Jump to content

Amortizoare sport sau normale?


Alin.E36

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@22WTF: mai mult ca sigur ziemenz se referea la imperecherea amortizoarelor sport cu arcuri normale sau invers, nu la imperechere de marci diferite...asa categoric e o aberatie.

 

@ziemenz: te contrazic...exista si amortizoare sport de strada care sunt concepute pentru a fi folosite cu arcurile stock ale masinii (exemplu Bilstein B6). ele nu micsoreaza garda la sol. pentru asa ceva, exista Bilstein B8 de exemplu identice la duritate cu B6, doar ca sunt mai scurte pentru a se adapta arcurilor sport pentru micsorarea garzii la sol (de exemplu Eibach).

 

@pyu: la intrebarea ta off-topic, care totusi se potriveste aici :) raspunsul ar fi ca de obicei sunt multi care nu cunosc, dar vor si ei suspensie sport pe masina. asa ca isi vor cumpara primele amortizoare "sport" care le ies in cale si acestea sunt de obicei un pic mai scurte decat cele normale (pentru ca sunt gandite pentru micsorarea garzii la sol, deci automat pt arcuri mai scurte). folosind acest tip de amortizoare scurte pe arcuri normale, ele vor sta mai intinse, eventual vor atinge in capat la denivelari, lucru care va duce evident la uzura prematura.

 

dar cum am spus mai sus exista si amortizoare sport concepute special pentru suspensia stock. ele nu vor micsora garda la sol, doar vor rigidiza suspensia.

 

dupa parerea mea, asta e compromisul ideal pentru strada. stim cu totii cate probleme apar la o garda la sol mica mai ales in Bucuresti. :)

Link to comment
Share on other sites

majoritatea arcurilor sport micsoreaza garda cu 2-3 cm, deci s-ar putea sa conteze chiar daca e aparent o valoare mica. nu cunosc atat de in amanunt asa ca nu ma bag in contradictii aiurea :)

 

cu Bucurestiul...cam asa e. incet incet toata tara se transforma intr-un mic Bucuresti :) (gropi, trafic, etc)

Link to comment
Share on other sites

majoritatea arcurilor sport micsoreaza garda cu 2-3 cm, deci s-ar putea sa conteze chiar daca e aparent o valoare mica. nu cunosc atat de in amanunt asa ca nu ma bag in contradictii aiurea :)

 

cu Bucurestiul...cam asa e. incet incet toata tara se transforma intr-un mic Bucuresti :) (gropi, trafic, etc)

 

Nu e vb de contradictii , da un simplu` search pe ebay si te lamuresti :) sunt de la 2-3 cm pana la 6-7 cm.Cu 3 cm consider ca e relativ ok in a circula , dar deja la mai mult , banuiesc ca e problematic

Link to comment
Share on other sites

eu nu vorbeam problemele care pot aparea avand garda la sol micsorata cu 2-3 cm, ci de cele cand se pun amortizoare mai scurte pe arcuri stock, sau invers amortizoare stock pe niste arcuri care sunt cu cativa cm mai scurte.

 

ca apar si probleme datorita drumurilor noastre daca masina e joasa...e alta poveste :)

Link to comment
Share on other sites

primele sunt Jom ? de la Jom am luat stopurile pe leduri de care sunt multumit , despre suspensii nu stiu mare lucru , dar e o firma ce are o gama larga de produse si din cate stiu eu destul de apreciata , cat despre cele din imaginea 2 nu am nici cea mai mica idee
Link to comment
Share on other sites

eu zic sa pui suspensie normala nu sport cam scutura si coboara catziva cm dar depine ce faci cu masina pe unde circuli sant avantaje si dezavantaje pe amea am sport dar nu stiu de ce miau curs telescoapele ce`i drept am umblat si pe drumuri destul de rele

daca vrea sa isi puna cele din poza se regleaza pe inaltime si duriatate cred..

Link to comment
Share on other sites

.....fratilor....am mers cu un e 36 318i sedan adus de un prieten din germania si avea suspensi sport reglabile pe inaltime cu jante pe 16, pe strazile bucurestiului o tinea sus si era kiar ok din toate puncele de vedere, kiar si pe un drum cum e cel dintre televiziune si arcul(piatra cubica)....eeei bine cind ieseam din oras de ex. am facut un drum pana pa brasov am oprit in parcare in fata la aeroportu' baneasa si a umblat la inaltime si duritate...............am ramas fara cuvinte sa vivazut curbe si cum statea pe sosea....da de masina era pt vanzare....daia sa si vandut in prima saptamana de cand a aduso.......
Link to comment
Share on other sites

@pyu: la intrebarea ta off-topic, care totusi se potriveste aici :) raspunsul ar fi ca de obicei sunt multi care nu cunosc, dar vor si ei suspensie sport pe masina. asa ca isi vor cumpara primele amortizoare "sport" care le ies in cale si acestea sunt de obicei un pic mai scurte decat cele normale (pentru ca sunt gandite pentru micsorarea garzii la sol, deci automat pt arcuri mai scurte). folosind acest tip de amortizoare scurte pe arcuri normale, ele vor sta mai intinse, eventual vor atinge in capat la denivelari, lucru care va duce evident la uzura prematura.

