Jump to content

INSPECTOR DE DAUNE LA DISPOZITIA DVS!


kosfunny

Recommended Posts

Trebuie o nota tehnica din partea service-ului care sa explice cauzele defectiunii. Daca aceste cauze sunt corelate cu eveni :twoup: mentul asiguratorul este obligat sa suporte cheltuiala !

Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns dar problema este mai complicata (nu ca eu imi doresc acest lucru): bmw constata doar ca camera (scuze!) nu functioneaza, nu si care anume este problema in ea si care este cauza (camera este incapsulata), deci nu poate emite expertize despre electronica interna. Producatorul este FLIR, care prin reprezentantele sale poate sa spuna care este cauza pentru care aceasta nu mai functioneaza. Bmw nu poate sa spuna ce este in interiorul ei. V-as multumi tare mult pentru orice informatii suplimentare!

. Bmw poate sa constate existenta unui impact fizic asupra carcasei acesteia, situata in bara din fata a masinii, ceea nu este cazul. In brosura produsui se spune ca camera (scuze!) suporta socuri frontale, dar alte socuri excesive trebuie evitate (in cazul incidentului a fost vorba mai degraba de un soc lateral). Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Care mai e procedura acum, dar fiind faptul ca zgarieturile sunt pe mai multe elemente ale caroseriei (fata/spate) si, evident, nu s-au produs in acelasi timp. Pot comenta ceva astia de la casco daca vreau sa fac un singur dosar pt toate (ca sa nu platesc fransiza de 10 ori).

 

Pt niste ciupituri in vopsea oare imi aproba revopsire? (mentionez ca este vizibil faptul ca acestea sunt mai vechi - s-a depus putin rugina in ciobiturile care au ajuns la tabla)

 

Orice informatie este binevenita.

Casco este la BCR Asigurari.

 

Pai nu iti vor deschide un singur dosar! Asta si este scopul fransizei!

 

aceeasi intrebare o am si eu cu mentiunea ca nu am fransiza.

Edited by Mika D
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

Am si eu cateva nelamuriri referitor la o dauna.

Acum vreo 2 luni, un vecin a dat cu spatele in masina mea :twoup: , am incheiat formularul de constatare amiabila(el are RCA la Allianz Tiriac).

Am fost la asigurator, s-a facut constatarea si eu as vrea sa-mi repar masina in regim propriu......care este procedura?

Constatarea are vreun termen de valabilitate? Masina este inscrisa pe bulgaria si procura este pe numele fratelui, el nu are timp sa umble la service-uri........se poate face o procura intre mine si el, in care ma delega sa ma ocup de repararea masinii?

 

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de o informatie. Am fost implicat intr-un accident urat, m-au prins la mijloc doua masini si a rezultat o avarie nasoala atat in fata cat si in spate. Vinovatul ne-a dat RCA-ul.

Intrebarea e daca ma poti ajuta cu un pret de nou sau daca imi poti spune cam la ce suma evalueaza o societate de asigurari masina asta ( E36, 318is, 1994, coupe, pachet M interior , 220000km, nici o zgarietura anterioara) . Din pacate ma astept sa imi spuna ca e dauna totala, ca la prima vedere as evalua paguba la mai mult de 3000euro, si vreau sa vad cam pe unde sa imi caut piesele necesare. Masina merge , singura problema mecanica ar fi o roata fata putin inclinata - probabil s-a dus toata semiaripa.

Merci.

Edited by bv99
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

O intrebare scurta: mi-am schimbat recent bara fata OEM cu una de M (E 46 FL). Dpdv al valorii diferenta intre cele doua bare este de ~200 euro. Crezi ca ar trebui sa imi anunt agentul cu care am incheiat asigurarea Casco? L-am anuntat deja ca mi-am pus xenon (inclusiv proiectoare) si am stabilit sa mai platesc o mica diferenta. Merge sa "pun si bara" tot acolo? Sau la "constatare" se ia dupa pozele din dosar?

 

Mersi,

Florin.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

O intrebare scurta: mi-am schimbat recent bara fata OEM cu una de M (E 46 FL). Dpdv al valorii diferenta intre cele doua bare este de ~200 euro. Crezi ca ar trebui sa imi anunt agentul cu care am incheiat asigurarea Casco? L-am anuntat deja ca mi-am pus xenon (inclusiv proiectoare) si am stabilit sa mai platesc o mica diferenta. Merge sa "pun si bara" tot acolo? Sau la "constatare" se ia dupa pozele din dosar?

 

Mersi,

Florin.

 

e in avantajul tau sa se ia in cosiderare (cu poze si documente la dosar) orice imbunatatire pe care ai adus-o masinii. altfel oamenii au motive sa o dea in prosteala.

Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

 

Avand in vedere ca nu am mai fost implicat in vreun accident, o fata a considerat ca e timpul sa intru si eu in randul pagubitilor. Ma bucur totusi ca totusi s-a intamplat in parcare si ca nu sunt pagube mari. Treaba e ca mi-a spart bara fata care nu este oem. As vrea sa stiu daca asiguratorul acopera reparatia acestei bare sau o inlocuiesc cu una stock.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Nu stiti, oare daca vreau sa imi repar masina la reprezentata ( nu s-a asigurat unul si am intrat in el ), o fac repede sau va trebui sa astept mai mult decat in alta parte?

Si daca farul e intreg, foarte putin zgariat, dar se misca fiindca i s-a/s-au rupt o urechiusa sau mai multe, inspectorul de daune va spune ca trebuie inlocuit sau nu?

