Jump to content

Turbina


the_rifle

Recommended Posts

A incercat turbina asta cineva ?

 

Kit Turbo Bmw E36 320, 323, 328, 330 Streetdemon 375hp -

 

 

Brand new “Street Demon” Series turbo package for e36 6 cylinder. The most complete turbo package available for the BMW platform. This package has all new quality parts that are capable of producing well beyond 375 horsepower at 25 PSI with supporting modifications and a built motor. This is the most complete package available compared to others at an affordable price. Works with either automatic or manual gear boxes. The turbocharger connects the exhaust via down pipe which might be required. Lastly, this kit keeps your air conditioning and power steering for a great street setup.

 

(1) Hybrid Turbo Charger:

T3/T4 hybrid

Oil fitting gaskets & mounting studs included

3" inlet diameter with a 2" outlet

wet float bearings & properly balanced

1/8 NPT oil inlet

.50 A/R compressor housing

 

 

ETC ETC.....

 

 

Anunt complet pe 4tuning ....

 

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...E36-179789.html

 

 

Sper sa nu deranjeze pe cineva acest link extern Nu e cu vreo intentie ascunsa....

 

 

Ma tenteaza sa incerc asa ceva.... Astept comentarii pro si contra...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Am vrut si eu sa cumpar asa ceva, niciun kit insa nu are down pipe.... chestie care nu stiu cum s-o fac, cat naiba mai costa si aia, daca o face bine, cine o face, nu am sablon etc...

 

 

As vrea un plus de putere dar explicatiile tehnice ma baga in ceata.... ce e 'down pipe "

Traducerea nu-mi spune nimic...

 

Si daca n-are ce se intampla?

De ce n-are ?

E grav daca n-are ?

etc...

 

 

Ma interesa sa stiu ca fiabilitate cum sunt kiturile astea relativ ieftine....

 

Solutia profesionala de 12 mii de euro stiu cine sa mi-o faca dar nu sunt asa bogat....

Link to comment
Share on other sites

stiu pe cineva care a spart 2 turbine ca astea, una a spart-o la a doua acceleratie in gol iar a doua cand a iesit cu ea pe strada. Nu e combinatie cu ele pentru ca sant facute in bataie de jos si au peretii foarte subtiri iar materialul este foarte usor casant si putin durabil.
Link to comment
Share on other sites

A incercat turbina asta cineva ?

 

Kit Turbo Bmw E36 320, 323, 328, 330 Streetdemon 375hp -

 

 

Brand new “Street Demon” Series turbo package for e36 6 cylinder. The most complete turbo package available for the BMW platform. This package has all new quality parts that are capable of producing well beyond 375 horsepower at 25 PSI with supporting modifications and a built motor. This is the most complete package available compared to others at an affordable price. Works with either automatic or manual gear boxes. The turbocharger connects the exhaust via down pipe which might be required. Lastly, this kit keeps your air conditioning and power steering for a great street setup.

 

(1) Hybrid Turbo Charger:

T3/T4 hybrid

Oil fitting gaskets & mounting studs included

3" inlet diameter with a 2" outlet

wet float bearings & properly balanced

1/8 NPT oil inlet

.50 A/R compressor housing

 

 

ETC ETC.....

 

 

Anunt complet pe 4tuning ....

 

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...E36-179789.html

 

 

Sper sa nu deranjeze pe cineva acest link extern Nu e cu vreo intentie ascunsa....

 

 

Ma tenteaza sa incerc asa ceva.... Astept comentarii pro si contra...

 

Daca nu ai de gand sa treci de 05 - 0.6 bar presiune poti folosi un kit de genul acestuia .

Oricum, fi pregatit sa mai cheltuiesti inca cel putin de doua ori pe atata pe diversele accesorii si nu numai care mai trebuiesc ... ( soft, traseu evacuare,ambreiaj, eventual frane redimensionate, manopera , benzina si consumabile pentru teste si zile intregi de munca ) .

 

Satisfactie maxima in schimb ... :)

 

Bafta ! :)

Link to comment
Share on other sites

A incercat turbina asta cineva ?

 

Kit Turbo Bmw E36 320, 323, 328, 330 Streetdemon 375hp -

 

 

Brand new “Street Demon” Series turbo package for e36 6 cylinder. The most complete turbo package available for the BMW platform. This package has all new quality parts that are capable of producing well beyond 375 horsepower at 25 PSI with supporting modifications and a built motor. This is the most complete package available compared to others at an affordable price. Works with either automatic or manual gear boxes. The turbocharger connects the exhaust via down pipe which might be required. Lastly, this kit keeps your air conditioning and power steering for a great street setup.

