Jump to content

x5 vs x3


fbdcnt

Recommended Posts

nu stiu ce sa-ti zic. 7 are o anumita morga asa, pe care eu nu o am ca om. sigur ca 7 e mult mai rafinata, nu contest. e vorba despre ce simti ca ti se potriveste. e ca la oamenii aia needucati care nu se simt bine in localuri de lux cred. in plus cu x5 poti face cam ve vrei, nu e cazul cu 7. cu asta de cate ori am ceva de carat trebuie sa ma duc sa schimb masina ceea ce ma enerveaza. in concluzie e o chestiune de practicitate, masinile nu sunt niste abstractiuni menite contemplarii, ele trebuie sa raspunda unor necesitati. x5 raspunde mai bine necesitatilor mele. asta nu inseamna ca nu-mi place 7. imi place mai mult in fiecare detaliu. tot ce mi-as dori pt el ar fi 4x4 si garda la sol variabila. in rest are tot si tot ce are merge bine. la x5 mai vad si chestii imperfecte.

 

Eu nu ma dau in vand nici dupa X5, nici dupa X3, nici dupa seria 7. Desi toate sunt BMW si pana la urma toate BMW-urile sunt masini. Cu toate astea, pot intelege de ce-ti place mai mult X5 decat X3, dar nu pot intelege de ce-ti place X5 mai mult decat seria 7... :)

 

later edit: scuze am corectat... scrisesem la sfarsit in loc de "seria 7" tot "x3"...

 

:blink:

65510[/snapback]

Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa-ti zic. 7 are o anumita morga asa, pe care eu nu o am ca om. sigur ca 7 e mult mai rafinata, nu contest. e vorba despre ce simti ca ti se potriveste. e ca la oamenii aia needucati care nu se simt bine in localuri de lux cred. in plus cu x5 poti face cam ve vrei, nu e cazul cu 7. cu asta de cate ori am ceva de carat trebuie sa ma duc sa schimb masina ceea ce ma enerveaza. in concluzie e o chestiune de practicitate, masinile nu sunt niste abstractiuni menite contemplarii, ele trebuie sa raspunda unor necesitati. x5 raspunde mai bine necesitatilor mele. asta nu inseamna ca nu-mi place 7. imi place mai mult in fiecare detaliu. tot ce mi-as dori pt el ar fi 4x4 si garda la sol variabila. in rest are tot si tot ce are merge bine. la x5 mai vad si chestii imperfecte.

65531[/snapback]

Cu asta pot fi de acord. Din motivul asta si eu am preferat seria 5. Nu e inca de mine seria 7... :blink:

Link to comment
Share on other sites

in concluzie e o chestiune de practicitate, masinile nu sunt niste abstractiuni menite contemplarii, ele trebuie sa raspunda unor necesitati.

65531[/snapback]

 

Cred ca este definitia cea mai potrivita pe care ai putut sa o dai. Aspectul estetic este relativ, insa necesitatile nu

Link to comment
Share on other sites

Nice ride, Doru. Visul meu umed un asemenea X5...

 

BTW, te-am vazut prin Sinaia saptamana trecuta. Binenteles, m-am dat la o parte :)

 

Nu de alta, dar eram pe o strada ingusta si (nu o sa mai spun la nimeni :blink: !) ai luat-o pe interzis, pe un sens unic. Itzi dam voie, ca prea e frumoasa mashina asta!

Link to comment
Share on other sites

:blink: Pai nu il cunosc, dar am vazut mashina. Cum nu am vazut prea multe X5-uri culoarea asta, azi am verificat numarul de inmatriculare. Doru era.

 

Si trebuia sa ma dau la o parte, ca asha e frumos.

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

ha ha stiu, ratasem strada, am intors si am mers cativa metri pe interzis dar eu am tras pe dreapta si i-am lasat pe toti sa treaca la vale. a venit trimul de lemn, o sa-l iau luni. sa vedem cum arata. nu mai dau 7-le. as vrea sa imi pot permite cate o masina din fiecare- un jeep, un limo, un sport...nu cred ca sunt anormal, cred ca toata lumea pe aici e la fel nu?
Link to comment
Share on other sites

vad ca si asta derapeaza in draci si fuge de fata lateral pe gheata dimineata exact ca si x3-ul cu cauciucuri late de vara din pachetul sport. o sa-i cumpar la anul roti de iarna, acum nu mai are rost. ce nu inteleg e de ce mi se pare mai stabil in curba pe gheata 7-le, cu tractiune doar spate si aceleasi cauciucuri late de vara. o fi din cauza ca la 7 intra sist electronice mai repede? la x-uri intra greu si nu controleaza derapajul lateral.
Link to comment
Share on other sites

Din pacate adaosurile la dealerii din Romania (nu doar BMW) este ca standard 100%

69441[/snapback]

 

asa e numai la optionale pe care nu le comanzi odata cu masina. la piese normale e cam acelasi pret peste tot. eu am mai luat piese si din austria sau germania mai demult si erau la fel ca aici. cat despre masini mereu mi s-au parut mai ieftine aici de noi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.