Jump to content

Ulei Metabond


nailbombmax

Recommended Posts

Pai Bro... Nu prea inteleg cum ai ajuns tu la concluzia ca producatorii incearca sa aduca motoarele la temperaturi cat mai mari in timp cat mai scurt pentru un randament optim... Pai daca nu ai racire se duce dracu 'motoru'...

 

Mai studiaza tu niste fizica ca sa poti intelege ce a vrut sa spuna colegul si vei ajunge la aceeasi concluzie.

Link to comment
Share on other sites

Uite asta o sa fac chiar acum... Stai sa-mi pun un lighian cu apa rece la picioare si ma apuc de treaba.

E buna revista Stiintza si Tehnica sau trebuie sa-mi gasesc niste "almanahe" mai serioase ?

 

Sa inteleg ca esti licentiat in fizica doar sa poti intelege ce a scris unu' pe forum. Brava ! N-ai pierdut vremea degeaba.

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
A incercat cineva uleiul de la Metabond? stiti cum se comporta, daca merita, acum am Castrol 10W40, credeti ca merita sa-l schim cu cel de la Metabond? http://www.eco-metabond.com/index_files/me...dSpeed10w40.htm aici am gasit o prezentare stiu ca pe partea de aditivi sunt foarte buni.

 

 

ma tot intreb : oare inginerii aia ce au proiectat masina au fost tampiti cand au ales si recomanda uleiu 10w40 Castrol sau Valvoline sau Mobil 1 ????

 

ca si off topic: orice modificare a masini schimba comportamentu si accelereaza uzura masinii....gen turbina si alte modificari.

 

Eu chiar ma intreb daca stii despre ce vorbesti sau nu...Pai normal ca cei care iti vand tie masina iti recomanda unul ulei sau altul, pentru ca fabricantul de masini are tot interesul sa te indrume sa cumperi un ulei sau altul. Pentru ca o parte din banii pe care ii dai tu pe ulei, se duc tot la ei. Nu ai vazut ca atunci cand te duci sa faci revizia la service, ei iti baga pe gat un anumit tip de ulei? Tu de ce crezi? Ca o parte din bani le intra in buzunare, sau ca firma constructroare de masini are un contract cu firma care produce uleiul. Si iti dai seama ca ceea ce iti baga tie in masina iti si recomanda ala de ti-l schimba. Ca doar nu ti-o baga Castrol si iti va recomanda Mobil 1.

Asa ca recomand acelora care nu stiu ce este Metabondul sau nu au incercat niciodata, sa taca din gura. Eu am incercat. Am pus in masina mea un Metabond Gold. Are 70.000 km acum. Merg de cateva mii cu Metabond. Si merge foarte bine masinuta mea. De altfel, dupa ce am vazut ca merge asa de bine, m-am facut colaborator la ei, sa iau cu 25% mai ieftin. Asa ca cei care critica produsele Metabond fara sa stie despre ce e vorba, GURA MICA, va rog. O seara buna...

Edited by alexhalau
Link to comment
Share on other sites

de ce ai face asta ;(daca masina se comporta bine cu castrol)sau vrei sa experimentezi?

 

Eu vreau sa spun doar ca producatorii de masini ne baga pe gat producatorii de ulei cu care au acestia contract, nu producatorii de ulei care fabrica cel mai bun ulei pentru masina ta. Ti-am spus, eu am incercat MEtabond, si chiar mi s-a parut a fi cel mai bun...

Link to comment
Share on other sites

@alexhalau : Ai un avertisment pentru limbaj. Faza aia cu gura mica spusa de unul care abia si-a facut cont ca sa laude metabontul nu este in regula. Orice alta mitocanie sau orice alta reclama mascata pentru aiureala aia de metatont iti va atrage suspendarea.

 

Cum ai gasit tu repede niste topicuri uitate de cativa ani, si cum ai inceput tu sa ne arati noua cum sta treaba ...

Link to comment
Share on other sites

@alexhalau : Ai un avertisment pentru limbaj. Faza aia cu gura mica spusa de unul care abia si-a facut cont ca sa laude metabontul nu este in regula. Orice alta mitocanie sau orice alta reclama mascata pentru aiureala aia de metatont iti va atrage suspendarea.

 

da, frate, ai dreptate ca am exagerat putin, dar cand vad ca sunt unii care nu au folosit produsul/produsele despre care vorbesc, chiar ca e aiurea...

Link to comment
Share on other sites

@alexhalau : Ai un avertisment pentru limbaj. Faza aia cu gura mica spusa de unul care abia si-a facut cont ca sa laude metabontul nu este in regula. Orice alta mitocanie sau orice alta reclama mascata pentru aiureala aia de metatont iti va atrage suspendarea.

 

Cum ai gasit tu repede niste topicuri uitate de cativa ani, si cum ai inceput tu sa ne arati noua cum sta treaba ...

 

+1 Dezgropat de topicuri cu vaseline de genu cam nasol ...

