Jump to content

zgomot ciudat la apasarea ambreajului in mers


Recommended Posts

nci nu stiu cum sa explic ...

 

de exemplu daca merg cu spatele cu viteza mica si calc ambreajul se aude ca un clantanit sub masina, in zona cutiei, la fel si la treapta 1 sau 2 , daca merg cu viteza mica si calc ambreajul se aude si mai tare ...

 

sa ma bip pe el de BMW, numai probleme, m am saturat ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nci nu stiu cum sa explic ...

 

de exemplu daca merg cu spatele cu viteza mica si calc ambreajul se aude ca un clantanit sub masina, in zona cutiei, la fel si la treapta 1 sau 2 , daca merg cu viteza mica si calc ambreajul se aude si mai tare ...

 

sa ma bip pe el de BMW, numai probleme, m am saturat ... :)

 

daca te referi la un sunet infundat care se aude in spate cand schimbi viteza ...se incadreaza in seria asa fac toate ...316 al meu facea ...320 la inceput nu dar apoi incepuse si asta doar la marsarier facea ..e ceva pe la niste bucse in spate care se schimba destul de greu

Link to comment
Share on other sites

nci nu stiu cum sa explic ...

 

de exemplu daca merg cu spatele cu viteza mica si calc ambreajul se aude ca un clantanit sub masina, in zona cutiei, la fel si la treapta 1 sau 2 , daca merg cu viteza mica si calc ambreajul se aude si mai tare ...

 

sa ma bip pe el de BMW, numai probleme, m am saturat ... :)

 

si la mine face la fel.am fost la bmw timisoara si mi-au spus ca nu este nici o problema majora si mi-au spus ca sunt masini boi care fac asa.mi-au spus ca sa merg cu ea mai turata ca asa sunt motoarele de bmw trebuie turate.si intradevar daca merg cu ea si schimb vitezele mai sus atunci nu mai face.

daca afli ceva in plus sa ne spui si noua.

bafta

Link to comment
Share on other sites

nci nu stiu cum sa explic ...

 

de exemplu daca merg cu spatele cu viteza mica si calc ambreajul se aude ca un clantanit sub masina, in zona cutiei, la fel si la treapta 1 sau 2 , daca merg cu viteza mica si calc ambreajul se aude si mai tare ...

 

sa ma bip pe el de BMW, numai probleme, m am saturat ... :)

 

 

In sfarsit cineva cu aceeasi problema! De o luna tot caut aici pe forum, am postat si un topic, dar degeaba...

Si la mine face asa in marsarier, intra-ntaia si a doua, tot in zona cutiei. Se aude ca un bocanit as zice eu - dar cred ca se poate numi si clantanit - numai cand calc ambreiajul si numai cateva secunde (de cateva ori), chiar daca continui sa tin apasat ambreiajul; parca s-ar zgudui ceva, un pic exagerat spus, pt ca se aude totusi incet si de simtit nu simt nimic, nici la pedala, nici la masina... cu geamul deschis sau cu muzica, nu aud nimic

 

Am constatat si eu ca daca o turez mai tare nu se mai aude si i-am zis mecanicului de la MHS (am avut norocul sa pot sta de vorba cu el)

Versiunea lor: au schimbat kit-ul de ambreiaj si volanta (pe garantie), ca erau "putin uzate"; le-am zis ca tot se mai aude zgomotul si a iesit mecanicul sa dam o tura cu masina pe Buc-Pitesti; a auzit si el zgomotul si a zis ca e o vibratie de la cutia de viteze atunci cand merg cu masina subturata...

 

Nu stiu daca e abureala sau nu... cert e ca face asa de cel putin 2 luni si nu s-a agravat; daca o turez mai mult, nu mai am probleme

 

Ma bucur sa aud si de la voi ca nu e ceva grav...

 

A, si mi-a mai zis cineva de pe forum ca ar putea fi un tampon de la cutia de viteze, dar nu am ajuns inca cu ea la service ca sa verific...

Link to comment
Share on other sites

la mine se aude ca un clantanit asa gen ... joc intre 2 pinioane, nici un caz tampon cutie sau ceva ...

