Jump to content

Recommended Posts

inlocuiesti droserul de la angelul ars cu unul de la unu bun si vezi daca se aprinde sau nu.

aburul dispare daca incalzesti farul cu un feon ceva timp, insa e doar o solutie temporara. mai bine il desfaci, il usuci si incerci sa-l etansezi cat mai bine cand il pui la loc.

Link to comment
Share on other sites

inlocuiesti droserul de la angelul ars cu unul de la unu bun si vezi daca se aprinde sau nu.

aburul dispare daca incalzesti farul cu un feon ceva timp, insa e doar o solutie temporara. mai bine il desfaci, il usuci si incerci sa-l etansezi cat mai bine cand il pui la loc.

 

acum intrebare ... de unde iau droser ? nu prea as vrea sa desfac si partea dreaapta sa iau droseru de acolo ...

Link to comment
Share on other sites

amandoua angelurile din far sunt legate la acelasi droser? daca da schimba mufele intre ele. nu stiu insa de unde poti lua angel sau droser identic cu cel din far, din moment ce tie ti-a venit farul cu totul.

drosel poate gasesti echivalent , dar engel .... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am desfacut geamul la faruri la E36 (faruri bosch) ca sa le curat si dupa ce le-am pus la loc a doua zi farul stang mi s-a aburit... l-am desfacut iar si l-am uscaut cu feonul, iar sub cheder am pus un fel de garou ca sa etanseizeze mai bine... am impins puternic sticla farului si abia am reusit sa prind inapoi in clemele alea... teoretic ar trebui sa fie etans insa tot se abureste... ce sa-i mai fac???

1 cheder nou ar ajuta???

Link to comment
Share on other sites

azi am incalzit cu feonul pe dinafara (fara sa desfac farul) sticla de la far in zona unde era aburit si am vazut ca a disparut... maine voi vedea daca se mai face condens din cauza temperaturii mai scazute din timpul noptii...
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

o sa reapara, apoi se va praji angel-ul, ulterior si xenon-ul.

 

la mine asa a evoluat:

 

1. s-a aburit

2. a disparut aburul

3. a reaparut

4. deja din abur s-a transformat in picaturi de apa pe interior

5. s-a prajit angel (parking lights left failure !) - mesaj de la computer

6. s-a prajit xenonu' (dip beam left failure !)

7. s-a dus dracu Adaptivu' (cornering lights failure !)

 

8. Mers la AB schimbat far + modul Adaptive Lights.

 

Nu cred sa ai alta varianta.

Link to comment
Share on other sites

o sa reapara, apoi se va praji angel-ul, ulterior si xenon-ul.

 

la mine asa a evoluat:

 

1. s-a aburit

2. a disparut aburul

3. a reaparut

4. deja din abur s-a transformat in picaturi de apa pe interior

5. s-a prajit angel (parking lights left failure !) - mesaj de la computer

6. s-a prajit xenonu' (dip beam left failure !)

7. s-a dus dracu Adaptivu' (cornering lights failure !)

 

8. Mers la AB schimbat far + modul Adaptive Lights.

 

Nu cred sa ai alta varianta.

deh, oi fi avut tu ghinion...in mod normal nu se prea aburesc din fabrica daca farul nu a fost deschis din varii motive. Si eu am avut probleme la ambele faruri cu aburitul insa cauza am fost eu...le-am desfacut si nu le-am inchis bine garnitura de la sticla si garnitura de la firul ce alimenteaza droserul xenon.Acuma nu mai ai nici pe naiba...merg perfect.

 

salut ... am o problema cu farurile ... prima ar fi ca mi s-a ars angel eyes pe o parte ... a doua ca se aburesc ... nu sunt farurile din fabrica ... cum aflu daca s-a ars neonu sau droserele ? si cum scap de abur ?

ia verifica putin pe la garnituri...cine a pus angel-u poate a omis ceva...vezi garnitura sticla, spate bec ....alte fire ce intra si ies in far poate nu li pusa bine garnitura la ele.Aaaa, am uitat eu am avut si o fisura la carcasa si am pus ceva lipici si de vreo 4-5 luni nici un abur macar.

Link to comment
Share on other sites

In general condensul apara la diferente mari de temperatura dar NUMAI atunci cand locul este neventilat!Asadar dupa ce ai incalzit bine farul,dupa ce a disparut condensul,asigura-te ca acele locasuri pt aerisire a farurilor nu sunt astupate de praf,noroi,etc.Se afla in spatele farurilor undeva jos.

 

Am patit asa la farurile de pe faza lunga de la ursulet,dupa ce am pus lupa,angel eyes si am etansat farul,Etans etans.In combinatie cu xenonul care incalzea foarte tare interiorul farului,si cu temp f joase,facea garla inauntru.Solutia a fost o gaura cu bormasina in partea de jos a spatelui farului si nu a mai facut condens niciodata. Desigur nu e cazul tau,pt ca la la tine exista acele aerisiri.Numai bine.Bafta

Link to comment
Share on other sites

o sa reapara, apoi se va praji angel-ul, ulterior si xenon-ul.

 

la mine asa a evoluat:

 

1. s-a aburit

2. a disparut aburul

3. a reaparut

4. deja din abur s-a transformat in picaturi de apa pe interior

5. s-a prajit angel (parking lights left failure !) - mesaj de la computer

6. s-a prajit xenonu' (dip beam left failure !)

7. s-a dus dracu Adaptivu' (cornering lights failure !)

 

8. Mers la AB schimbat far + modul Adaptive Lights.

 

Nu cred sa ai alta varianta.

 

si eu am schimbat un far de vreo luna si ceva, la 2 zile a facut condens, partea proasta este ca condensul a disparut dar parca a ramas urma acolo un de a fost, acum astept sa mai treaca un pic timpul sa vad daca mai face condens si pe urma o sa ma duc inapoi la reprezentanta sa vada si ei care este problema, plus ca nu mi leau reglat farurile si deja mi plin frigideru de carne, ca am mult de umblat noaptea...

Link to comment
Share on other sites

Si eu am inceput sa am abureala la faruri dupa ce am lasat-o 3 zile in parcare la firma. Era langa un camp parcarea si cand am ridicat capota si acolo era plin de condens.

Am citit pe niste forumuri straine ca unii recomanda sa tii o vreme inauntru un desicant din ala care este si in cutiile cu incaltaminte.

Sau sa scoti becul si sa dai cu foenul inauntru.

Mai ar fi o chestie: sa se puna un strat subtire de silicon pe garnitura farului. Dar sa nu se puna farul pana nu e uscat siliconul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.