Jump to content

TV + Rear camera + GPS (IGO 8) pt modelel cu iDrive


Recommended Posts

Ideia a fost ca navigatia originala pe langa faptul ca este saracacioasa in harti, nici nu am gasit dvd cu harti pentru Bulgaria si Turcia, iar prin Iulie vreau sa ma duc in concediu in Bulgaria si in una din zile sa trag o fuga si pana in Turcia la Instambul, iar pe dvd-ul de navigatie care are si Romania, nu am gasit ce aveam nevoie. Asa ca daca tot am pus interfata video (de o carca de bani), am zis ca 300 Ron in plus sau in minus..... Mai bine sa o am si sa nu o folosesc, decat sa am nevoie de ea si sa nu fie.

Sa ne ti si pe noi la curent cu interfata ta, poze si alte detalii.

 

 

Dupa ce am facut post-ul de ieri am primit si confirmare ca mi ajunge saptamana viitoare. Eu dabea astept, in momentul in care o primesc o sa si postez poze cu kitul insine, si dupa poze cu montarea si dupa, sper si cu produsul final reusit :)

Larry, ce editie de harti ai pe NAVI original? 2010? Eu am 2010 si in Bulgaria/Romania totul este foarte detaliat, de Turcia nu stiu ca nu m-am uitat. Intamplator ma duc si eu in Istanbul in Iulie si habar nam daca imi apare pe harta :twoup:)))))))))

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am dvd-ul ala de navi 2010 profesional 2010-1 sau ceva de genu, iar la detalii permite-mi sa te contrazic, daca in Bucuresti stie toate strazile si face si traseu pe ele, in Pitesti de exemplu, desi le arata ca desen, nu stie sa calculeze trasee pe toate, si ce sa mai vorbim de alte orasele mai mici. Din curiozitate, incearca sa introduci localitati ca : Sinaia, Busteni, Predeal... etc, o sa fi surprins sa vezi ca nu stie de ele. Stiu, la cei din Bucuresti nu este problema, este un singur drum pana la ele, dar de la mine din Pitesti sunt 2 drumuri, si vroiam sa vad pe care i-l alege el, dar.... el nu stia de aceste localitati si apoi am avut noroc cu experienta mea pe drumurile tarii. Problema se pune daca treci printr-o localitate dasta pe care el nu o stie si trebuie sa te ghideze prin ea. Este destul de complet dvd-ul de navi profesional pe 2010 dar oricum nu-l poti compara cu IGO-ul pe acoperire, nici in Romania, nici in statele astea mai neevoluate din Europa.
Link to comment
Share on other sites

Am dvd-ul ala de navi 2010 profesional 2010-1 sau ceva de genu, iar la detalii permite-mi sa te contrazic, daca in Bucuresti stie toate strazile si face si traseu pe ele, in Pitesti de exemplu, desi le arata ca desen, nu stie sa calculeze trasee pe toate, si ce sa mai vorbim de alte orasele mai mici. Din curiozitate, incearca sa introduci localitati ca : Sinaia, Busteni, Predeal... etc, o sa fi surprins sa vezi ca nu stie de ele. Stiu, la cei din Bucuresti nu este problema, este un singur drum pana la ele, dar de la mine din Pitesti sunt 2 drumuri, si vroiam sa vad pe care i-l alege el, dar.... el nu stia de aceste localitati si apoi am avut noroc cu experienta mea pe drumurile tarii. Problema se pune daca treci printr-o localitate dasta pe care el nu o stie si trebuie sa te ghideze prin ea. Este destul de complet dvd-ul de navi profesional pe 2010 dar oricum nu-l poti compara cu IGO-ul pe acoperire, nici in Romania, nici in statele astea mai neevoluate din Europa.

 

 

Da frate, ai dreptate- intradevar sinaia, predeal c'est ne pas :) stii ce explicatie mi au dat aia de la bmw bucuresti? Ca domne astea sunt doar sate pt nemti, care n-au de unde sa stie ca juma de tara se aduna acolo iarna :twoup:))) asta e ce sai faci? Sormea in sua are editia 2008 parca si are NY in 3D :))))))))

Ai idee daca apare Turcia pe harta de la 2010?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Da frate, ai dreptate- intradevar sinaia, predeal c'est ne pas :) stii ce explicatie mi au dat aia de la bmw bucuresti? Ca domne astea sunt doar sate pt nemti, care n-au de unde sa stie ca juma de tara se aduna acolo iarna :twoup:))) asta e ce sai faci? Sormea in sua are editia 2008 parca si are NY in 3D :))))))))

Ai idee daca apare Turcia pe harta de la 2010?

 

Scuze abea acuma am vazut postul, nu m-am uitat si nu vreau sa spun minciuni, momentan sunt la serviciu, iar cand o sa plec o sa dau un "search" dupa Turcia sau Bulgaria si o sa postez rezultatul.

 

Apropo de interfata acea din Anglia, ai primit-o ? Ai montat-o? Da-ne si noua detalii, eventual niste imagini ceva.

