Jump to content

DIY: Lumini picioare


cristivw

Recommended Posts

Intrebari :

 

1. Deci cele 2 cutiute cu + si - le scoti din cutiuta de deasupra tabloului de sigurante. Am inteles ca sunt mai multe cutiute ... pot sa ma leg de oricare dintre ele sau nu are importanta ?

 

2. Din cutiute pleaca un + si un -

Prin urmare lampile le leg in serie sau trag fire pt fiecare lampa de la sursa ?

 

3. Unde este plasat tubul negru cu striatii ?

 

4. Se schimba siguranta cu una mai puternica sau ramane tot aia ... si ce nr are ... ?

Link to comment
Share on other sites

Intrebari :

 

1. Deci cele 2 cutiute cu + si - le scoti din cutiuta de deasupra tabloului de sigurante. Am inteles ca sunt mai multe cutiute ... pot sa ma leg de oricare dintre ele sau nu are importanta ?

 

2. Din cutiute pleaca un + si un -

Prin urmare lampile le leg in serie sau trag fire pt fiecare lampa de la sursa ?

 

3. Unde este plasat tubul negru cu striatii ?

 

4. Se schimba siguranta cu una mai puternica sau ramane tot aia ... si ce nr are ... ?

 

1. Cutiuta cu fire rosu-albastru (+) mai exact firul este mai mult rosu cu o dungulita albastra (pentru + numai de la asta te legi) si pentru (-) numai de la cutiuta cu fire maro.

 

post-24135-1239656811_thumb.jpg

 

2. De la sursa tragi doar 2 fire: (+) si (-) . La (+) legi cate un fir de la fiecare lampa si la (-) tot cate un fir de la fiecare lampa.

 

post-24135-1239656888_thumb.jpg

 

3. Baietii au spus ca in spatele gurilor de ventilatie (eu unul nu l-am vazut, cred ca eram prea obosit si eram si racit).

 

4. Ramane tot aia (2 becuri de 5W nu sunt o putere prea mare). La mine are numarul 49 5A. Ar putea sa ne spuna cineva care are lumini la picioare din fabrica cati amperi are siguranta de la lumini interioare si daca difera de 5A atunci se schimba.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Cu greu am reusit sa scot panoul de sigurante din balamale, dar manunchiul de fire din spate nu-i datea voie sa se lase deloc in jos. Cum sa fac?

 

Cutia aia cu fire cum se scoate? Ca daca o scot p-aia nu tre sa mai scot panoul din balamale.

 

Pe langa firul care alimenteaza becul de la torpedo, la mine mai este un fir care se duce in partea opusa (in stanga). Se termina cu o mufa, dar nu e niciun buton sau bec acolo. Aveti idee de la ce e? Cumva pentru cele cu optiunea de torpedo frigorific? Acolo ar fi butonul On/Off?

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Pe langa firul care alimenteaza becul de la torpedo, la mine mai este un fir care se duce in partea opusa (in stanga). Se termina cu o mufa, dar nu e niciun buton sau bec acolo. Aveti idee de la ce e?

 

acolo ai un plus de contact si un minus, se folosesc pt. incarcarea lanternei din torpedo.

cutia aia mica se scoate usor, are niste cleme pe latarala. Dar trebuie sa scoti prima data panou de sigurante din balamale

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
deci pana la urma merge si altfel decat sa te legi la panoul de sigurante?????si acolo daca ajung cum le bag la plus trebuie sa ii fac papuci sau il leg cu firul rosu albastru+ si maro -??????????ca asa daca le leg nu mai bine caut firele de la plafoniera?????daca le gasesc sau le a gasit cineva???????
Link to comment
Share on other sites

le am montat astazi ,este f f f simplu,nu trebuie sa dai panoul de sigurante jos!!!!!doar asa intr o parte,vedeti ca in partea stanga sus are o balama si o scoti prin locasul ei in sus si atarna un pic ,dar da ti cutia aia cu fire jos,se impinge de ea in sus ca este pe niste caneluri (impingeti mai cu forta)si apoi va legati la firele rosu cu o dunga subtire abastra (eu am dezizolat firul) si maro (l am ales pe cel gros ca in poze tot asa lam dezizolat) si apoi am mersu cu firele la prima lampa sub torpedou,apoi din aceleasi fire am plecat pe sub bord cum vb baietii in toping prin un tub spiralat si am iesit la pedale si mam legat la cea dea doua lampa!!!!! totul in 30 min !cine vrea sa ma sune sau sa vb pe mess(negura_cosmin) sau 0755151719