 

@alexhalau : Ai un avertisment pentru limbaj. Faza aia cu gura mica spusa de unul care abia si-a facut cont ca sa laude metabontul nu este in regula. Orice alta mitocanie sau orice alta reclama mascata pentru aiureala aia de metatont iti va atrage suspendarea.

 

da, frate, ai dreptate ca am exagerat putin, dar cand vad ca sunt unii care nu au folosit produsul/produsele despre care vorbesc, chiar ca e aiurea...

 

Nu cred ca e fratiorul tau si nici nu ar vrea :twoup: lasa Metatontu in pace si nu fa reclama in felul acesta. Daca vrei sa vinzi ceva exista sectiunea vanzari.

Link to comment
Share on other sites

@alexhalau : Ai un avertisment pentru limbaj. Faza aia cu gura mica spusa de unul care abia si-a facut cont ca sa laude metabontul nu este in regula. Orice alta mitocanie sau orice alta reclama mascata pentru aiureala aia de metatont iti va atrage suspendarea.

 

Cum ai gasit tu repede niste topicuri uitate de cativa ani, si cum ai inceput tu sa ne arati noua cum sta treaba ...

 

+1 Dezgropat de topicuri cu vaseline de genu cam nasol ...

 

@alexhalau : Ai un avertisment pentru limbaj. Faza aia cu gura mica spusa de unul care abia si-a facut cont ca sa laude metabontul nu este in regula. Orice alta mitocanie sau orice alta reclama mascata pentru aiureala aia de metatont iti va atrage suspendarea.

 

da, frate, ai dreptate ca am exagerat putin, dar cand vad ca sunt unii care nu au folosit produsul/produsele despre care vorbesc, chiar ca e aiurea...

 

Nu cred ca e fratiorul tau si nici nu ar vrea :twoup: lasa Metatontu in pace si nu fa reclama in felul acesta. Daca vrei sa vinzi ceva exista sectiunea vanzari.

 

Asta ati inteles voi, ca vreau sa fac reclama? Imi pare rau, dar credeam ca aici isi impartaseste fiecare experienta legata de produsele existente de pe piata. Din partea mea puteti sa folositi si apa la motor, nu ma intereseaza, eu vorbeam despre ceea ce ii place masinutei mele. Apropo: puteti sa folositi si DuraLube, ca tot au avut procese in SUA pentru ca le-a facut motorul varza. E alegerea voastra...

Link to comment
Share on other sites

Eu am incercat. Am pus in masina mea un Metabond Gold. Are 70.000 km acum. Merg de cateva mii cu Metabond. Si merge foarte bine masinuta mea.

 

Cam orice masina la 70.000km merge bine nu crezi? Nu gasesc nimic deosebit in afirmatia ta.

 

Apropo: puteti sa folositi si DuraLube, ca tot au avut procese in SUA pentru ca le-a facut motorul varza. E alegerea voastra...

 

Incerci psihologia inversa? In afara de produsele in discutie (Duralube si Metabond) mai exista o "alegere": NICI UNUL dintre ele. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

@alexhalau : Ai un avertisment pentru limbaj. Faza aia cu gura mica spusa de unul care abia si-a facut cont ca sa laude metabontul nu este in regula. Orice alta mitocanie sau orice alta reclama mascata pentru aiureala aia de metatont iti va atrage suspendarea.

 

Cum ai gasit tu repede niste topicuri uitate de cativa ani, si cum ai inceput tu sa ne arati noua cum sta treaba ...

 

+1 Dezgropat de topicuri cu vaseline de genu cam nasol ...

 

@alexhalau : Ai un avertisment pentru limbaj. Faza aia cu gura mica spusa de unul care abia si-a facut cont ca sa laude metabontul nu este in regula. Orice alta mitocanie sau orice alta reclama mascata pentru aiureala aia de metatont iti va atrage suspendarea.

 

da, frate, ai dreptate ca am exagerat putin, dar cand vad ca sunt unii care nu au folosit produsul/produsele despre care vorbesc, chiar ca e aiurea...

 

Nu cred ca e fratiorul tau si nici nu ar vrea :twoup: lasa Metatontu in pace si nu fa reclama in felul acesta. Daca vrei sa vinzi ceva exista sectiunea vanzari.

 

Asta ati inteles voi, ca vreau sa fac reclama? Imi pare rau, dar credeam ca aici isi impartaseste fiecare experienta legata de produsele existente de pe piata. Din partea mea puteti sa folositi si apa la motor, nu ma intereseaza, eu vorbeam despre ceea ce ii place masinutei mele. Apropo: puteti sa folositi si DuraLube, ca tot au avut procese in SUA pentru ca le-a facut motorul varza. E alegerea voastra...

 

Tu chiar vrei sa ne bati pe careva ? :)

 

Pe bune lasa mai moale cu Metatont si chestiile astea ... tu chiar crezi ca un motor in mintile lui nu merge cu aproape orice tip de ulei ? benzina sau motorina sa fie si un ulei care sa respecte standarul calitativ si indicele de vascozitate si cu asta basta. Fiecare pune ce inima lui isi doreste in motor. Iar despre aditivi ce sa mai vorbim bate vantu frunza'n dunga ...

