Jump to content

TV + Rear camera + GPS (IGO 8) pt modelel cu iDrive


Recommended Posts

Salut baieti,

In timp ce ii asteptam pe ceilalti sa ne zica ce au mai rezolvat,

va zic eu ce am gasit.....varianta scumpa la lucruri ca sa zic asa.

 

Am fost la baietii de langa Universitatea Romano-Americana, e o spalatorie mare

acolo dar in curte sunt mai multe magazine cu produse pentru masini (inclusiv masini parca).

Este si un magazin de "tuning" si accesorii de toate felurile. Am intrat frumos si am intrebat

precis de masina mea (E90 2007 cu iDrive de prima generatie si navi profi).

Omu a dat 2 telefoane si mi-a facut un calcul:

Interfata - 430 euro

DVD Player - 191 euro (are iesire USB pt ipod, telefoane, etc)

Tv Tuner digital - 360 euro (parca)

 

Primele 2 merg neaparat impreuna Tv Tuner-ul este optional.

Omul m-a asigurat ca au mai mult de 7 ani in domeniu si ca lucrarea va fi efectuata cu

profesionalitate cam in jumatate de zi :)

 

Stiu ca e scump rau dar m-am gandit ca ar exista si unii care nu mai au chef sa astepte.

Mi se pare ca a zis si ceva de garantie de functionalitate....

 

Salutare

 

Daca acea interfata de 430 Euro nu face si TV FREE atunci e mai scumpa ca la Pitesti, ca de altfel si DVD-ul cu iesire USB care la Pitesti este 150, iar montajul nu dureaza mai mult de 2 ore. Asa ca daca sunt doritori de prin apropierea Pitestiului, se rezolva si mai repede si mai ieftin. Eu le am deja montate, inca mai astept sa rezolv treaba cu TV FREE, fara o alta interfata, ci direct din soft si sa-mi ajunga cutia neagra ptr. IGO.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu fi sigur ca face si TV IN MOTION, s-ar putea sa-ti spuna doar ca are activatorul de TV, care este intradevar o chestie de o baga pe OBD o tine cateva secunde si iti apare in meniu si intrarea de TV, dar mai bine intrebi sigur daca are si interfata de TV IN MOTION, caci stiu ca e mai scumpa oleaca.

Apropo, daca mai iei legatura cu ei, intreaba-i cat m-ar costa si pe mine doar sa-mi faca tv in motion. Merci.

 

Si oftopic, azi sau maine imi pleaca din China GPS BOX-ul, imediat ce o sa-l montez va pun si poze.

Edited by larry_bml
Link to comment
Share on other sites

Nici o problema, ii intreb, doar sa mi spui ce ai deja pe masina ca sa fie siguri ca se potrivesc toate interfetele, piese, etc

 

Am navi professional, cu interfata Diets MTU 1558, si DVD-player. Interfata intra pe modulul de TV al masinii. Deci eu am activata optiunea de TV, pe care cand o accesez, vad ce reda DVD-ul, doar ca nu si in mers. Atunci cand merg, imi afiseaza mesajul ca : "ptr siguranta mi-a taiat semnalul video ca sa nu-mi distraga atentia" (o traducere mai motamo asa). Ma intereseaza daca pot face din soft TV IN MOTION (am inteles ca se poate cu GT1) si cat ma costa.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Nu fi sigur ca face si TV IN MOTION, s-ar putea sa-ti spuna doar ca are activatorul de TV, care este intradevar o chestie de o baga pe OBD o tine cateva secunde si iti apare in meniu si intrarea de TV, dar mai bine intrebi sigur daca are si interfata de TV IN MOTION, caci stiu ca e mai scumpa oleaca.

Apropo, daca mai iei legatura cu ei, intreaba-i cat m-ar costa si pe mine doar sa-mi faca tv in motion. Merci.

 

Si oftopic, azi sau maine imi pleaca din China GPS BOX-ul, imediat ce o sa-l montez va pun si poze.

 

A ajuns box-ul GPS? :)

Eram interesat de model, detalii...

Link to comment
Share on other sites

Mda, salutare, scuze dar sunt putin suparat in legatura cu GPS BOX-ul, a ajuns, relativ destul de repede dupa ce li s-a confirmat plata chinezilor, 5 zile cu DHL-ul. Cu tot cu transport m-a costat pana in 400 RON. Acum sa va spun de ce sunt suparat, desi pe telecomanda jucariei exista butoane chipurile dedicate pentru navigatie, nu poti comanda IGO-ul cu ele. Singura chestie pe care poti sa o faci este sa iesi din IGO. Am incercat mai multe variante : IGO 6, IGO 8 si IGO Amigo, pentru toate acelasi rezultat : nu pot fi comandate prin telecomanda si colac peste pupaza chinezii au luat pauza pana pe 25 Februarie si nu mai am cu cine sa vb, a ramas ca mai incearca sa-mi gaseasca o solutie cand se intorc din vacanta. O solutie, neincercata inca, ar fi fost NavNGo Limousine, dar toate chiturile gasite pe net imi dau eroare "HardwareIDError". Acum incerc sa gasesc un touchpad pe 4 fire cu care sa comand IGO-ul sau un emulator de mouse pentru Win CE 5.0 care sa poata fi miscat din butoanele telecomandei. Oricum ultima solutie va ramane cea asteptata de la chinezi pentru ca nu intrevad una prea apropiata. Din cauza ca inca nu este functionala, nu am montat-o pe masina, deci nu am poze sa va arat, dar promit ca imediat ce voi gasi o solutie o sa pun si poze.