 

Nu s-a intamplat nimic grav, va atasez si niste poze mai jos. Masina e chiar rigida. Baiatul care a luat-o la stanga fara sa se asigure a ramas cu usa dreapta fata indoita bine si roata dreata fata rupta. Ma asteptam sa-mi sara airbagurile sau oricum sa fie sparta fata, dar bine ca nu a fost asa.

post-28217-1295988518_thumb.jpg

post-28217-1295988534_thumb.jpg

Edited by Adrian M
Link to comment
Share on other sites

Nu stiti, oare la daca vreau sa imi repar masina la reprezentata ( nu s-a asigurat unul si am intrat in el ), o fac repede sau va trebui sa astept mai mult decat in alta parte?

Si daca farul e intreg, foarte putin zgariat, dar se misca fiindca i s-a/s-au rupt o urechiusa sau mai multe, inspectorul de daune va spune ca trebuie inlocuit sau nu?

 

farul se inlocuieste daca e urechea rupta , fugi de reprezentanta daca vrei sa ramai cu nervii intregi :twoup:

Link to comment
Share on other sites

alexe36 - ce varianta de bara ai pe masina ?

 

momentan am o bara de m e46 (fibra)

 

bara originala, facuta de vreo firma de tunning, cu logo de omologare pe ea (cod KBA, de exemplu), sau doar o copie facuta de vreun "baiat" ?

 

 

cand am cumparat masina, bara era deja montata. oricum, mai mult ca sigur este facuta de vreun baiat. si as mai avea o intrebare: avand in vedere faptul ca aceasta bara se va inlocui cu o bara stock si ca proiectoarele nu se vor mai potrivi, cine va suporta contravaloarea proiectoarelor aferente celei stock?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Salut, poti sa ma ajuti si pe mine cu sfaturi sau o estimare a valorii vehiculului, te rog?

Despre accident am scris aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/100496-mi-a-dat-de-m-a-julit/

 

Pe scurt, un bou n-a acordat prioritate, mi-a iesit in fata in ultimul moment si n-am avut ce sa fac. Politia l-a scos vinovat, mi-a dat actele acelea sa ma duc la RCA.

 

Masina mea este un BMW 525i E34 din '94.

Am deschis dosarul de RCA si acum urmeaza sa fac reevaluarea pagubelor la service si sa-i trimita deviz estimativ inspectorului.

 

Din ce se vede am dauna la urmatoarele piese: bara fata, grila, masca, faruri, semnalizare dreapta, proiectoare, aripa dreapta, capota, scut de sub radiator, radiatorul de apa, radiator aer conditionat, carligul ala de remorcare, ventilator, vascocuplaj, vas lichid parbriz, carcasa filtru aer si sigur e ceva si pe la directie ca volanul sta intors la jumatate de tura cu rotile drepte (si rotile nu sunt paralele.... vizibil cu ochiul liber).

Inspectorul cand a vazut masina mi-a zis ca-i dauna totala. Cei de la service la fel au zis.

 

Intrebarea mea e la cat o evalueaza pentru dauna totala?

Stiu ca valoarea se estimeaza in functie de catalogul Schwacke, din care se va scadea 85% uzura apoi din suma rezultata se mai scade 25% pentru epava. Chestia e ca nu stiu exact cum se calculeaza pretul de catalog.

Masina mea a fost un 518i (motor M43 115 cai) cand a iesit pe poarta fabricii (in 11/94) si ulterior i s-a montat motor de 2.5. Banuiesc ca asiguratorul va lua pretul de catalog pentru 518i ca sa iasa mai putin.

 

Pot sa-ti dau VIN si lista de optiuni daca te ajuta cu ceva. VIN: WBAHA31030BM02791. Lista de optiuni:

 

Transmision HECK

 

Gearbox MECH

 

Colour COSMOSSCHWARZ METALLIC (303)

 

Upholstery STOFF FLOCK DIAGONAL/SILBERGRAU (A2SL)

 

Prod. date 1994-11-30

 

 

Order options

No. Description

199 EQUIPMENT FOR LEADED FUEL

 

270 WIDER TYRES

 

411 WINDOW LIFTS, ELECTRIC

 

415 SUNBLIND FOR REAR WINDOW

 

423 FLOOR MATS, VELOUR

 

431 INTERIOR RR VW MIRROR W AUT ANTI-D

 

498 HEADRESTS IN REAR, MECHANIC. ADJUSTABLE

 

530 AIR CONDITIONING

 

556 EXTERIOR TEMPERATURE DISPLAY

 

687 RADIO PREPARATION

 

850 ADD FUEL TANK FILLING FOR EXPORT

 

900 APPR. VEH.IMMOBILIZAT. ACC. TO AZT/TUEV

 

925 SHIPPING PROTECTION PACKAGE

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutare,

 

Apelez si eu cu o intrebare la dvs, sper ca ma puteti ajuta. Am avut o tamponare, nu din vina mea, am facut amiabila la centrul Asirom de pe Grivita, am cerut inspectorului lichidator evaluarea daunelor in regie proprie, am fost de acord cu suma oferita si am facut cerere de despagubire la sediul central asirom de pe Carol, apoi am revenit cu un telefon la inspector pentru a verifica introducerea datelor in sistem. Deci am facut procedura completa din cate stiu insa nimeni nu a putut sa imi spuna in cat timp vor ajunge banii in contul meu, este vb de suma de 1100 lei. Inspectorul lichidator s-a limitat la a-mi spune ca el va procesa actele in termen legal insa nu imi poate spune cat dureaza pana se vireaza banii.

Care este termenul legal dupa depunerea cererii de regie proprie pana la primirea efectiva a despagubirilor in contul bancar?

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.