 

dar cum am spus mai sus exista si amortizoare sport concepute special pentru suspensia stock. ele nu vor micsora garda la sol, doar vor rigidiza suspensia.

 

dupa parerea mea, asta e compromisul ideal pentru strada. stim cu totii cate probleme apar la o garda la sol mica mai ales in Bucuresti. :)

mie nu-mi place ca masina parca e prea ridicate, mai ales de spate. telescoapele pe fata trebuiesc schimbate in curand, cel mai probabil in primavara, iarna asta nu mai fac nimic la ea. dar inca oscilez intre ceva mai sport, si stock:)

Link to comment
Share on other sites

ii interesant si asa prin oras sa o tii mai ridicata si cand pleci la un drum lung ceva ..sa o cobori un kit deasta reglabil ma bate si pe mine gandu sa imi pun ..

da , dar ca o cobori cred ca trebuie sa mergi la service sa o urci pe elevator ca nu is hidraulice

Link to comment
Share on other sites

ii interesant si asa prin oras sa o tii mai ridicata si cand pleci la un drum lung ceva ..sa o cobori un kit deasta reglabil ma bate si pe mine gandu sa imi pun ..

da , dar ca o cobori cred ca trebuie sa mergi la service sa o urci pe elevator ca nu is hidraulice

Socru` lucreaza la service nu`i problema :) si am garaj cu groapa ..de ar fii aia ultima problema ce bine ar fii :)

Link to comment
Share on other sites

ii interesant si asa prin oras sa o tii mai ridicata si cand pleci la un drum lung ceva ..sa o cobori un kit deasta reglabil ma bate si pe mine gandu sa imi pun ..

da , dar ca o cobori cred ca trebuie sa mergi la service sa o urci pe elevator ca nu is hidraulice

Socru` lucreaza la service nu`i problema :) si am garaj cu groapa ..de ar fii aia ultima problema ce bine ar fii :)

pai sincer atunci banuiesc ca e ok , poti face asta

Link to comment
Share on other sites

...nu man nus hihraulice dar pe fata sti cat de usor se ajusteaza inaltimea ...are o piulita pe amortizor si cu o keita pe care ti-o dau ei ridici sau lasi...... nu e treaba de cat de 20 min ....binenteles asta o faci numai daca nu esti imbracat lla costum........ar mai fi o varianta ceva mai eftina arcuri regla bile.....

post-18731-1227306951.jpg

Link to comment
Share on other sites

...nu man nus hihraulice dar pe fata sti cat de usor se ajusteaza inaltimea ...are o piulita pe amortizor si cu o keita pe care ti-o dau ei ridici sau lasi...... nu e treaba de cat de 20 min ....binenteles asta o faci numai daca nu esti imbracat lla costum........ar mai fi o varianta ceva mai eftina arcuri regla bile.....

 

nu stiu de ce dar nu imi lasa o impresie prea buna genul asta de kit cu plastice , mi se par cam firave

Link to comment
Share on other sites

...nu man nus hihraulice dar pe fata sti cat de usor se ajusteaza inaltimea ...are o piulita pe amortizor si cu o keita pe care ti-o dau ei ridici sau lasi...... nu e treaba de cat de 20 min ....binenteles asta o faci numai daca nu esti imbracat lla costum........ar mai fi o varianta ceva mai eftina arcuri regla bile.....

 

 

 

 

Andutzule posteaza si u o pagina web cu amortizoare sport ca de cand caut si nu dau de nimic :) Merci

Link to comment
Share on other sites

...nu man nus hihraulice dar pe fata sti cat de usor se ajusteaza inaltimea ...are o piulita pe amortizor si cu o keita pe care ti-o dau ei ridici sau lasi...... nu e treaba de cat de 20 min ....binenteles asta o faci numai daca nu esti imbracat lla costum........ar mai fi o varianta ceva mai eftina arcuri regla bile.....

 

 

 

 

Andutzule posteaza si u o pagina web cu amortizoare sport ca de cand caut si nu dau de nimic :) Merci

ai P.M.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.