 

(1) Hybrid Turbo Charger:

T3/T4 hybrid

Oil fitting gaskets & mounting studs included

3" inlet diameter with a 2" outlet

wet float bearings & properly balanced

1/8 NPT oil inlet

.50 A/R compressor housing

 

 

ETC ETC.....

 

 

Anunt complet pe 4tuning ....

 

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...E36-179789.html

 

 

Sper sa nu deranjeze pe cineva acest link extern Nu e cu vreo intentie ascunsa....

 

 

Ma tenteaza sa incerc asa ceva.... Astept comentarii pro si contra...

 

Daca nu ai de gand sa treci de 05 - 0.6 bar presiune poti folosi un kit de genul acestuia .

Oricum, fi pregatit sa mai cheltuiesti inca cel putin de doua ori pe atata pe diversele accesorii si nu numai care mai trebuiesc ... ( soft, traseu evacuare,ambreiaj, eventual frane redimensionate, manopera , benzina si consumabile pentru teste si zile intregi de munca ) .

 

Satisfactie maxima in schimb ... :)

 

Bafta ! :)

 

0.5-0.6 e mult pentru turbo daca da in motor ne-decomprimat.

 

clar trebuie decomprimat ( in cazul lui M54 B30 ) !!!

am crezut ca se subintelege asta ...

 

apropos, o garnitura costa 3-400 EUR ...

Link to comment
Share on other sites

Vad ca e destul de complicata treaba....

 

 

Nu stiu cat vreau ( in bari ) sa bag in motorul asta dar nu prea vreau sa decomprim motorul ca e cam costisitor....

Ideea era sa iau turbina asta sa nu fie forjata prea tare si sa duc motorul de la 192 de cai pe la 260...

 

Ideal ar fi fost un M de 3.2 dar e cam scump..... Asa ca ma gandeam la compromisul cu turbina de 1000 de euro cu motor la fel de comprimat si cam atat.....

 

Dar daca iau turbina asta si merg cu ea 1000 de Km n-am facut nici o bobinatzie....

 

Deci ? Ce sa fac ?

 

Daca nu ma insel, downpipe-ul este teava care face legatura intre galerie si turbina. Si trebuie personalizata, nu exista model universal, ca nu toate masinile au traseele de evacuare identice.

Daca nu o ai... Nu ai turbo. :)

 

 

 

Din cat am vazut in poza acolo sunt o gramada de tevi si tevishoare..... Credeam ca downpipe e vreo supapa ceva.... Daca e doar o bucata de tzeava care trebuie personalizata nu-mi pare chiar o mare greutate sa mi-o faca cineva...

Link to comment
Share on other sites

Sa cumperi un M5 e39 ,99 cu facelift facut la 15000 euro :)

 

 

 

mda..... taxa veche era de 15 mii de euro. Acum ca s-a triplat fa tu socoteala...

 

oricum nu cred ca se merita .... Cu banii astia cumperi masini mult mai bengoase

Uite aici un E36 cu turbo...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

1) downpipe se face relativ ieftin...nu e asta problema.

2) pe langa kitul ala iti mai trebuie diferite chestii pe care le-a enumerat cineva mai sus gen electronica (preferabil stand alone, dar merge si soft normal) , ambreiaj , evacuare cap coada de dupa serpi care ii ai in chit , frane daca vrei sa te mai si opresti etc.

2) daca decomprimi motorul chiar si cu 1mm se modifica distributia ceea ce e f grav fiindca se modif si pozitia axelor cu came = nu mai deschide cand trebuie supapele (in mare) asta in cazul decomprimarii cu garnitura de chiulasa mai groasa insa se poate decomprima si cu pistoane ...si impusti 2 iepuri deodata fiindca o sa si reziste si nu modifici nici distributia..numai ca varianta asta cam costa.

3) kitul asta eu zic ca o sa reziste safe cu o electronica buna la un 0.5bari = undeva la 260cp . deci ai putea sa ai 260cp la un cost de 1300 euro kitul , 400 euro electronica , 100 200 euro maxim downpipe + manopera deci 2100+euro. asta ar fi varianta cea mai ieftina .

