Jump to content

INSPECTOR DE DAUNE LA DISPOZITIA DVS!


kosfunny

Recommended Posts

Am si eu o intrebare.De ce exista totusi tendinta asta clara a inspectorilor,directorilor,etc de la societatile de asigurari,de a tergiversa de a evita despagubirile ca si cum ar da din buzunarul lor.Au cumva bonusuri pt dosare respinse sau care nu sunt despagubite?Ce au practic de castigat cei care se opus nu atata inversunare la despagubirea unui dosar in caz ca nu se va mai despagubi?Li se scade din salariu daca despagubesc?Sunt f curios sa aflu raspunsul la aceasta intrebare.
Link to comment
Share on other sites

Am un opel cu care am avut ceva peripetii am sarit un sant si m-am oprit intr-un gard de beton ,nici o problema sa reparat si vopsit pe casco fara prea multe discutii,acum dupa 5 luni vopseaua de pe bara spate a inceput sa se cojeasca .Intrebare- se poate sa ma duc la constatare pentru calitatea proasta a lucrari intrucat masina nu este cum a fost la incheierea contractul adica impecabila.
Link to comment
Share on other sites

Am un opel cu care am avut ceva peripetii am sarit un sant si m-am oprit intr-un gard de beton ,nici o problema sa reparat si vopsit pe casco fara prea multe discutii,acum dupa 5 luni vopseaua de pe bara spate a inceput sa se cojeasca .Intrebare- se poate sa ma duc la constatare pentru calitatea proasta a lucrari intrucat masina nu este cum a fost la incheierea contractul adica impecabila.

 

ai garantie minim 1 an .Deci apeleaza fara probleme !.Daca refuza scandal la Casco si iau ei legatura cu service !..

Link to comment
Share on other sites

Firma de asigurari nu are nici o treaba cu calitatea lucrarii facute de service.Firma de asigurari doar incaseaza si despagubeste.Atata tot!

 

si in cazul asta are garantie ...Si o firma Casco serioasa ar lua in calcul feedbackul de la clienti . Imi pare cel putin de bun simt ca daca primesti f multe plangeri in privinta unui service sa refuzi colaborarea cu ei in viitor ..Pe foamea , criza asta cred ca orice ban , lucrare conteaza .

Evident daca vb de Casco Republica Moldova nu se mai aplica nimic !

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Feedback-uri negative se primesc in general de la reprezentante, nu de la service-uri mai mici care sunt recomandate de inspectorii de daune.

Cu reprezentantele e mai greu de rupt colaborarea si nici antireclama nu li se poate face de catre inspectorii de daune.Asta e, cine sufera de reprezentante si isi baga masina acolo fara sa cunoasca pe cineva din interior sau fara sa sara cu banul risca multe surprize.

Link to comment
Share on other sites

In mod legal, aceasta avarie nu este acoperita de casco. E problema service-ului daca ti-a facut lucrare de mantuiala.Nu e mai corect sa te duci sa te iei cu cei de la service de gat decat sa te duci cu pretentii la asigurator?

 

In mod normal si intr-o tara civilizata dar la noi pina nu-i bagi sula-n coaste nu te baga-n seama de aceea preferam sa se ia cei de la casco de gat cu service-ul

<_<

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
kosfunny: poti te rog sa verifici in Audatex sau Schwacke care e valoarea de catalog pentru un BMW 525TDS, touring din 1992? Ma intereseaza suma de baza, la care sa pot aplica acei coeficienti de uzura. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Razvan, nu am auzit de asa ceva. Ce treaba are cartea de identitate cu schimbarea de proprietari? Conteaza contractul de CASCO si atat. Iar eu nu am auzit de astfel de prevederi.

kosfunny: te rog nu ma uita cu o evaluare. Am un tovaras care i-a fost lovita masina, masina evaluata pe piata pe la 4000-5000Euro iar lui i-a fost evaluata pe la 1500Euro. Din cauza evaluarii, firma de asigurari a vinovatului nu va plati mai mult de atat, nu poate fi obligata sa plateasca mai mult decat face masina conform cataloagelor. Diferenta se recupereaza prin judecata de la vinovat.

Si eram curios in caz de necaz cat iau pe fierul meu. Multam!

Link to comment
Share on other sites

@kosfunny, ca sa nu se deschida un alt topic, poate stii despre existenta Fondului de Protectie a Victimelor Strazii www.fpvs.ro

 

Acest fond este pentru cei care dintr-un motiv sau altul nu isi pot recupera pagubele prin RCA-ul inculpatului, sau asa cum am mai citit pe undeva pe aici de un baiat care a avut un incident cu un Matiz ce a trecut in tromba pe langa el si i-a aruncat pietricele in parbriz.

 

Poate stii tu mai multe.

 

Ms

Link to comment
Share on other sites

de ce daca in un an masina schimba 3 proprietari pe carte si o lovesti [ dauna totala ] avind casco nu te despagubesc ?

 

de obicei se specifica in contract !.De ex BCR nu mai face Casco la masini la care exista mai mult de 3 proprietari pe carte .O regula idioata pe care nu o inteleg , probabil se refera la exploatare si uzura morala . Deci daca esti mai mult de al 3-lea proprietar nu o asigura ..Cel putin asa era anul trecut !.

 

oricum ce spui tu e un pic ambiguu,sau nu inteleg eu ...Probabil te referi la transfer de Casco de la proprietar la proprietar ..si o eventuala dauna totala la al 3lea personaj .

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

buna ziua ! aseara in jur de ora 19 00 am luat o groapa destul de urat...rezultatul janta facut varza pe buza si zmaltul sarit cam 3 cm intr-o parte...ce ma sfatuiti ? sa merg sa o schimb la casco ? am auzit ca nu ar schimba-o doar pentru atat ?

 

PS : am casco la Asirom si am fransiza 150 euro / eveniment

 

mutumesc

cu stima

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare.De ce exista totusi tendinta asta clara a inspectorilor,directorilor,etc de la societatile de asigurari,de a tergiversa de a evita despagubirile ca si cum ar da din buzunarul lor.Au cumva bonusuri pt dosare respinse sau care nu sunt despagubite?Ce au practic de castigat cei care se opus nu atata inversunare la despagubirea unui dosar in caz ca nu se va mai despagubi?Li se scade din salariu daca despagubesc?Sunt f curios sa aflu raspunsul la aceasta intrebare.

Subscriu!

--

am avut situatia cu parbrizul crapat acum un an; desi am gasit masina dimineata cu parbrizul crapat, politistul a insistat sa scriu ca conduceam masina si o alta masina al carei nr nu l-am retinut a proiectat o piatra in parbrizul meu.

de ce a insistat sa scriu asa?

Sincer nu stiu.

Poate ca a vrut sa aiba si el un cuvant de spus! <_<

Daca scriai ca ai gasit asa masina, politistul trebuia sa gaseasca vinovatul... avea mai mult de lucru, ma rog li se mai adunau niste cazuri nerezolvate... asa, s-a spalat si el pe maini.

Edited by Infamous
Link to comment
Share on other sites

1. mi s-au rupt in mers 4 prezoane de la o roata. inevitabil janta a sarit de la locul ei si s-a deformat. acopera casco tipul acesta de daune?

 

2. pentru zgarieturi pe bara fata si capota provocate de pietre de pe sosea, am nevoie de vreo dovada de la politie, sau efectiv merg la asigurari pentru constatare?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.