Jump to content

INSPECTOR DE DAUNE LA DISPOZITIA DVS!


kosfunny

Recommended Posts

Gestul lui poate fi interpretat ca si propaganda....atat. A spus-o chiar el, vrea sa treaca la vanzari probabil pentru ca e mai usor, intocmesti polita, urmaresti eventual scadenta ori ratele si dai sfaturi in caz de dauna... ahhh... mai aduna simpatii si simpatizanti pe forumuri auto...
Link to comment
Share on other sites

Gestul lui poate fi interpretat ca si propaganda....atat. A spus-o chiar el, vrea sa treaca la vanzari probabil pentru ca e mai usor, intocmesti polita, urmaresti eventual scadenta ori ratele si dai sfaturi in caz de dauna... ahhh... mai aduna simpatii si simpatizanti pe forumuri auto...

Nu stiu daca e corect folosit termenul "propaganda"

 

PROPAGÁNDĂ, propagande, s. f. Acțiune de răspândire a unor idei care prezintă și susțin o teorie, o concepție, un partid politic etc., cu scopul de a convinge și de a câștiga adepți. – Din fr. propagande.

 

Eu fac cu totul si cu totul altceva .

Nu am ascuns nimic din intentiile mele, cum am mai spus intentionez sa trec pe partea de vanzari si consultanta dar nu pentru ca ar fi mai usor ci pentru ca m-ar reprezenta mai bine . Prin ceea ce fac vreau sa demonstrez ca pot face ceea ce altii doar promit si asta fara sa conditionez pe nimeni sa ma aleaga ca si consultant, broker , intermediar , cum vreti sa imi spuneti. Plus de asta iti sunt mult mai apreciate serviciile de catre cineva care a avut de suferit din lipsa lor.

Nici munca in daune nu este usoara, mai ales cand esti guvernat de niste principii pe care nu prea le mai intalnesti in ziua de azi si esti pus in dificila situatie sa reprezinti interesele unei companii care se lupta sa treaca cu bine aceasta perioada de criza si in acelasi timp sa ramai si "om" in fata unui seaman care trece printr-un moment dificil.

La birou sunt "tot eu " (cu toate ca nu imi e usor) si consider ca imi fac meseria destul de bine. Intr-un caz precum cel in care s-a aflat si inca se afla colegul nostru Calin nu s-ar fi pus problema la compania la care lucrez sa se ajunga la mojiciile la care a apelat Euroinsul . In cel mai scurt timp ar fi avut masina despagubita la o suma de bun simt si ar fi incasat deja un avans pe dosarul de vatamare corporala. Dar asta tine de management, iar la prietenii bulgari se stie ca este deficitar acest capitol.

Cand stii ca ai in fata un pagubit care iti va pretinde despagubiri si pentru vatamare corporala grava nu iti poti permite sa te joci cu despagubirea vehiculului. Nu faci altceva decat sa inraiesti pagubitul si sa il faci sa iti ceara in instanta mult mai multi bani. Si in ce priveste despagubirea Seatului, daca ofereau din prima o suma echitabila de bun simt nu cred ca mai se ambitiona nimeni.

 

Ca precizare la anonimatul sub care se spunea ca ma ascund , tin anunt ca nu sunt deloc anonim . Foarte usor poti afla si nr de tel si unde lucrez. Chiar si pe acest topic se poate observa ca am luat la un moment dat o pauza. Nu vreti sa stiti de ce, dar pot sa spun ca ce nu te doboara te face mai puternic.

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

Dragut. Chiar si atunci cand cineva ajuta dezintersat trebuie sa-i inventam tot felul de motive pentru a considera ca gestul lui nu a reprezentat de fapt nimic.

 

mister Kos, presupun ca ai luat in calcul si invatamintele adanci exprimate plastic in o serie de proverbe romanesti, de nu te supara anumite afirmatii. si din partea mea un mare BRAVO

Link to comment
Share on other sites

@Similea sa stii ca mi-a luat ceva timp pana am invatat sa imi protejez creierul si sufletul de rautatile celor din jur . De cele mai multe ori ele sunt neintentionate , poate generate si ele de altele la randul lor . Daca as fi acum nervos poate ca ar avea de suferit amaratul al carui dosar il am in fata pentru analiza !