Link to comment
Share on other sites

Da frate, ai dreptate- intradevar sinaia, predeal c'est ne pas :( stii ce explicatie mi au dat aia de la bmw bucuresti? Ca domne astea sunt doar sate pt nemti, care n-au de unde sa stie ca juma de tara se aduna acolo iarna :)))) asta e ce sai faci? Sormea in sua are editia 2008 parca si are NY in 3D :))))))))

Ai idee daca apare Turcia pe harta de la 2010?

 

Scuze abea acuma am vazut postul, nu m-am uitat si nu vreau sa spun minciuni, momentan sunt la serviciu, iar cand o sa plec o sa dau un "search" dupa Turcia sau Bulgaria si o sa postez rezultatul.

 

Apropo de interfata acea din Anglia, ai primit-o ? Ai montat-o? Da-ne si noua detalii, eventual niste imagini ceva.

 

Salut Larry,

 

Bine ca te uiti tu ca io, de neserios ce sunt, mereu uit :( Bulgaria stiu sigur ca e bine dezvoltata, macar capitala, deorece am fost pe acolo si am ramas multumit.

 

Iar despre interfata - baietii cam intarzie, si-au cerut mii de scuze bla bla bla 10 mailuri ca le pare rau si ca ajunge maine poimaine (sper)

Dabea astept!!! In momentul in care o primesc fac 100 de poze si le postez, promit!

Btw ma gandeam sa o montez singurel, parea destul de simplu dupa explicatiile lor. In schimb nu stiu cum o sa ma descurc la conexiunea cu Idrive-ul nu prea am inteles cum se face. Nu vreau sa mi o montez fara conexiunea la Idrive, pt ca tocmai din cauza asta am ales interfata din Anglia.

De fapt daca ma gandesc bine nu prea e o idee buna sa o fac singur :twoup:

 

Asta e, ma hotarasc cand o primesc, cica sunt si instructiuni pentru montare incluse in packet care ar fi foarte clare si usoare de urmat.

 

Vdm...

Edited by HeaVeN_BG
Link to comment
Share on other sites

Mda, Bulgaria am vazut ca este ceva ceva, dar Turcia.... nope, asa ca o sa folosesc in paralel IGO si originala in Bulgaria, iar in Turcia.... doar IGO-ul. Inseamna ca e ceva de capul interfetei daca se leaga si la I-Drive, sa ne ti la curent. Iar cu montatul, nu-ti fa chiar asa de mari probleme, de obicei vin bine documentate, iar mufele nu prea ai cum sa le incurci, ca nu intra altfel, asa ca..... un DIY poti incerca, si daca te impotmolesti pe undeva.... mai intrebi. Multa bafta si asteptam rezulatele.
Link to comment
Share on other sites

Mda, Bulgaria am vazut ca este ceva ceva, dar Turcia.... nope, asa ca o sa folosesc in paralel IGO si originala in Bulgaria, iar in Turcia.... doar IGO-ul. Inseamna ca e ceva de capul interfetei daca se leaga si la I-Drive, sa ne ti la curent. Iar cu montatul, nu-ti fa chiar asa de mari probleme, de obicei vin bine documentate, iar mufele nu prea ai cum sa le incurci, ca nu intra altfel, asa ca..... un DIY poti incerca, si daca te impotmolesti pe undeva.... mai intrebi. Multa bafta si asteptam rezulatele.

 

 

Eu de aia am luat o! Cand am vazut ca se leaga la iDrive si nu trebuie telecomenzi sau butoane suplimentare, am fost aproape convins.

Dupa care am vazut ca se poate conecta direct prin cablu la interfata si un Ipod(cablu inclus in pachet, i-am intrebat special :)). Deci ma scuteste de alte achizitii cum ar fi Dvd player, HDD, conector special pt Ipod (care costa si el ceva).

Eu am deja un Ipod de 120 Gb, deci interfata se potriveste perfect :twoup:

 

Pacat ca nu e Turcia pe harta, eu ma duc la inceputul lui Iulie acolo si mi-ar fi fost de folos, da asta e. De fapt, cred k pot sa gasesc si hartile pt Asia pe net si sa-mi mai scriu un Dvd si cu Asia. Cu Europa nu a fost mare scofoala doar ca a durat 2 zile pana am descarcat hartile :)

Link to comment
Share on other sites

A ajuuuuuns!!!!! Larry a ajuns frate! Am facut niste poze special pt tine cu tot ce a venit in pachet.

Deocamdata nu am incercat sa o instalez, deoarece m-am uitat la instructiuni (http://issuu.com/xcarlink/docs/bmw_multimedia_interface_manual_pp) si m-au demoralizat :twoup: uita te si tu: in afara faptului ca sunt pt alt BMW decat seria 3, trebuie dezmembrat tot bordul din mijloc....

 

O sa ma duc maine la un prieten care se pricepe in timpul zilei ca sa fie si lumina si vdm pana unde ajunge treaba.

Daca ai sugestii nu ezita sa le impartasesti si daca stii vreun site unde sa aflu cum pot dezmembra bordul dintre scaune (clima, radio...)