 

Apropo ati aflat ceva de TV IN MOTION fara interfata dedicata? Adica cineva care sa o faca prin soft?

Link to comment
Share on other sites

incearca sa pui in sys.txt-ul din Igo8 linia: "hide_mouse=0"

 

ceva in genul:

 

[interface]

skin="ui_igo8"

resolution_dir="480_234"

show_exit=1

hide_mouse=0

 

Iti va afisa pe display, cursorul de mouse. Incearca apoi sa vezi daca poti controla cursorul cu sagetile din telecomanda.

 

Legat de TV In Motion, din ce am gasit se face din soft doar pe E39/E38/E53/E46... Pe ce vine cu Idrive doar din interfata fizica.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am reusiiiiiiiiit. Am codat CCC-ul iar acum am TV In Motion. Nu am folosit interfata fizica si nici nu am cumparat adaptoare CAN sau altceva de genul. Ci doar cu ajutorul unui laptop si al unui prieten posesor tot de BMW si pasionat, caruia tin sa-i multumesc si pe aceasta cale, MULTUMESC MIRCEA!!! Operatiunea dureaza maxim 1 ora si se poate face pe E60 si E90 cu navi profi si modul TV. Baiatul este super de gasca iar cu aproximativ 100 RON o puteti rezolva oricand, mai ales cei din Bucuresti. Ptr detalii, contact pe privat.

 

Sper ca saptamana asta sa reusesc sa montez si GPS-Box-ul si am incheiat lucrarea DVD-GPS cu toate functionale.

 

 

O sa revin cu poze!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
@larry_bml te rugam sa pui si tu o foto sa vedem si noi cum arata...

Mersi

 

 

Maine, Sambata fiind, daca am vreme buna o sa reusesc montarea GPS-Box-ului, momentam am montat deja "panel-ul" de comanda, odata cu retrofit kit-ul Alpine, iar maine sper sa reusesc si restul, e vorba doar de alimentari si cablurile video. O sa pun poze imediat ce termin.

 

Stiu ca e off topic, dar stiti pe cineva care are retrofit kit-ul de la Alpine cu subwoofere SWS-8? Ca ar fi urmatoarea si sper ultima imbunatatire pe care as vrea sa o mai fac.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am reusit in final azi sa montez GPS-BOX-ul si o sa pun aici niste poze cu ce s-a optinut. Film in timp ce mergi si IGO pe BMW :

 

Salut, ce specificatii are GPS BOX-ul? Unde l-ai gasit? Ma interesa sa montez asa ceva pe masina.

Acoperirea si gradul de actualizare a hartilor din Igo, il justifica in fata navigatiei OEM.

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Salut, uite un link cu modelul si vanzatorul de unde l-am achizitionat eu, a durat ceva tranzactia, dar.... a venit cam in 2 saptamani de cand am trimis banii. Oricum, daca nu ma insel cu totul m-a dus undeva la 300 RON, ceea ce eu zic ca e ok.

 

http://www.alibaba.com/product-gs/27427540...SYSTEM_BOX.html

 

Jucaria are 2 hibe : 1. nu poti sa asculti muzica in timp ce merge IGO-ul si 2. IGO 8 nu stie sa fie comandat din telecomanda lui, eu am reusit sa adaptez un touchscreen, de la un dvd 2 DIN defect, pe care i-l tin in torpedou, dau comanda si apoi imi vad de drum.

 

Daca mai este interesat cineva si de alte detalii.... va stau la dispozitie.

Edited by larry_bml
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Doar nu am inteles de ce Larry ti-ai mai integrat un GPS avand in vedere ca ai deja NAVI.

 

Apropo ieri mi-am comandat interfata mentionata la inceputul topicului, anume cea din Anglia,

zicea pe site ca ar trebui sa ajunga in 2-5 zile... om vedea.

O mai are cineva? Recomandari ceva?

 

Mersi

Edited by HeaVeN_BG
Link to comment
Share on other sites

Ideia a fost ca navigatia originala pe langa faptul ca este saracacioasa in harti, nici nu am gasit dvd cu harti pentru Bulgaria si Turcia, iar prin Iulie vreau sa ma duc in concediu in Bulgaria si in una din zile sa trag o fuga si pana in Turcia la Instambul, iar pe dvd-ul de navigatie care are si Romania, nu am gasit ce aveam nevoie. Asa ca daca tot am pus interfata video (de o carca de bani), am zis ca 300 Ron in plus sau in minus..... Mai bine sa o am si sa nu o folosesc, decat sa am nevoie de ea si sa nu fie.

Sa ne ti si pe noi la curent cu interfata ta, poze si alte detalii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.