceva sanse daca pui gume ridicol de mici, si atunci arata masina ca o caruta, cu distanta de un cot intre guma si aripa...

 

Calculat pe spate la mine jantele au ET 17 si tot freaca in aripa..

cred ca nu sti ce vorbesti. daca eu iti zic ca am jante identice pe masina tu zici ca nu se potrivesc si ca freaca. nu freaca nici pe fata nici pe spate. Masina mea are suspensi sport e mai ridicata in spate si mai lasa in fata are o palma de sosea in fata la spoiler. jantele cu cauciucurile care le am 234/45 nu arata ridicol deloc in fata intre roata si aripa nu poti sa bagi 2 degete dar nu freaca nici unde.

 

STO:.. modelu ala de janta vine pe diferite ET-uri...intelegi notiunea de acelas model de jante ptr mai multe masini ? Modelu ala de janta poate sa fie ptr Audi, Dacie, Renault, mercedes , poate sa aiba 4 gauri , 5 gauri, 10 gauri etc.. faptu ca tu ai acelas model de jante nu inseamna ca au et 13 ca cele din topic. Un exemplu concret ? jantele replica de M6.. care se pot pune pe orice masina, daca iei janta de pe un seria 6 sa o pui pe seria 3, nu mege, ca au et-uri diferite, in schimb replica vine cu diferite ET_uri in functie de modelul de masina pe care se vrea sa fie puse...

 

 

bobo: tocmai ca jantele mele sunt de e46 cu ET 47, si prin distantierele de 20 mm pe fata si 30mm pe spate, obtin un et in jur la 27 fata si 17 spate... si freaca, et 13, freaca sigur la e39... este iesit bine inafara.

 

PS: STO eu nu am suspensie sport, si si la mine e mai lasata de fata decat de spate....

 

dap se pare ca ai dreptate nu am citit eu bine scuze , oricum daca se potrivest acel model de jante arata super bine pe e39.

 

Eu ma refeream la masina mea ca are suspensi sport nu pentru ca e mai lasata de fata si mai ridicata de spate si pentru simplu fap ca are suspensi sport(nu foarte rigide)recomandate si montate de la BMW in germania.

 

Scuze incaodata se pare ca am sarit cu gura inainte sa citesc mai atent

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Merita 250 euro toate 4 jante pe 17 fara cauciucuri?, una din ele are o sudura. Multumesc

 

problema nu cred ca e cat de bine au fost sudate

*am vayut ca multi aduceau asta in discutie

in principiu daca nu scapa aer si iese la echilibrat ar insemna ca e ok

 

mie imi pare plausibila chestia cu taiatul la flex de catre mecanici la service ca semn ca nu sunt utiliyabile

sudura aia nu pare a fi intr un loc in care se stramba jantele

... dar nici poza nu i prea clara

oricum, e de luat in calcul si chestia asta

Link to comment
Share on other sites

una dintre jantele originale ale masinii ( M PARALLEL SPOKE 66 ) am fisurat-o intr-un mod asemanator, intr-o bucata de fier striat.

 

nu cred ca a fost taiata in service, probabil ar fi taiat-o mai mult.

 

pretul e bun, chiar si pentru 3 jante

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.