 

Si imi cer scuze Calin ca nu ti-am multumit pentru aprecieri in postul anterior. O fac acum si sa stii ca multumirea ta conteaza mult si pentru tonusul meu mental ! :)

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

Daca te comporti tot asa si la birou atunci imi retrag afirmatiile. pentru copy paste-ul din dex te felicit dar puteai sa cauti si alte definitii ale cuvantului.... uite, de ex acesta: Orice formĂŁ de comunicare ĂŽn sprijinul unor obiective ĂŽn scopul influențĂŁrii opiniilor, emoțiilor, atitudinilor sau comportamentelor oricĂŁrui grup de oameni ĂŽn beneficiul direct sau indirect al sponsorului acestei comunicĂŁri sau mai sunt cateva, dar sunt sigur ca ai inteles la ce faceam referire.

Oricum, promit ca nu iti mai poluezi topicul, te las sa fi un Superman al asigurarilor... (te transformi in fata tastaturii, plonjezi in apararea pagubitilor samd)

LE faza cu lipsitul de pe topic si ce nu te doboara te face mai puternic..... mi se face pielea de gaina... nu cred ca vroiam sa citesc despre emanciparea personalitatii tale...

Link to comment
Share on other sites

@Similea sa stii ca mi-a luat ceva timp pana am invatat sa imi protejez creierul si sufletul de rautatile celor din jur . De cele mai multe ori ele sunt neintentionate , poate generate si ele de altele la randul lor . Daca as fi acum nervos poate ca ar avea de suferit amaratul al carui dosar il am in fata pentru analiza !

 

Si imi cer scuze Calin ca nu ti-am multumit pentru aprecieri in postul anterior. O fac acum si sa stii ca multumirea ta conteaza mult si pentru tonusul meu mental ! :)

 

 

Tinem legatura!

 

 

 

Daca te comporti tot asa si la birou atunci imi retrag afirmatiile. pentru copy paste-ul din dex te felicit dar puteai sa cauti si alte definitii ale cuvantului.... uite, de ex acesta: Orice formĂŁ de comunicare ĂŽn sprijinul unor obiective ĂŽn scopul influențĂŁrii opiniilor, emoțiilor, atitudinilor sau comportamentelor oricĂŁrui grup de oameni ĂŽn beneficiul direct sau indirect al sponsorului acestei comunicĂŁri sau mai sunt cateva, dar sunt sigur ca ai inteles la ce faceam referire.

Oricum, promit ca nu iti mai poluezi topicul, te las sa fi un Superman al asigurarilor... (te transformi in fata tastaturii, plonjezi in apararea pagubitilor samd)

LE faza cu lipsitul de pe topic si ce nu te doboara te face mai puternic..... mi se face pielea de gaina... nu cred ca vroiam sa citesc despre emanciparea personalitatii tale...

 

afirmatiile tale sunt complet gratuite.

 

iar cat despre anonimat, chiar mi s-ar parea mai sanatos sa si-l pastreze. De multe ori chiar nu inteleg cum de are curajul sa faca ce face, ba chiar ma intreb daca e bine ca ii dau un feedback aici.

 

In fine, asta o discut eu cu el.

 

 

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

clientul fidel al departamentului de dauna a fost directorul unei sucursale zonale timp de 7ani. Poate in aceasi companie?

dar am promis ca nu-ti mai poluez topicul.

:) Posibil , ai PM !

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce va luati de Kosfunny.