 

Ii place masinutei tale ??? La 70.000 orice motor dupa ani '90 merge struna ... cu mana pe inima crezi tu ca metatont a ajutat motorul cu ceva ? Eu nu as rapunde ...

Link to comment
Share on other sites

am observat ca merge mai frumos motorul. Inainte parca simteam niste vibratii , dar acum nu le mai simt absolut deloc. V-am spus, dupa ce am pus METRABOND (am scris cu majuscule penrtu ca observ ca lumea de pe aici nici nu stie cum se scrie....) motorul se simte ca ar "merge" mai rotund... Si da, am un Seat Ibiza. Multumesc de intrebare...Pace voua... Edited by alexhalau
Link to comment
Share on other sites

am observat ca merge mai frumos motorul. Inainte parca simteam niste vibratii , dar acum nu le mai simt absolut deloc. V-am spus, dupa ce am pus METRABOND (am scris cu majuscule penrtu ca observ ca lumea de pe aici nici nu stie cum se scrie....) motorul se simte ca ar "merge" mai rotund... Si da, am un Seat Ibiza.

 

Aliajul cuzinetilor la Seat permite innobilarea, iar din pacate la BMW nu este posibil.

Apropo...nu METRABOND este corect..

De aici deduc ca ai pus un produs contrafacut (pe cel original scrie Metabond) ..... Deci chestia cu vibratiile poate fi placebo in cazul acesta sau probabil fiindca mergeai pe asfalt si nu pe macadam...

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

DRAGI PRIETENI,

SUNT UN CONSUMATOR DE METABOND PE UN E46 DIN 2004 1.8D SI LA ULEI SI LA MOTORINA,DE CE AM ALES EU SA FOLOSESC ACEST PRODUS? TREABA A FOST IN FELUL URMATOR SI FARA SA EXAGEREZ IN NICI UN FEL PT CAA NICI EU NU CREDE AM IN BASME,DAR FITI ATENTI,VENEAM CU UN PRIETN DE LA SATU MARE SPRE BRASOV CU UN BMW URSULET O MASINA VECHE DE ALT FEL DAR PUSA FFFFF BINE LA PUNCT PE DRUM MASINA NU A DAT NCI UN SEMN AUDITIV SAU PRACTIC (SENZORI NU EXISTA) LA MOTOR ,MERGEA NORMAL (BENZINAR 2.5L)DACA NU MA INSEL,VREAU SA ZIC CA AJUNSI IN BRASOV TIPU STIA CA ARE O PROBLEMA TEHNICA LA MOTOR IN SENSUL CA II CONSUMA ULEI,LA VERIFICAREA ACESTUIA VREAU SA VA ZIC CA JOJO INDICA ZERO BARAT ULEI,NE AM INDREPTAT CATRE UN SERVICE DIN BRASOV SA VEDEM DC S A INTAMPLA CEVA MERGAND FARA ULEI CATI KM NU STIM DE UNDE AM RAMAS CU APROX FARA ULEI,ASA SI AJUNSI LA SERVICE AM FACUT PLINUL DE ULEI SI CU MIRARE SI DIN PARTEA MECANICULUI NESTIIND DE UNDE DIN BRASOV VENIM NE A ZIS CA SUNTEM NEBUNI CA AM MERS ASA NESTIIND DE UNDE DE FAPT VENIM NOI FARA ULEI INTREBANDUL PE PRIETN DE CAND FOLOSEA METABOND BINEINTELES CA EU NICI MACAR NU AUZISEM DE ACEST PRODUS MI A POVESTIT CEVA DE GENU BLA BLA BLA ...........CA ESTE BUN SI CA ESTE LA AL 3 LEA TRATAMENT LA MOTOR,VA DATI SEAMA CA DIN CLIMA AIA MI E NU MI AU MAI TRBUIT ALTE RECLAME SI VRAJELI SA AUD DIN ALTE PARTI PT CA AM PATIT O PE "PILEA MEA" SI DE ATUNCI UITE CA SUNT SI EU LA AL 4 LEA TRATAMENT LA ULEI SI ADITIV PT MOTORINA FARA ORPIRE,NU SUNT MECANIC SA ZIC EU CE SI CUM DAR MAISNA ULEI NU IMI MAI CONSUMA DELOC SI FUM DC SCOATE DUPA 4000 DE TURE SI CE POT SPUNE CA NU TRONCANE SI MERGE CA NOU MASINA AVAND IN PREZENT 250 000 KM SI EU FOLOLOSESC DE LA 200 000 ACUM VA LAS PE VOI SA VA DECIDETI, CE I DREPT M AM MAI DOCUMNETAT SI EU IN TIMP SI AM INTELES CA DC TE APUCI DE ACEST TRATAMENT E BINE SA NU L MAI OPRESTI

Link to comment
Share on other sites

Super. Ai invatat despre metatont inca inainte de a invata sa scrii. :twoup:

Nu am pretentii sa inveti prea curand cum sta treaba cu gramatica, dar cred ca te-ai putea descurca totusi sa apesi tasta Caps Lock, ca sa nu ne mai agresezi si vizual...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.