Jump to content

NavCoder


Recommended Posts

Propun ca acest topic sa devina Sticky, si sa se updateze mereu cu ultima versiune.

 

Programul permite codarea diferitelor module ale masinii. Printre functiile importante se numara:

- posibilitatea de adaptare a unui computer de navigatie la diverse monitoare (monocrom, 16:9 color, 4:3 color)

- activarea functiilor ce tin de modulul TV (posibilitate vizionare TV in mers etc.)

- modificarea functiilor telefonului/modulului Bluetooth

- si multe alte functii

 

Pentru folosirea programului este nevoie de o interfata speciala de conectare la masina.

 

Versiunea curenta: 2.5.40

NavCoder_2.5.40.zip

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut ,

Mi sa parut interesant topi-cul tau si de aceea ma-m interesat si eu un pic ,am uploadat o schema luata de la ei de pe site si un circuit care lipseste din schema (IC1)TH3122 dar se vede in poza :)) .Cea din atasament nu pare a fii o interfata care ar merge sa transforme semnalul RS232 la I-bus acesta o face TH3122 .

Uite aici este o prezentare unde am gasit eu http://www.reslers.de/IBUS/index.html

i_bus_interface.bmp

post-11480-1231529349_thumb.jpg

th3122.pdf

Link to comment
Share on other sites

Corect, pana acum nu prea m-am gandit la interfata. Cert este ca programul e foarte util, dar nu stiu exact cum/cu ce sa ma conectez la masina. Daca este cineva interesat, si a gasit o solutie de conectare, il rog sa posteze aici metoda. Pana atunci ma gandesc sa achizitionez o interfata de pe site-ul mai sus mentionat...

Pentru ca, in cazul meu cel putin, vad urmatoarele avantaje:

- recodarea computerului de navigatie mk4 de la varianta business (monocrom) pentru varianta color 16:9 - deci scap de inlocuirea computerului de navigatie

- activarea functiei tv in mers - iar o treaba buna, ca sa nu mearga tv-ul doar cand masina sta pe loc

- etc.

Edited by cristivw
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am vb cu cel care vinde interfetele pe mail ,costa una intreaga cu transport in jur de 40 euro.

Iar de conectat la masina trebuie pe cablul de bus de la cd changer .Este pe site la el o pagina unde se conecteaza .

M-ai este o chestie ,cel care vinde interfata nu da si softul .Acela este separat si costa cam 20 euro licenta .Nu stiu asta care-l avem fara key registration ce face si ce nu face .\

Am citit pe pagina cu softul despre interfata din soft ,zice ca este ieftina de produs dar nu este 100% funtionala pentru toate modele de masini.Mi-e unu ami este frica un pic sa o conectez pe aceea deoarece ar arde com-ul .Baga pe RX 12v si nu prea este bine .

Edited by dorel
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic... vad ca cei de afara au reusit sa isi modifice treburile mai sus mentionate cu acest programel. Intr-adevar s-ar mai pune si problema licentei... M-am gandit sa luam legatura cu omul, poate ne face o oferta la 50EUR pentru pachetul "interfata + licenta soft". Oare or fi probleme si pentru versiunea 5 a interfetei, cea cu USB? Pe site zice ca s-au rezolvat multe din probleme...
Link to comment
Share on other sites

AtenÞie ! Schemele de interfeÞe fãrã circuit integrat specializat sunt În general funcÞionale dar NU se recomandã folosirea lor decât pentru a citii datele de pe IBUS. Dacã vã ÎntrebaÞi de ce, studiaÞi protocolul de comunicaÞie ºi o sã vedeÞi cã am dreptate (nu cred cã trebuie sã intru În detalii aici, cine vrea detalii, PM).

Eu am facut o interfaÞã simplã dar am folosit pentru comunicaÞie o aplicaÞie facutã de mine, aplicaÞie care implementeazã un control al magistralei de comunicaÞie mult mai bun decât programele existente ºi pentru aia când m-am jucat cu becurile (iLights vã spune ceva ?) tot am obÞinut conflicte pe magistralã. Acu', În funcÞie de noroc, un conflict poate sã fie nesemnificativ (doar o micã Întârziere) sau poate sã genereze o comandã care sã vã dea bãtãi de cap de genul mers (pe platformã) la un tester profesional (reprezentanÞã) pentru resincronizarea unor module.

Pe scurt, folosiÞi o interfaÞã de genul celei de la reslers.de .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
... când m-am jucat cu becurile (iLights vã spune ceva ?) tot am obÞinut conflicte pe magistralã. Acu', În funcÞie de noroc, un conflict poate sã fie nesemnificativ (doar o micã Întârziere) sau poate sã genereze o comandã care sã vã dea bãtãi de cap de genul mers (pe platformã) la un tester profesional (reprezentanÞã) pentru resincronizarea unor module.

Pe scurt, folosiÞi o interfaÞã de genul celei de la reslers.de .

 

extras din readme.txt-navcoder v2.6.10:

 

I-Bus TRAFFIC COLLISION DETECTION AND AVOIDANCE

NavCoder uses a collision detection and avoidance algorithm, with multiple transmission

attempts if desired, to ensure the I-Bus commands are properly transmitted.

I have found that timeout values of 500ms or higher often mean no retries are necessary.

Set these in Tools Options.

For faster NavCoder operation, try setting the timeout to 100ms and then allowing up to

4 retries.

 

nu cred sa fie problema cu coliziunile pe magistrala

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...
  • 3 months later...
Propun ca acest topic sa devina Sticky, si sa se updateze mereu cu ultima versiune.

 

Programul permite codarea diferitelor module ale masinii. Printre functiile importante se numara:

- posibilitatea de adaptare a unui computer de navigatie la diverse monitoare (monocrom, 16:9 color, 4:3 color)

- activarea functiilor ce tin de modulul TV (posibilitate vizionare TV in mers etc.)

- modificarea functiilor telefonului/modulului Bluetooth

- si multe alte functii

 

Pentru folosirea programului este nevoie de o interfata speciala de conectare la masina.

 

Versiunea curenta: 2.5.40

 

un crack nu ai ? :)

Link to comment
Share on other sites

am reusit sa fac rost de ultima versiune. am si inregistrat-o dar merge numai pe laptopul meu. daca cineva face rost de interfata pe USB sa imi dea un PM. nu am port serial la laptop ( macbook). licenta mi-a cumparat-o cineva. cred ca o sa imi cumpar si eu o interfata din aia pe usb, deocamdata nu sunt finante si pt aia :)

 

eu am scaner pe serial si mi-am luat convertor pt usb. am navcoder neinregistrat, oare nu este un crack ceva?

am tot rasfoit si nimic

tu l-ai cumparat?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.