Jump to content

probleme abs


wildgeo

Recommended Posts

1. Tocmai asta vroiam sa iti zic. Iti spune sa mergi cu grija si sa te prezinti la service. Ca tu continui sa mergi, o faci pe barba ta.

 

2. Ziceai 0 gr. polei. La mine poleiul e gheata.

 

3. Nu are rost sa vorbim pe idei. Una este sa blochezi rotile spate si alta e sa iti blocheze o singura roata. La 130 nu se blocheaza roata, poate numai daca ai ceva sistem cu 6 pistonase in etrier. Frana de mana iti blocheaza rotile spate, amandoua. Daca iti va bloca numai una ai sa fii surprins sa vezi ca nu se intampla mai nimic.

 

Nu are rost sa mai povestim pentru ca e evident ca nu pricepi. Asculta si fa ce zice manualul, e cel mai bine. Iti repet, cu senzorul de pe fata dr defect tot imi merge absul.

 

Raspuns la raspunsurile tale.

 

1.m-am convins...cred ca s-au convins si cei de aici

 

2. m-am convins si aici...

 

3. se vede ca ai "multi" km la bord.....pb ta este ca nu gandesti.Ca nu ai experienta si ca sa spui ca daca o roata franeaza si una nu,NU SE INTAMPLA NIMIC.....e grava treaba.Pune mana si invata,mai intreaba mecanici vechi ce pateau oamenii pe vremea repartitoarele de franare defecte.

 

Am terminat cu offtopicul.Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Raman la afirmatiile mele, afirmatii pe care le sustin cu experienta celor putini "km". Si am zis mai nimic nu nimic. Dar sa imi zici ca nu gandesc nu accept. Dovada ca nu ti se invart rotitele ai dat tu. Tu stii ce face un repartitor? nu se refera la o roata, ci la o punte. Iar la o punte sunt 2 roti. Asa ca las-o mai moale cu aprecierile inteligentule. Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

Serios?La o punte se refera?

Mai cauta pe google acolo unde ai cautat ce este ala un repartiror,si cum arata el.Si apoi spune-mi ce se intampla cu rotile de pe o punte cand una din partile repartitorulul nu este egala cu cealalta/obturata/facuta de "mesteri".Nu te supara,poate am fost un pic mai acid dar inainte sa discuti ceva,asigura-te ca sti in detaliu acel lucru, daca nu,poti sa inveti.Daca vrei.

 

Numai bine.Am terminat cu acest subiect pe topicul omului.

Link to comment
Share on other sites

Dai si fugi? Nu e frumos. Renunta la atitudinea de "eu sunt cel mai tare si toti sunt mai prosti ca mine" ca nu o sa iti fie de folos pe forumul asta. Te crezi inteligent, dar nu zici nimic concret si dai exemple penibile. Plus ca ma combati cand iti zic ca imi merge absul cu un senzor defect. Adica eu stiu asta din proprie experienta, BMW stie asta ca ei or facut, dar nu conteaza ca vii tu si aranjezi lucrurile.

 

Nu ai nici o vina, doar ca esti paralel cu ceea ce inseamna o masina si dinamica ei. Te-as ruga sa nu iti mai impui parerea. Poti sa iti dai cu parerea, dar nu sa o impui. PA.

Link to comment
Share on other sites

Serios?La o punte se refera?

Eu stiu ca repartitorul este doar pentru puntea din spate. In conditiile in care masina este mai incarcata, cu ajutorul repartitorului o sa tina frana mai bine decat de obicei pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Si partea cu - "Si apoi spune-mi ce se intampla cu rotile de pe o punte cand una din partile repartitorulul nu este egala cu cealalta/obturata/facuta de "mesteri"." - cred k e valabila la dacii. Recunosc si eu ca am facut treaba asta odata la dacie anul trecut pentru ca sa ajung la primul magazin sa cumpar altul, stiu ca am riscat cam mult, dar mers incet, + sase la frana de mana :)

Poate la E46 daca pica un senzor, abs-ul merge pe celelalte trei roti, iar la E36 nu se intampla asa, asta nu stiu exact, poate ne zice cineva la E36 cum e.

Iar la E36, daca numai una din roti prinde o zona inghetata, ce se intampla? Mi se pare mie, sau toate cele 4 roti franeaza la fel de slab, in asa fel incat cea care a prins gheata sa nu lunece, si masina devine f f greu de oprit?

Link to comment
Share on other sites

"(ABS) Goes out after the engine has started. If the lamp comes on during normal vehicle operation: ABS has been deactivated in response to a system malfunction. Conventional braking force remains unimpaired." Asta spune in manual la E36. deci se dezactiveaza cu totul in cazul asta.
Link to comment
Share on other sites

pyu exemplul cu repartitorul facut aiurea etc, l-am dat ca sa-si dea baiatul de mai sus seama ce se poate intampla daca forta de franare este diferita pe una din roti,ca el a zis ca nu se intampla MAI NIMIC....

Cat despre ABS-ul la E36 am zis clar.SE DEZACTIVEAZA CAND UNUL DIN SENZORI NU MERGE!Eu am E36 si stiu treaba asta foarte clar.

Ce am scris noi aici despre E46 a fost offtopic si din cauza asta am incetat sa-i mai scriu baiatului de mai sus .

Link to comment
Share on other sites

vl5d eu daca as fi in locul unui moderator ti-as da un test de cunostinte ca sa mai poti scrie pe aria tehnica...Ai scris ceva inchipuit ca si cum ar fi din manual,si acum cand ti-am adus dovada a ceea ce am explicat pe 2 pagini,tu esti mai destept si zici ca tie iti merge abs pe 3 roti :) :)

Te-ai gandit ca poate tu nici nu sti ce este ala un ABS si cum face cand intra in functiune?Eu cred ca tu ai un cauciuc mai uzat care scartaie si te tot certi aici aiurea.

Daca ai lasa infumurarea asta de "mecanic" datorita unui bec pe care l-ai schimbat la viata ta(de sofer),si ai viziona in mintea ta ce am explicat mai sus,ti-ai da seama ca niciodata nimeni nu o sa faca un sistem care sa permita presiuni diferite de franare pe aceeasi punte!!Acolo nu e loc de "lasa ca merge si asa" specific mentalitatii tale din cate vad.

Link to comment
Share on other sites

Robysan, bate-ti coasa in alta parte. Chiar din manual era scris.

 

Si nu mai fa aprecieri la persoana mea ca smecher in spate la monitor pot fi si eu. Dar e posibil sa ne intalnim si is curios daca tot asa mare iti va fi ciocul. Iar pana sa imi ajungi cunostintele in mecanica mai ai mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
salut. si eu am un e36 pe benzina 1600cc din 1993 si mie nu mi se aprinde nici un bec la ABS nici cand pun contactul. Oare sa nu aiba masina ABS? se poate. Am citit undeva ca toate BMW-urile din 1990 incoace au ABS. Voi ce ziceti? Masina are ca dotari in plus fata de cele simple, airbag si trapa manuala.
Link to comment
Share on other sites

nici cand pun frana nu simt, nu stii cum se face un testla bord?

Cum sa nu simti? Bruscheaza pedala la maxim, si daca nu iti intra abs-ul, sigur vor scartai rotile. Sau incearca pe zapada, sau gheata... Trebuie sa simti cum tremura pedala, cand iti intra abs-ul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.