Jump to content

Winter testing bmw 750iX


oSerX

Recommended Posts

Eu zic ca a fost introdus pentru ca trebuia.

Si trebuia sa o faca demult... Mereu m-a mirat lipsa tractiunii integrale de pe seria 7.

 

Cred ca nici una din seriile ne-X nu este mai indreptatita ca seria 7 sa aiba un astfel de sistem. Ala care vrea - si isi cumpara - limuzina, o vrea pentru tot anul. Nu spun ca nu se poate merge cu RWD si iarna, e una din distractiile mele favorite :), insa x-drive-ul este un mare plus in acest anotimp, mai ales pt. unul care prefera comoditatea, siguranta si posibilitatea de a ajunge oriunde "in style".

Link to comment
Share on other sites

aici cam gresesti Ciupanezule. am condus 750i iarna pe asfalt uscat totusi...e praf. pierde aderenta extrem de usor si fuge fundul cam des. si noi ne miram cum naiba de nu au pus standard x-drive pe seria 7.

 

un om care isi cumpara seria 7 nu il ia pentru cerculete sau senzatii tari pe zapada. siguranta si eleganta sunt pe primul loc.

 

PS: evident ca a fost introdus pentru ca exista cerere. fara cerere nu exista oferta.

Link to comment
Share on other sites

Bãnuiesc cã vorbeºti de maºina de la Întâlnirea anualã.

 

Prin urmare, ai condus o maÂşinĂŁ de 408 cp care face suta ĂŽn acelaÂşi timp ca un M3 E46.

Ai condus aceastã maºinã pentru câÞiva km, cel puÞin asta bãnuiesc.

Temperatura scãzutã, lipsã de experienÞã la volanul acestei maºini, cutie automatã cu care nu ºtiu dacã eºti obiºnuit, din câte ºtiu maºina ta are cutie manualã.

 

Pierde aderenĂža extrem de uÂşor cu DSC on sau off? Pneuri de varĂŁ sau de iarnĂŁ?

Cred cĂŁ ai condus-o oricum destul de tare din moment ce nu conduci ĂŽn fiecare zi o asemenea maÂşinĂŁ Âşi ai vrut sĂŁ vezi cam ce poate.

 

Eu nu mã aºtept ca o maºinã atât de puternicã sã fie uºor de condus ºi dupã pãrerea mea, maºinile atât de puternice nu sunt utilizabile iarna.

 

Un om care cumpĂŁrĂŁ un 750i vrea Âşi sportivitate.

Un 730d este suficient de sigur Âşi elegant.

Link to comment
Share on other sites

Aia cu 730d e o maaare subiectivitate. Un tractor fata de un V. Come on...

 

Eu nu il consider nici pe departe comparabil cu 750i. Care e cel mai probabil 750iL.

 

X-drive este un mare plus pe serie 7. Sunt destui care vor masini puternice si iarna.

Link to comment
Share on other sites

Fun, categoric... cu sau fara LSD. Cu AWD sigur nu as avea atat de des acel zambet pe care il stim cu totii.

 

Revenind la seria 7, care am stabilit ca nu este o masina de fun, cercuri, drift-uri sau orice altceva din aceasta categorie, dar este: grea, mare, confortabila, sigura... suntem de acord ca poate fi foarte bine integrala? :)

Link to comment
Share on other sites

Esti interesat de seria 7? Vrei sa cumperi unul? Esti vizat de cei care au gandit modelul ca public tinta?

Ca daca raspunsurile sunt negative, afirmatia ta "eu aÂş prefera sĂŁ nu fie" nu isi are nici un sens, este ca si cum ai spune ca tu ai vrea ca WalMART-ul din Woodbridge, NJ 07095, sa aiba parcare de 240 de locuri, in loc de 235 cate are acum. Cred. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu cred că problema se pune aşa.

 

Ăn cazul acesta nici unul dintre noi n-ar mai trebui să posteze pe acest topic până când nu va avea bani pentru o maşină de peste 100 000 €.

Aici discutăm despre idei.

 

E clar că 99% dintre userii acestui forum nu vor avea un seria 7 nou decât peste multă vreme.

Şi da, poate ĂŽn câţiva ani o să-mi cumpăr un seria 7, nu este exclus.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Bãnuiesc cã vorbeºti de maºina de la Întâlnirea anualã.

 

Prin urmare, ai condus o maÂşinĂŁ de 408 cp care face suta ĂŽn acelaÂşi timp ca un M3 E46.

Ai condus aceastã maºinã pentru câÞiva km, cel puÞin asta bãnuiesc.

 

despre ce masina este vorba ?

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca x-drive este si va fi optional, asa ca si eu si tu vom putea avea seria 7 pe care o dorim :) .

Cam asta e ideea pe care vreau sa o transmit. Ii inteleg prea bine rostul xdrive-ului pe limuzina seria 7, si inteleg ca unii prefera limuzina seria 7 doar cu RWD.

Si faptul ca BMW ofera - in sfarsit - xdrive pe clasa de lux il vad ca un mare plus.

 

Sunt fan RWD, chiar daca am acum FWD. Ma reped ca scapat din lesa la volanul oricarei masini RWD la care mi se ofera ocazia sa o conduc. Hell, am ajuns sa ma plimb si cu Vito-ul firmei doar pt. asta :)

Insa merg si cu un E65 al unui vecin (sa ii dea Dumnezeu viata lunga si sanatate, ca mi l-a lasat pe mana atat timp :)) si nu e fun de loc pe zapada, cu toata electronica si cauciucurile pe care le are. Strangi tare din bu... ze cand incerci sa strecori magaoaia pe stradute alunecoase, in panta, si cu masini parcate pe margine...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Ultimul tip de seria 7, un 750i F01 dacĂŁ nu mĂŁ ĂŽnÂşel.

 

408 cp ? :) geez !

 

sincer prefer sa conduc Audi-ul sau Toyota iarna prin zapada si polei decat M6-le.... :)

 

man... de pe acum, am mers si cu Seria 1 si cu M6-le, chiar azi... te fura mazga asta de nu-i adevarat - si conduc bmw-uri de ceva timp , de la e34, e60, e87, m6 ... iti zic, te pisezi pe el de DSC (Care blincane non stop oricum...)

 

Pai cand o fi ca anul trecut...pfff...

 

ideea e ca trebuie o ATENTIE CRESCUTA la RWD, fata de FWD...

 

cu mai putina "tarse" merg cu AUDI iarna de ex...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.