Edited by leonard_e36
Link to comment
Share on other sites

suna bine....

dar e f. greu sa te incadrezi in bugetul acesta ...

oricum, iti urez multa bafta ... pentru ca chiar o sa ai nevoie ...

 

NU MAI CITATI TOATA POLOLOGIHA DE MAI INAINTE, DACA RASPUNDETI LA TOPICUL ANTERIOR. :)

Chiar nu vedeti ca faceti un post de o pagina, pt. a scrie 3 cuvinte ??

 

 

Ontopic:

Nu prea e ok sa bagi 1 bar in capul unui piston ne-forjat.

nu prea este OK... dar in general tine ... asta in cazul in care pe capota se afla trei litere ... :)

sunt destule bmw-uri supraalimentate in RO care merg cu presiune de ~ 1bar ( uneori si peste 1 bar ) si nu au pistoane forjate .

Link to comment
Share on other sites

Imi pare complicat ca draq.... Cred ca mai astept sa-mi pun un motor de M3 cu frane evacuare tot si asta e. Momentan ma gandesc sa-i pun sherpishori si cam atat. Banii daca sunt pe la 3000 pe turbina sunt exact catzi trebuie pt un motor de M3...

 

Stie cineva cam cati cai dau sherpishorii ?

 

Cineva spunea intre 8 si 25 de cai in functie de motor... 25 imi par cam multi....

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva cam cati cai dau sherpishorii ?

 

Cineva spunea intre 8 si 25 de cai in functie de motor... 25 imi par cam multi....

 

Frectie!

Iar motorul, da te-o costa el pe la vreo 3000 de euro, insa doar motorul. Dupa asta mai intra si manopera, care la un mecanic ca lumea te poate duce si 1000 de euro. Deci vreo 4000 in total, fata de 2100 cat te-ar duce turbo...unde mai pui ca trebuie omologat si motorul pe masina... turbo il mai maschezi cum il mai maschezi, dar alt motor e prea de tot... deci, buna afacere aia cu motoru' de M3 :)

E aceasi chestie, ori motor de m ori turbo, fiindca ambele nu le poti masca.

Cum sa maschezi turbo, radiatorul de intercooler.... nimeni nu e chiar prost.

Eu daca as pune alt motor la mine bineinteles ca NU l-as omologa.

mai ales ca in carte am ''FARA SERIE MOTOR''

Itp cel putin aici nu e atat de grav...

Link to comment
Share on other sites

Imi pare complicat ca draq.... Cred ca mai astept sa-mi pun un motor de M3 cu frane evacuare tot si asta e. Momentan ma gandesc sa-i pun sherpishori si cam atat. Banii daca sunt pe la 3000 pe turbina sunt exact catzi trebuie pt un motor de M3...

 

Stie cineva cam cati cai dau sherpishorii ?

 

Cineva spunea intre 8 si 25 de cai in functie de motor... 25 imi par cam multi....

Daca pui niste serpi de firma si conceputi pt. mot. tau, modifici toata evacuarea ( free flow ) si pui si un kit de admisie directa poti castiga la motorul tau pana la 10 cp . Daca refaci si softul motorului dupa ( in functie de aceste modificari ) mai poti castiga inca pe atat .Castigul de cuplu motor este semnificativ insa la schimbarea evacuarii cu una custom.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, evacuarile free flow cresc intr-o oarecare masura CP-ii, ajuta la o ridicare in ture mai rapida, insa SCAD cuplul la turatii mici.

Pare paradoxal, dar exista o umbra de sens aici, intrucat backpreassure-ul din galeria de evacuare ajuta la deschiderea supapelor de emisie.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, evacuarile free flow cresc intr-o oarecare masura CP-ii, ajuta la o ridicare in ture mai rapida, insa SCAD cuplul la turatii mici.

Pare paradoxal, dar exista o umbra de sens aici, intrucat backpreassure-ul din galeria de evacuare ajuta la deschiderea supapelor de emisie.

 

EvacuĂŁrile nu cred cĂŁ dau creÂşteri de putere.

 

Puterea ĂŽn plus provine de la eliminarea catalizatoarelor, aceste evacuĂŁri nu respectĂŁ niÂşte norme de poluare, prin urmare nu schimbarea evacuĂŁrii ĂŽn sine dĂŁ putere ĂŽn plus ci eliminarea catalizatoarelor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.