Jump to content

rog informatii


SadRocko

Recommended Posts

eu nu cunosc pe nimeni plateste impozit pt o masina cu numere de zoll......nici nu se poate asa ceva, daca tineti minte foaia pe care o primiti de la primarie cu ce impozite aveti de platit, in cazul masinilor scrie si numarul de inmatriulare.

Ia mai intereseaza-te. Eu sunt patit, nu vorbesc din auzite. Impozitul se plateste pe proprietate, nu are nici o legatura cu faptul ca masina e sau nu inmatriculata in RO. Daca nu ai viza de la financiarul vanzatorului (daca acesta este roman) NU o poti inregistra la financiar la domiciliul tau. Si fara viza de la financiarul tau pa-pa inmatriculare.

Si daca te gandesti la pasii pe care trebuie sa ii faci, DA, chiar platesti impozit inainte sa o inmatriculezi pentru ca viza iti trebuie chiar la dosarul de inmatriculare.

Repet, nu e la fel peste tot. La Brasov de ex nu e asa. Trebuie sa te interesezi.

hey!!!!

am precizat!!! in cazul persoanelor fizice, platesti impozitul pe ce ai cu numere de ro......

tu ai luat masina din germania si ai platit impozit la primarie pt perioada cand aveai numere de zoll??? nu prea cred.....

am precizat, citeste tot postul meu, daca tot prelungesti numere de zoll in germania, impozitul il platesti acolo, de aici si diferenta de pret pt numerele de zoll de la o regiune la alta in gemania......

pt persoanele juridice, este cu totul altceva, adica in momentul in care o intregistrezi in contabilitate trebuie sa ii platesti impozit pt achizitionarea de mijloc mobil.....daca vrei detalii contabile cere-mi ca nu am facut studii la aprozar si nici nu am o taraba in piata!!!

 

ti-am spus....taxa pe care o platesti pt numerele de zoll implica si impozitul masinii.....

 

daca e altfel de cum zic eu, te rog un pic de argumente, exista si posibilatatea sa gresesc eu dar prea......

 

e vb strict de perioada de valabilitatea a numerelor de zoll, nu pasii care trebuie executati pt a o inmatricula in RO

Edited by pie
Link to comment
Share on other sites

hey!!!!

am precizat!!! in cazul persoanelor fizice, platesti impozitul pe ce ai cu numere de ro......

tu ai luat masina din germania si ai platit impozit la primarie pt perioada cand aveai numere de zoll??? nu prea cred.....

am precizat, citeste tot postul meu, daca tot prelungesti numere de zoll in germania, impozitul il platesti acolo, de aici si diferenta de pret pt numerele de zoll de la o regiune la alta in gemania......

pt persoanele juridice, este cu totul altceva, adica in momentul in care o intregistrezi in contabilitate trebuie sa ii platesti impozit pt achizitionarea de mijloc mobil.....daca vrei detalii contabile cere-mi ca nu am facut studii la aprozar si nici nu am o taraba in piata!!!

 

ti-am spus....taxa pe care o platesti pt numerele de zoll implica si impozitul masinii.....

 

daca e altfel de cum zic eu, te rog un pic de argumente, exista si posibilatatea sa gresesc eu dar prea......

 

e vb strict de perioada de valabilitatea a numerelor de zoll, nu pasii care trebuie executati pt a o inmatricula in RO

(Hai ca am mai raspuns si aseara dar nu a aparut postul meu.)

 

Hai sa iti spun ce mi s-a intamplat mie ca vad ca te aprinzi :)

Mie mi-a adus masina cineva (un prieten) care a luat-o pe numele lui. I-am spus sa ia numere de DE pe o luna sa mai merg si aici cu ele. Cand am facut fisa de inmatriculare si am mers cu ea la finante in Bucuresti (sectorul 6) mi s-a spus ca trebuie sa vorbesc cu cel care mi-a adus-o sa inmatriculeze si sa radieze fiscal masina. Adica desi masina avea inca numere de zoll, intermediarul trebuie sa inmatriculeze si sa radieze fiscal masina (asta inseamna inclusiv sa isi plateasca toate celelalte impozite sa nu mai fie dator la stat).

Asta ii spuneam si eu initiatorului topicului: sa verifice daca la el la finante e tot asa, pentru ca daca vanzatorul nu a facut treaba asta si la finantele locale ii cere acest lucru, atunci o sa aiba bataie de cap. Eu am fost relativ norocos pentru ca cel care mi-a adus masina e un cunoscut, dar daca el o ia din targ, o sa umble dupa intermediar de o sa se sature si chiar daca mai da de el, pe ala s-ar putea sa il doara in cot si sa nu aiba chef sa-si plateasca toate impozitele numai ca sa faca rost de viza de la financiar.

 

Important nu e neaparat daca trebuie sa platesti sau nu impozit, pentru ca pe o perioada mica e o suma mica, deci nu e relevant. Importanta e umblatura si bataia de cap. Si din moment ce la finante iti cere sa inmatriculezi fiscal masina, cred ca trebuie sa si platesti pentru asta, nu? Ca doar suntem in Romania...

Link to comment
Share on other sites

@tore: stai linistit, mi-am luat extintor, nu ma mai aprind asa usor!!! :) :)

mie mi-e greu sa cred ca cineva care ahizitioneaza o masina si aceasta este inmatriculata in alta tara cu numere provizorii, plateste impozit pt ea in tara de origine a noului proprietar??? :)

 

pt mine e limpede acum......

Link to comment
Share on other sites

nu m-am lasat pana nu am primit si certificatul financiar de la respectivul. Am demarat procedura de inmatriculare, pe sapt viitoare o sa am numerele rosii, facut RCA, CASCO, platit la CEC, programare la RAR pt ianuarie (asha am vrut ca se putea si mai repede, "cineva" m-a sfatuit sa stau cu nr rosii pana in ian ca se poate elimina sau modif taxa :)).

 

Intrebare offtopic : cat de negru e uleiul la diesel?, la mine zici ca e vopsea neagra, pe bord imi arat oilservice peste 18000 :)

Link to comment
Share on other sites

mai este un aspect..dupa ce expira numerele de germania sa nu le arunci si sa ai mare grija si de bonul de la numerele de germania.Stiu ca sunt necesare atunci cand inmatriculezi masina definitiv,mai ales hartia de la numere.Pentru numerele pe 5 zile este un carton roz de dimensiunile unui buletin de al nostru pentru cele pe 30 zile nu stiu daca este la fel ar este bine sa te interesezi
Link to comment
Share on other sites

@tore: stai linistit, mi-am luat extintor, nu ma mai aprind asa usor!!! :) :)

mie mi-e greu sa cred ca cineva care ahizitioneaza o masina si aceasta este inmatriculata in alta tara cu numere provizorii, plateste impozit pt ea in tara de origine a noului proprietar??? :)

 

pt mine e limpede acum......

 

Ca bine zici, tre sa imi iau si eu un extinctor :)

 

Si mie mi s-a parut ciudat cu finantele, dar la sectorul 6 asa e. Cel care mi-a adus masina a mai adus si altele si a zis ca nicaieri nu i s-a mai intamplat asa ceva (el e din Brasov).

 

Sper si eu sa se elimine taxa, poate imi iau banii inapoi dar vad ca sunt cam slabe sperante...

 

Intr-adevar trebuie pastrate numerele de Germania, dar mie nu mi-a trebuit si alte hartii. Mi-au luat doar placutele, le-au taiat si mi le-au dat inapoi. Am avut pe 30 de zile...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.