Jump to content

O mica nelamurire 318is!


Recommended Posts

De curand am achizitionat un BMW 318is,din 95 si am oservat ca se tureaza pana in 7000rpm,si de exemplu ma duce in treapta a2a aproape de 100km/h(iar is-ul care l-am avut inainte se ducea in 80km/h),mai mentionez ca am facut un play cu un 320 si plecam inaintea lui iar la a3a trecea urat pe langa mine,bine ca eu am si jante pe 17" iar el pe 15".Precizez ca atunci cand o calc sanatos pana in 6000-7000 apare si un miros ciudat(zici ca arde mai mult ulei,dar totusi masina nu consuma).Are cumva chip sau altceva modificari? Poate ma lamutiti voi fara o verifacare anterioara.Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

De curand am achizitionat un BMW 318is,din 95 si am oservat ca se tureaza pana in 7000rpm,si de exemplu ma duce in treapta a2a aproape de 100km/h(iar is-ul care l-am avut inainte se ducea in 80km/h),mai mentionez ca am facut un play cu un 320 si plecam inaintea lui iar la a3a trecea urat pe langa mine,bine ca eu am si jante pe 17" iar el pe 15".Precizez ca atunci cand o calc sanatos pana in 6000-7000 apare si un miros ciudat(zici ca arde mai mult ulei,dar totusi masina nu consuma).Are cumva chip sau altceva modificari? Poate ma lamutiti voi fara o verifacare anterioara.Multumesc!

 

Salut, poate sa aiba si grupu schimbat.

Eu am avut grup open de 3.45 si ajungeam cam la 130 in a treia la 6500 rpm.

Acum am pus lsd 3.15 si ajung la 155-160 pe ceas cu a treia in 7000 rpm exact ( 7000 din cauza resoftarii si scoaterii limitarii la rpm...)

daca ajunge la 7000 in cap, 100% ai chip. motorul standard nu atinge mai mult de 6500.

Eu fara chip si cu diferentialul original am mers 212km/h MAXIM pe gps si dadea in cap 6500rpm.(exact cat scrie in carte la viteza maxima)

Acum cu chip si diferential cu raport mai lung, la 220 pe gps am 6300 rpm in cap. Nu am avut loc sa o tin blana sa vad cat mai urca, daca mai urca viteza..

Link to comment
Share on other sites

Trebuie luatĂŁ ĂŽn considerare Âşi eroarea de vitezometru.

 

Iar eroarea poate creÂşte dacĂŁ au fost montate niÂşte pneuri neconforme cu specificaĂžiile producĂŁtorului.

Ai dreptate, sunt mai multe cauze ce pot influenta vitezometru...

anvelope, diferential cu alt raport sunt doua din ele...

insa numai el stie ce anvelope a avut la masina precedenta si ce are la aceasta...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
@roco : 150-160 intr-a 3-a cu un 318 ??? Glumesti. Cu m5 e39 la viteza asta intr-a 3a motoru are cam 6500 de ture, si crede-ma rapoartele sunt de disesel la m5.

 

nu cu 318

cu 320

cand vrei iti filmez si-ti arat. merg 160 pe ceas cu a treia in 7000 rpm.

Cu grupul stock, mergeam 135 pe ceas...

Noul diferential, pe langa faptul ca e autoblocant, are si treptele mai lungi la fiecare viteza.

65km/h a 1-a

100km/h a 2-a

160km/h a 3-a

210km/h a 4-a

Cu alte cuvinte, daca merg cu a 4-a pana in 7000rpm, am 210 km/h.

Deci schimb a 5-a la 210 :)

210 ceas=198 GPS

toate aceste viteze duse cu turatia la maxim 7000rpm.

pot face filmulet oricand, sau oricine din Timisoara poate sa vada live :)

 

Inclusiv cu a 3-a pana in 7000rpm merg usor, deci trage bine motorul pana acolo.

De la viteza 4, incepe motorul sa-si arate lipsa de putere, cilindree.....urca mai incet, injumatatit ca la viteza 3-a pot spune....de a 5-a nici nu mai vb....sa zicem ca in 10-15 sec, urca 1km/h... :)) cu alte cuvinte diferentialul are rapoarte prea lungi pentru puterea acestui motor.

asta e cand faci modificari.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

roco eu sunt din timisoara si am si eu 320i da sincer ma mir sa ajunga la atatia km/h in treptele de viteza date de tine poate vii si tu la intalnire odata cu baietii de pe forum din tm sa ne prezinti si noua masina :)

Ne putem intalni si maine daca ai timp. 10-15 min si ai sa vezi :)

Nu am motive sa mint.

Daca vrei lasa-mi pe pm nr de tel ,te sun maine si ne vedem :)

Link to comment
Share on other sites

roco eu sunt din timisoara si am si eu 320i da sincer ma mir sa ajunga la atatia km/h in treptele de viteza date de tine poate vii si tu la intalnire odata cu baietii de pe forum din tm sa ne prezinti si noua masina :)

Ne putem intalni si maine daca ai timp. 10-15 min si ai sa vezi :)

Nu am motive sa mint.

Daca vrei lasa-mi pe pm nr de tel ,te sun maine si ne vedem :)

ti-am trimis pm cu nr. :) eu sunt acasa maine toata ziua

Link to comment
Share on other sites

roco eu sunt din timisoara si am si eu 320i da sincer ma mir sa ajunga la atatia km/h in treptele de viteza date de tine poate vii si tu la intalnire odata cu baietii de pe forum din tm sa ne prezinti si noua masina :)

 

de ce sa nu ajunga? poate are un diferential lung.

Si eu ajung la aproape 180 in a 3-a, 230-240 cu a 4-a.. a 5-a e doar de croaziera :)

Am diferential de diesel, extrem de lung.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.