Jump to content

BMW E90 / 2005 / Diesel


lover1976

Recommended Posts

Cand merg pe un drum cu denivelari se aude un zgomot mai sec pe fata...Am fost la dealer Skoda la o verificare ( noi in oras nu avem reprezentanta BMW) si la un prieten la service, au testat-o, au verificat bucse,pivoti toate cele, dar mi-au zis ca masina e "legata"...Dar totusi, cum v-am spus se aude un zgomot infundat cand trec peste gropi sau denivelari mai proeminente...Pot fi bucsile antiruliu...Sau pe la caseta de directie (Doamne fereste de asa ceva) !!!!
Link to comment
Share on other sites

probabil pivotii,daca tragi de roti nu iti dai seama daca au joc,decat daca bagi un levier si il fortezi un pic,la mine erau pivotii de la roata,pe ambele parti si cand am tras cu mana de roti nu aveam joc deloc

Cu levierul au tras si ei...Iti dai seama ca cei de la Skoda nu sunt chiar asa de amatori...dar, cine stie...Oricum, au verificat totul ca la carte...si stupoare...nimik....Dar totusi, zgomotul este...de unde oare ?

Link to comment
Share on other sites

bucsile antiruliu...

se poate sa fie "bieletele" antirului, dar alea le descopereau la indiferent ce verificare. Poti si tu sa le verefici ca e foarte usor si iti dai seama imediat.....doar ca din ce ai spus tu referitor la sunet, alea se aud destul de strident, nicidecum sec sau infundat, mai bine mergi la un service specializat.....

mai pot fii bucsile de la bascula (alea mari) daca nu cunosti foarte bine poti sa spui ca sunt bune

Link to comment
Share on other sites

bucsile antiruliu...

se poate sa fie "bieletele" antirului, dar alea le descopereau la indiferent ce verificare. Poti si tu sa le verefici ca e foarte usor si iti dai seama imediat.....doar ca din ce ai spus tu referitor la sunet, alea se aud destul de strident, nicidecum sec sau infundat, mai bine mergi la un service specializat.....

mai pot fii bucsile de la bascula (alea mari) daca nu cunosti foarte bine poti sa spui ca sunt bune

 

Scuze, bieletele antiruliu, ai dreptate.....Am sa verific din nou de unde ar proveni sunetul...Poate fi zgomotul si de la caseta de directie ? E mai nasol atunci ?

Link to comment
Share on other sites

Scuze, bieletele antiruliu, ai dreptate.....Am sa verific din nou de unde ar proveni sunetul...Poate fi zgomotul si de la caseta de directie ? E mai nasol atunci ?

stai linistit

poti sa verifici singur bieletele antirului.....

 

sunetul se aude doar la denivelari, gen piatra cubica?? altceva nu ai mai descoperit, cum ar fii de ex la franare de la viteze mai mari, vibreaza volanul?

 

bineinteles ca e mai nasol sa fie ceva la caseta de directie din punct de vedere al costurilor

Link to comment
Share on other sites

Pai daca ai cauciucuri runflat asta e explicatia.Eu le-am schimbat cu unele normale si nu mai am treaba.

 

Sincer nu inteleg cum sunt acele cauciucuri runflat....am cauciucuri de iarna normale....Poti sa ma lamuresti cumva ? Deci nu am cauciucuri cu garda mica, sunt normale pe jante de 17"...

 

Scuze, bieletele antiruliu, ai dreptate.....Am sa verific din nou de unde ar proveni sunetul...Poate fi zgomotul si de la caseta de directie ? E mai nasol atunci ?

stai linistit

poti sa verifici singur bieletele antirului.....

 

sunetul se aude doar la denivelari, gen piatra cubica?? altceva nu ai mai descoperit, cum ar fii de ex la franare de la viteze mai mari, vibreaza volanul?

 

bineinteles ca e mai nasol sa fie ceva la caseta de directie din punct de vedere al costurilor

 

Da la denivelari ca cele de mai sus si la franare imi vibreaza volanul, dar se pare ca ar fi de la discuri, sunt ovalizate, eu asa gasesc explicatia trepidatiei la franare ( dar nu mereu imi vibreaza volanul, cateodata doar) Si daca imi vibreaza volanul....ce legatura ar fi cu acele zgomote infundate ? Sincer nu stiu !!!

Link to comment
Share on other sites

Pai daca ai cauciucuri runflat asta e explicatia.Eu le-am schimbat cu unele normale si nu mai am treaba.

 

Sincer nu inteleg cum sunt acele cauciucuri runflat....am cauciucuri de iarna normale....Poti sa ma lamuresti cumva ? Deci nu am cauciucuri cu garda mica, sunt normale pe jante de 17"...

 

Scuze, bieletele antiruliu, ai dreptate.....Am sa verific din nou de unde ar proveni sunetul...Poate fi zgomotul si de la caseta de directie ? E mai nasol atunci ?

stai linistit

poti sa verifici singur bieletele antirului.....

 

sunetul se aude doar la denivelari, gen piatra cubica?? altceva nu ai mai descoperit, cum ar fii de ex la franare de la viteze mai mari, vibreaza volanul?

 

bineinteles ca e mai nasol sa fie ceva la caseta de directie din punct de vedere al costurilor

 

Da la denivelari ca cele de mai sus si la franare imi vibreaza volanul, dar se pare ca ar fi de la discuri, sunt ovalizate, eu asa gasesc explicatia trepidatiei la franare ( dar nu mereu imi vibreaza volanul, cateodata doar) Si daca imi vibreaza volanul....ce legatura ar fi cu acele zgomote infundate ? Sincer nu stiu !!!

cred ca la talonul cauciucului te refereai. ce inseamna normale?cu talonul 40/45/50/55? jentile de 17 sunt "deja mari" pt drumurile noastre, o spun din proprie experienta. eu am talonul mic la cauciucuri mele runflat de 45 pe fata si 40 pe spate(de fapt e acelasi talon ca marime, dar e un procent din latimea cauciucului, fiind mai late pe spate)si pot sa spun ca daca nu ocolesc groapa si apuc sa trec peste ea o simt pana-n plamani. cred ca am si suspensie sport.

si la mine se aude nasol, dar n-am stat sa ascult cum suna.

si cauciucurile astea runflat sunt foarte tari, au peretii ranforsati.

Link to comment
Share on other sites

Scrie RSC sau RFT pe cauciucuri?Daca sunt runflat si nu ai probleme la articulatii inseamna ca e de la gume.Ti-am zis si la mine cu gume runflat facea destul de nasol dar am trecut repede pe anvelope normale si acum e bine.

 

Sa ma uit sa vad ce scie pe ele ca sincer, nu m-am uitat pana acum.Merci de sfaturi !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pietene in legatura cu problema ta, daca nu ai rezolvat-o inca... in primul rand tremuratul volanului are o legatura cu sunetele infundate prin simplul fapt ca ai buscile duse...eu am acceasi problema si cu siguranta va trebui sa schimbi trapez+bucse fata pe ambele parti.... distractie de cam 2000 Ron inclusiv manopera(nu la reprezentanta). Asa ca asteapta sa treaca sarbatorile si schimba-le(sunt din aluminiu si nu prea suporta drumurile noastre! unii ziceau ca e pacat sa avem bmw in tara asta...ne batem joc de munca nemtilor... poate au dreptate!

 

inca ceva... am avut sansa de a lucra la skoda...nu de mult... vai de capul lor! eu eram pe vanzari insa mecanici mai incompetenti ca acolo cred ca nu gasesti decat la AB!

 

 

iar volanul se "misca" putin si cand treci peste denivelari, nu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.