Eu am avut un accident si desi sunt jurist si am ceva habar de asigurari si ordine CSA, m-am intalnit cu el, mi-a dat sfaturi foarte bune si chiar am aflat si ceva lucruri noi, totul gratis. Asa ceva mai rar iar daca nici acest lucru nu e de apreciat atunci chiar ca nu mai stiu ce sa spun!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Am si eu o rugaminte. Am avut un accident auto , a intrat un taxi in mine, nu a vrut sa ne intelegem amiabil si am fost la politie. Am ajuns la politie unde soferul taxiului a fost gasit vinovat si i-au dat amenda. Mi-a dat copii dupa asigurare si certificat si am mers la Astra la asigurari sa deschid dosar de dauna. Au facut poze la masina mea pentru ca cel vinovat nu a vrut sa vina cu masina sa ii faca si lui. Problema e alta, cei de la asigurari nu vor sa ma despagubeasca pana nu fac poze la masina vinovatului. Vinovatul ( soferul si-a asumat vina dar partroana firmei zice ca nu o intreseaza ) refuza sa prezinte masina la asigurari pentru poze, asigurarile refuza sa ma despagubeasca pana nu au poze . Care sunt pasii legali de urmat in situatia mea?

 

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Agentul de dauna a contactat telefonic proprietara iar aceasta i-a inchis tel in nas. Politia nu are poze la masina pentru ca nu au fost facute la fata locului. Vinovatul si cu mine ne-am deplasat la politie , politistul a constatat ca el e de vina (prin proces verbal in care il amendeaza ) si la pus sa imi dea copie la asigurare si la certificat sa depun la ASTRA daune. Cand agentul a sunat-o pe proprietara aceasta a zis "nu ma intereseaza " si a inchis telefonul.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Agentul de dauna a contactat telefonic proprietara iar aceasta i-a inchis tel in nas. Politia nu are poze la masina pentru ca nu au fost facute la fata locului. Vinovatul si cu mine ne-am deplasat la politie , politistul a constatat ca el e de vina (prin proces verbal in care il amendeaza ) si la pus sa imi dea copie la asigurare si la certificat sa depun la ASTRA daune. Cand agentul a sunat-o pe proprietara aceasta a zis "nu ma intereseaza " si a inchis telefonul.

 

Multumesc

din moment ce politistul a constatat daunele nu vad de ce mai cheama masina la constatare . Eu stiam ca doar la amiabila e problema asta unde cei doi se inteleg si pleaca mai departe ,urmand sa se reintalneasca la aigurari . Trebuia sa faci tu niste poze , e primul lucru pe care il fac in caz de accident , eventual o filmare in care sa surprinzi zona , masinile samd .

Link to comment
Share on other sites

Myx sunt de acord cu tine dar ne fiind implicat in accidente pana acum nu am stiut. Am mers pe buna credinta si m-am dus la politie si cu toate actele de la ei m-am prezentat la asigurari. Acum astia de la ASTRA refuza sa plateasca pana nu vad si masina vinovata.

cere refuzul lor in scris in care sa-si expuna motivele si faci o reclamatie la CSA , alta solutie nu vad , doar sa cauti soferul si sa reusesti sa-l convingi sa vina la asigurari , desi slabe sanse .

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Luna trecuta circulam pe un drum intr-un cartier. Dintr-o parcare (din spatele blocului) iese o masina , fara frana si intra in mine (vezi schita). Omul respectiv s-a "declarat" vinovat ptr ca nu a fost atent , am facut hartia amiabila si am plecat mai departe. A 2a zi am fost la asigurari (Asirom, ca acolo avea polita) , am facut poze , constatari etc.

 

Dupa aproximativ o luna de zile , am aflat ca nu se aproba cererea de plata pe motiv ca eu am fost vinovat defapt , pentru ca in acolo nu era nici un semn de circulatie , iar eu trebuia sa ii acord prioritate de dreapta.. in concluzie ciuciu reparatii. Am lua legatura cu omul respectiv el si-a facut masina pe CASCO si a spus ca nu il intereseaza mai departe nimic.

 

Intrebarea mea este.... de cand parcarea are prioritate?????? Sunt total de acord ca nu sunt semne de circulatie si ca se aplica prioritate de dreapta, insa drumul secundar nu are niciodata prioritate....

post-64873-0-48968000-1392916426_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.