 

le am montat astazi ,este f f f simplu,nu trebuie sa dai panoul de sigurante jos!!!!!doar asa intr o parte,vedeti ca in partea stanga sus are o balama si o scoti prin locasul ei in sus si atarna un pic ,dar da ti cutia aia cu fire jos,se impinge de ea in sus ca este pe niste caneluri (impingeti mai cu forta)si apoi va legati la firele rosu cu o dunga subtire abastra (eu am dezizolat firul) si maro (l am ales pe cel gros ca in poze tot asa lam dezizolat) si apoi am mersu cu firele la prima lampa sub torpedou,apoi din aceleasi fire am plecat pe sub bord cum vb baietii in toping prin un tub spiralat si am iesit la pedale si mam legat la cea dea doua lampa!!!!! totul in 30 min !cine vrea sa ma sune sau sa vb pe mess(negura_cosmin) sau 0755151719

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
am tot citit pe aici cu luminile astea la picioare, pare interesant, dar ce vreau sa va intreb o sa ramana tot timpu` luminile de la picioare aprinse?

nu raman tot timpul.... cand deschizi masina, cand deschizi usa, cand opresti motorul seara acasa... mai pe scurt tot timpul cat timp merge si plafoniera (luminile din interior)

Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

am inteles...mi-am montat si eu ieri becuri la picioare super fain...dar m-am chinut ceva sa fac sa mearga individual..adika plafoniera daca e inchisa sa se aprinda la picioare...sa nu depinda de plafoniera.

pai cum ai facut asta?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

eu mi`am luat leduri si le`am montat direct cu 2 suruburi pe capacele alea care trebuiesc scoase, in felul asta am scutit niste bani si chiar nu deranjeaza cu nimik pentru ca doar lumina care o fac trebuie sa conteze ca nu se uita nimeni daca ai sau nu "foot lamp" acolo.. daca vreti poze

ID: florinsndr

Link to comment
Share on other sites

eu mi`am luat leduri si le`am montat direct cu 2 suruburi pe capacele alea care trebuiesc scoase, in felul asta am scutit niste bani si chiar nu deranjeaza cu nimik pentru ca doar lumina care o fac trebuie sa conteze ca nu se uita nimeni daca ai sau nu "foot lamp" acolo.. daca vreti poze

ID: florinsndr

 

 

gata, le`am si montat pe masina.. mi`a luat toata treaba cam o ora, abia astept sa vina seara sa vad cum arata, o sa pun si poze

Link to comment
Share on other sites

eu mi`am luat leduri si le`am montat direct cu 2 suruburi pe capacele alea care trebuiesc scoase, in felul asta am scutit niste bani si chiar nu deranjeaza cu nimik pentru ca doar lumina care o fac trebuie sa conteze ca nu se uita nimeni daca ai sau nu "foot lamp" acolo.. daca vreti poze

ID: florinsndr

 

 

gata, le`am si montat pe masina.. mi`a luat toata treaba cam o ora, abia astept sa vina seara sa vad cum arata, o sa pun si poze

post-13300-1271783720_thumb.jpg

post-13300-1271783725_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Ieri am terminat si eu de pus luminile la picioare, in loc de lampile OEM am preferat sa pun niste benzi cu leduri smd. Am cumparat 2 culori unele rosii si unele galben-potocaliu si inca nu m-am hotarat pe care sa le las. V-a dati si voi cu parerea care dau mai bine cele rosii sau galbene?

post-34043-1279917120_thumb.jpg

post-34043-1279917143_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.