 

Salutare!

post-31888-1277844312_thumb.jpg

post-31888-1277844334_thumb.jpg

post-31888-1277844400_thumb.jpg

post-31888-1277844527_thumb.jpg

post-31888-1277844601_thumb.jpg

Edited by HeaVeN_BG
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Larry e in Bulgaria - o saptamana.

 

Tu Heaven, ce ai comandat si ce ai primit ? Interfata nu face decat sa se interpuna intre sistemul masinii si display. Si mai aduna niste semnale video de la alte surse si le afiseaza pe monitor. Ca sa poti folosi idrive cu interfata,iti mai trebuie un modul de CAN care se conecteaza la niste fire in spatele display-ului. Poate nu m-am uitat bine,dar nu am vazut modulul in pozele tale. Parca englezii il vindeau separat cand m-am uitat pe site-ul lor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare, asa e, seaman avea dreptate am fost plecat in concediu in Bulgaria si abea ce am revenit.

 

HeaVeN, ma bucur ca ti-a ajuns interfata, sa inteleg ca inca nu ai reusit sa o montezi? Nu ne poti da detalii despre ceea ce stie sa face? Daca te multumeste sau nu? Fire multe am vazut ca ti-au ajuns, daca nu ma insel in poze ai si o camera de reverse? In legatura cu i-drive-ul, imi permit sa-l contrazic putin pe seaman si sa afirm ca mufa ceea mare patratoasa, cu multi pini, pe langa alimentare si semnal audio este foarte posibil sa aiba si doua fire de CAN in ea, cel putin la interfata pe care am montat-o eu, prin aia comand cu i-drive-ul DVD-ul legat la interfata. In rest are perfecta dreptate, ai scapat de TV-FREE sau cum o denumesc altii, ptr ca interfata face exact ce a zis seaman, intrerupe semnalul video original si trimita catre display semnalul video ales de tine, cel original sau cel de la alt device.

 

Daca mai ai noutati, te rog tine-ne la curent. Iar daca nu ai reusit sa o montezi la Buc (desi ma indoiesc) vin-o la Pitesti si te rezolv in cateva ore.

 

O zi buna tuturor.

 

PS : ca un off-topic, am fost in Bulgaria, m-am dus cu IGO-ul = drum mai scurt dar mai prost, m-am intors cu BMW navi = drum mai lung cu 70km dar mai bun.

 

Salutare, am reusit in final azi sa montez GPS-BOX-ul si o sa pun aici niste poze cu ce s-a optinut. Film in timp ce mergi si IGO pe BMW :

Ce programe se prind?,in miscare sau doar cu masina stationata?

Merci

 

Nu prind programe deoarece nu am nici un fel de tuner tv montat in masina, din ce am vazut la alti prieteni : cu DIGITAL merge numai in Buc si Timisoara, parca, e ok si in mers, dar doar pe raza orasului, iar cu ANALOGIC, TVR1 merge cam peste tot, restul, pe alocuri si cu puricii de rigoare in miscare.

Link to comment
Share on other sites

Ca noutate - am gasit la chinezi interfata cu GPS in ea si cu touch screen optional .

Problema e ca ei nu au testat-o decat pe masini 2008 -2010.

Am comandat-o oricum - asa ca o sa am o interfata de vanzare . Va anunt cand e disponibila.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa vina saptamana viitoare ,caci altfel plec din tara pt vreo doua luni .

Daca e compatibil cablul LVDS , ar trebui sa mearga . Idrive-ul are doar doua fire conectate - CAN+ si CAN- .

Am comandat si touch screen si cica ar avea si telecomanda .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Sper sa vina saptamana viitoare ,caci altfel plec din tara pt vreo doua luni .

Daca e compatibil cablul LVDS , ar trebui sa mearga . Idrive-ul are doar doua fire conectate - CAN+ si CAN- .

Am comandat si touch screen si cica ar avea si telecomanda .

Salut!Eu sunt cam nou pe aici.Am accesat link-ul tau si era scris ''Interface+GPS for BMW X5 Series''.Eu am un Business 2005 si caut solutii pt. GPS si eventual media, cum as putea sa aflu daca merge si la mine?

Link to comment
Share on other sites

Salu, daca nu ai navi proffesional nu cred ca merge aceasi interfata. Dar exista interfete si pentru bussines care face cam acelasi lucru, dar ca nu stiu sigur despre rezolutia ecranului de la bussines. Cauta interfata speciala pentru modelul cu navi bussines.

 

Mersi mult pt. informatie!Asta si incerc sa fac doar ca nu prea am cunostinte in domeniu (am vazut ca voi v-a pricepeti)si incerc sa aflu opinii pe forum.Din pacate la mine e un E60 Business din 2005 (nu stiu si rezolutia?)si imi trebuie neaparat o solutie pt. navig.,cit si pt. media.Am gasit cite ceva ca de ex: http://www.okazii.ro/catalog/42585171/INTE...IA-1-3-5-6.html, insa nu stiu daca ar merge si la mine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.