Jump to content

Inghet -roti umplute cu gaz iarna !? suspensie inghetata?!


dep

Recommended Posts

salutari si la multi ani!!!

 

o problema aparuta astazi la masina - manifestare ciudata - noaptea ajung cu ea totul ok parkez - afara super rece -12 grade Celsius arata in bord, am lasat masina - si cauza lipsei locurilor de parcare cu 2 roti laterale urcate pe bordura, rotile gume noi de iarna umplute cu gaz !!!

manifestare - astazi cand am iesit cu ea - parca eram cu o dacie - salta si suna la denivelari ca si o dacie fara suspensii , fara telescoape !? ce credeti ca poate fi?! gazul din pneuri, sau telescoape *daca-s cu gaz- sau ulei) sa se fii lichefiat sau /si inghetat !?, pneul sa se fii aplatizat din cauza ca a stat intr-o parte?!

 

orice idee e binevenita

Link to comment
Share on other sites

Este de la amortizoare, sunt mai rigide pana ajung la temperatura de regim, nu au nici o treaba pneurile. Scrie si in user manual.

 

Oricum, bine ca ai umplut anvelopele cu gaz, daca le umpleai cu apa inghetau :) .

Link to comment
Share on other sites

Este de la amortizoare, sunt mai rigide pana ajung la temperatura de regim, nu au nici o treaba pneurile. Scrie si in user manual.

 

Oricum, bine ca ai umplut anvelopele cu gaz, daca le umpleai cu apa inghetau :) .

Da..., vorba lu' Paul, baga niste palinca ca aia sigur nu ingheata! :)

Ceva nu e in regula aici, si anume BMW-ul testeaza masina la temperaturi de -40/30*C prin finlanda (daca nu ma insel) si cred ca au luat in calcul si traba cu amortizoarele. Pai cei din tarile nordice care au BMW ce fac, nu au suspensii? :)

Chiar cei cu suspensii de ///M ce fac, ca suspensiile sunt deja rigide, aa? :)

Edited by foxygen
Link to comment
Share on other sites

cred ca am gasit explicatia la problema "inghetului" cu care m-am confruntat - poate nu e cea mai tehnica explicatie dar asta e punctul meu de vedere

concluzie:

roti umplute gaz - ok;

suspensie inghetata - impropriu spus - inainte de a ajunge in parcare am spalat parbrizul cu jetul care-l au stergatoarele, cand am parcat-o intr-o parte cu 2 roti pe bordura, tot lichidul scurs de la spalare s-a prelins cumva pe telescopul din stanga fata unde fiind f frig - a inghetat bocna - asa ca telescopul nu se "flexa" - ramanea rigid, si cand treceam peste ceva parca nu aveam telescop de loc - parca era doar pe arc...

a 2-a zi temperatura a crescut - zi insorita - si dupa masa dupa un drum de 30 km - totul era ok - mergea ca si inainte fara probleme

Link to comment
Share on other sites

Eu aceleasi simptome le-am avut la roata dreapta spate si era de la garnitura care merge pe axul de la amortizor la denivelari a scartia de nu se poate dacia era mic copil se gripase nu mai glisa axul de la amortizor sus-jos cum trebuie s-a rezolvat cu 2-3 picaturi de ulei. Merge beton acum fara nici un fel de zgomot.Deja ma gandeam la ce trebuie sa schimb. Am scapt ieftin.:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.