 

inca ceva, daca merg cu treapta 1 si accelerez iau piciorul se aude iar ... deci merg asa incet 1500 rtm iau piciorul se aude ...

 

M AM SATURAT DE BMW , JUR, MA BIP :) PE ELE, ESTE AL 3 LEA SI ACELEASI PROBLEME CA SI LA CELELALTE ...

Edited by compactu
Link to comment
Share on other sites

la mine se aude ca un clantanit asa gen ... joc intre 2 pinioane, nici un caz tampon cutie sau ceva ...

 

inca ceva, daca merg cu treapta 1 si accelerez iau piciorul se aude iar ... deci merg asa incet 1500 rtm iau piciorul se aude ...

 

M AM SATURAT DE BMW , JUR, MA BIP :) PE ELE, ESTE AL 3 LEA SI ACELEASI PROBLEME CA SI LA CELELALTE ...

 

 

ia mercedes /// :)

Link to comment
Share on other sites

nci nu stiu cum sa explic ...

 

de exemplu daca merg cu spatele cu viteza mica si calc ambreajul se aude ca un clantanit sub masina, in zona cutiei, la fel si la treapta 1 sau 2 , daca merg cu viteza mica si calc ambreajul se aude si mai tare ...

 

sa ma bip pe el de BMW, numai probleme, m am saturat ... :)

 

 

In sfarsit cineva cu aceeasi problema! De o luna tot caut aici pe forum, am postat si un topic, dar degeaba...

Si la mine face asa in marsarier, intra-ntaia si a doua, tot in zona cutiei. Se aude ca un bocanit as zice eu - dar cred ca se poate numi si clantanit - numai cand calc ambreiajul si numai cateva secunde (de cateva ori), chiar daca continui sa tin apasat ambreiajul; parca s-ar zgudui ceva, un pic exagerat spus, pt ca se aude totusi incet si de simtit nu simt nimic, nici la pedala, nici la masina... cu geamul deschis sau cu muzica, nu aud nimic

 

Am constatat si eu ca daca o turez mai tare nu se mai aude si i-am zis mecanicului de la MHS (am avut norocul sa pot sta de vorba cu el)

Versiunea lor: au schimbat kit-ul de ambreiaj si volanta (pe garantie), ca erau "putin uzate"; le-am zis ca tot se mai aude zgomotul si a iesit mecanicul sa dam o tura cu masina pe Buc-Pitesti; a auzit si el zgomotul si a zis ca e o vibratie de la cutia de viteze atunci cand merg cu masina subturata...

 

Nu stiu daca e abureala sau nu... cert e ca face asa de cel putin 2 luni si nu s-a agravat; daca o turez mai mult, nu mai am probleme

 

Ma bucur sa aud si de la voi ca nu e ceva grav...

 

A, si mi-a mai zis cineva de pe forum ca ar putea fi un tampon de la cutia de viteze, dar nu am ajuns inca cu ea la service ca sa verific...

dupa schimbarea ambreajului s a ameliorat tacanitul ala s au e acelasi al meu tacane doar atunci cand calc brusc ambreajul in 1-2 si R sau accelerez brusc si las sunet metalic vine de la cutie sigur ma gandeam si eu la ambreaj+placa mersi

Link to comment
Share on other sites

dupa schimbarea ambreajului s a ameliorat tacanitul ala s au e acelasi al meu tacane doar atunci cand calc brusc ambreajul in 1-2 si R sau accelerez brusc si las sunet metalic vine de la cutie sigur ma gandeam si eu la ambreaj+placa mersi

 

 

pai nu s-a ameliorat, tocmai de-aia m-am dus sa vorbesc cu mecanicul; da, si la mine la fel, cand calc brusc ambreiajul si e motorul subturat...

insa cei de la MHS mi-au zis ca au verificat si cutia si ca e ok, apropo de tampon...

o s-o mai duc intr-un service, ca la cate am auzit despre astia de la reprezentanta... si oricum la ei nu m-as mai intoarce, doar mi-au zis ca masina nu are nimic..

