Jump to content

DIY: Schimbare filtru de polen E36


florin83

Recommended Posts

bai tata,eu iti zic ca acolo trebuie sa fie filtrul,sub stergatoare.ca nu exista el acolo e alta treaba,daca vrei vii la mine si iti arat unde e...crezi ca te pun sa muncesti aiurea?

Pai ai zis bine "acolo trebuie sa fie".

Dar la mine nu e deloc. Nicaieri. Daca era, sigur il vedeam <_<

Link to comment
Share on other sites

Pyu ..ce masina ai tu mai nene? Ca spui ca nu e acolo... unde toata lumea il are .Deci aer nu ai ...nu are cum sa fie in spatele aerotermei .Deci e in fata sub stergatoare este sigur !Daca masina ai luat-o de la nemti si intamplator parcul avea patron turc sau rus sigur nu o sa il gasesti.Daca neamtu mai face o revizie inainte sa vanda masina, turcu sau rusu rezolva in stil romanesc.Nu baga aer..scoate filtrul si gata.Poate din cauza asta nu il gasesti.

Eu acum 15 minute am schimbat filtrul de polen si am urmat pas cu pas ce spun colegii pe forum . A durat 20 de minute demontat - montat !

Mergi la un mecanic care stii ca e meserias in bmw-uri si rezolva treaba.

Exista riscul sa mai rupi si alte alea pe acolo daca tot montezi si demontezi haotic.Si nu face daraua cat ocaua ...

Edited by Augustin AG
Link to comment
Share on other sites

Mda...

DA mai multe detali : imi tb inclusiv seria de la caroserie .De unde ai luat tu masina?Exista o singura varianta care nu are filtru deloc.E cea cu cea mai slaba echipare sau comenzile speciale gen flotila auto la vreo firma.Stiu ca sunt rare modelele astea dar se pare ca tu in momentul de fata esti propietarul uneia dintre ele .De curiozitate ..ce optionale ai tu pe ea?

Link to comment
Share on other sites

Pyu..mergi la un magazin de piese auto cu seria de la masina si pune-l pe flacaul ala sa caute filtrul dupa serie si sa iti si arate unde vine.Daca se coieste mergi la alt magazin din oras .Daca cauti filtre Mann alea au si poze in cutie.Distanta e prea mare intre noi sa pot sa te ajut fizic.

Eu merg pe ideea ca unul dintre fosti propietari ai masini a scos filtrul si a uitat sa il mai monteze.

Mult succes !

Edited by Augustin AG
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
salut unii dintre voi inca stati bine ca nu aveti filtru dar eu nu am nici capacul in care imi vine filtru <_< ma poate ajuta cineva sa-mi spuna de unde pot sa-mi fac rost de un capac sau sa cumpar daca are cineva, va rog, nu stiam de unde am atata praf in masina si mai nou tot felul de frunze si flori de soc :) ms tare mult

post-12158-1242639872_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
exact acolo vine pus filtrul si cand il cumperi trebuie sa aiba pe el capac.

Filtrul ala se vinde cu tot cu capac???

 

 

domnu pyu va rog demontati bateria cu tot cu carcasa si in spate sant 2 suruburi de plastic care vor da jos un capac si va pot spune ca acolo e filtru de polen la noi astia fara ac/climatronic.....ms

Link to comment
Share on other sites

o sa incerc sa fac niste poze si iti arat.....pt ca si la mine e tot ca la tine ....avem masini identice :))).....sub stergatoare ce zici tu acolo sant numa niste cabluri si atat noi avem in spate la baterie filtru......dar cum tiam zis revin cu poze :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.