Link to comment
Share on other sites

am schimbat rulmentul intermediar si bucsa cardan flansa mi se pare ok daca ridic o roata spate si misc 15 grade fata spate se aude acel tacanit (metalic)chir la iesirea (nu stiu daca zic bine)arborelui din cutie nu stiu daca acolo este ceva rulment cu probleme am cautat pe realoem dar nu pot sa mi dau seama din schitele alea precizez ca nu are joc stanga dreapta\sus jos tacane doar la miscarea de rotatie
Link to comment
Share on other sites

daca o schimbi si constati ca se amelioreaza scrie te rog daca rezolv eu problema o sa scriu aici mersi

 

da sigur, te anunt, macar sa o rezolv; insa nu stiu cat de repede o sa ajung cu ea in service, am un sfarsit de an infernal, nic cauciucuri de iarna nu apuc sa-mi iau...

Link to comment
Share on other sites

si eu am aceeasi problema ca si voi! in 1 si 2 si R la turatie mica!ma dispera cand aud acelasi zgomot care l-ati descris si voi!am zis prima data ca e d la vreo cruce cardanica dar nimic e totul ok!am ridicat rotile am invartit am intrat in rampa sa o vad p dedesubt dar nimic!e posibil sa fie din diferential?cine are o idee...da-ti un sfat
Link to comment
Share on other sites

si eu am aceeasi problema ca si voi! in 1 si 2 si R la turatie mica!ma dispera cand aud acelasi zgomot care l-ati descris si voi!am zis prima data ca e d la vreo cruce cardanica dar nimic e totul ok!am ridicat rotile am invartit am intrat in rampa sa o vad p dedesubt dar nimic!e posibil sa fie din diferential?cine are o idee...da-ti un sfat

 

 

pai nu vezi ca nu are nimeni idee?!

:)

asta sa fie cea mai mare problema...

oricum daca rezolvati problema, anuntati si pe topicul asta va rog

Link to comment
Share on other sites

de la volanta nu cred ca are cum sa fie mie mi se pare un zgomot de cardan suna a gol!daca era de la volanta trebuia sa se auda la relanti!eu am schimbat la un passat o volanta sparta si batea cand statea pe loc de zici ca se crapa motorul!

eu sunt din ilfov daca vreti sa ne vedem in parcare la carrefour maine sa vedem dak e acelasi zgomot!si p mine a inceput sa ma dispere

Link to comment
Share on other sites

daca sunteti din bucuresti hai sa ne vedem undeva sa vedem daca vb de aceasi problema ... pe mine a inceput sa ma enerveze la maxim, pe langa asta cred ca ma lasa si volanta ... ai are 30 mii km ...

 

 

la 30 000 nu ar trebui sa fie volanta; a mea are 46 000 si mi-au zis ca e ciudat...

pai parca ziceai ca vii azi la intalnire

poate sambata viitoare... si eu as fi curioasa daca toti vorbim de aceeasi problema

Link to comment
Share on other sites

aaaahhhh, bai, legat de intalnire, m am aventurat astazi sa ajung la outlet ul ala deschis nou, si am stat 2 ore in trafic, d-aia nu am ajuns !

 

SCUZE

 

pe langa asta a intrat si unu cu un scuter in mine :)

 

sambata viitoare nu sunt, poate asa in cursul saptamanii sau duminica ?!

Link to comment
Share on other sites

la mine au verificat si tampoanele de le cutie si flansa si au spus ca sunt perfecte .mi-au spus ca nu este o problema mare si nici nu se poate strica ceva.am mai scris si mai sus.exact cum ati descris mai sus asa face si la mine.cred ca devine una din problemele"asa face la toate".sper sa rezolve cineva ceva si sa aflam si noi.cum am mai scris mai sus am fost la bmw si mi-a spus cel mai bun mecanic de acolo(il cunosc) sa merg cu masina mai turata ca asa trebuie ca este bmw si motoarele si tot angrenajul care lucreaza impreuna este asa proiectat (motor de turatie si asa trebuie mers cu el nu subturat).
Link to comment
Share on other sites

aaaahhhh, bai, legat de intalnire, m am aventurat astazi sa ajung la outlet ul ala deschis nou, si am stat 2 ore in trafic, d-aia nu am ajuns !

 

SCUZE

 

pe langa asta a intrat si unu cu un scuter in mine :)

 

sambata viitoare nu sunt, poate asa in cursul saptamanii sau duminica ?!

 

 

Nu ai de ce sa-ti ceri scuze, stiu cum s-a circulat ieri, eu a trebuit sa fac o excursie pana la Otopeni... :)

Nasol cu scuterul... urmari, ti-a indoit ceva?

Am putea sa ne vedem joi sau vineri dupa masa, sa vedem, ca mai sunt cativa care au aceeasi problema, poate vor sa vina si ei...

Ne auzim

 

la mine au verificat si tampoanele de le cutie si flansa si au spus ca sunt perfecte .mi-au spus ca nu este o problema mare si nici nu se poate strica ceva.am mai scris si mai sus.exact cum ati descris mai sus asa face si la mine.cred ca devine una din problemele"asa face la toate".sper sa rezolve cineva ceva si sa aflam si noi.cum am mai scris mai sus am fost la bmw si mi-a spus cel mai bun mecanic de acolo(il cunosc) sa merg cu masina mai turata ca asa trebuie ca este bmw si motoarele si tot angrenajul care lucreaza impreuna este asa proiectat (motor de turatie si asa trebuie mers cu el nu subturat).

 

Exact asa mi-au spus si mie... eu m-am linistit de cand am vazut ca nu mai face daca o turez... asta vara, cand plecam in fiecare weekend la mare, nu facea... numai in oras...

Si pe mine ma enerveaza la culme, dar pun muzica si nu se mai aude :)

Link to comment
Share on other sites

Hmmm ... problema asemanatoare am si eu , knd schimb vitezele lent se aude un "poc" in spate .... undeva pe la cardan , cineva s-a uitat la flansa a zis k n-are nimic si k s-ar putea sa fie de la crucea cardanica , dar din ce am citit pe aici se pare k nu as fii singuru cu problema asta....Si da , daca merg mai sport cu ea parca nu se mai aude , sunt ingrijorat daca poate afecta ceva mult mai grav :| Edited by M1noS
Link to comment
Share on other sites

salut,

nu stiu daca ma aceeasi problema ca si voi dar si eu am un sunet. pe franna de motor, pe curba de dreapta se aude un clomcanit de undeva de pe transmisie. am tot sapat pe forumurile de afara si din cate se pare e o problema comuna. sa ajuns la concluzia ca e un defect de design la modelele mai vechi de E46 care duce in timp la sunetul asta. cica nu e un defect, e doar ''uzura''. oricum pe mine nu ma satisface raspunsul. din pacate nu se poate simula cloncanitul daca ridici masina si o testezi in aer pt ca nu exista aceleasi forte ca pe sosea. asa in aer merge perfect, nu se aude nimic pe frana de motor. io mai sap si daca mai aflu ceva va zic. daca rezolvati voi cumva scrieti aici ca e super enervant sa ai o masina premim care suna ca un tractoras. aici un raspuns de la un service din state si e dat unui posesor de M3. chestia e ca sunetul apare la aproape toate modelele de E46 mai vechi.

 

 

I’m with BMW of North America, LLC. The M3 is a refined version BMW’s race cars. It is designed to provide optimum power and performance in a street legal package.

 

In order to transmit engine torque to the rear wheels instantaneously, without any time lag, the whole M3 power train was designed with maximum torsional rigidity. To achieve this maximum torsional rigidity, the flywheel mass and its damping capability has been reduced to a minimum.

 

As a result, during an abrupt torque transfer (e.g. 1st to 2nd gearshift at low engine speeds) the driver can receive an acoustic feedback, which can be interpreted as a “clunking or rattling” noise.

 

The acoustic feedback characteristic is not a symptom of a failure, and does not compromise long-term reliability of drivetrain components (clutch, transmission, differential), nor does it adversely affect performance of the vehicle.

 

If you have any questions, you can phone us at 800-831-1117.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.