Jump to content

Citeva mici probleme


Recommended Posts

Salutare... Am citeva mici probleme si ma gindeam ca poate este cineva care sa'mi dea si mie un sfat, doua, trei... :blink:

 

Prima problema ar fi: portiera din dreapta fata si cea din stinga spate nu se mai inchid/deschid din centralizata, ci doar din interior. Asta datorita unor oameni de buna credinta care au incercat sa'mi forteze usile ca sa intre in masina. Presupun ca nu pentru a face curatenie in ea... :) Tot din cauza lor, acuma, cind deshid usile respective imi ramin minerele ridicate si tre' sa le imping eu la loc. Deci nu mai revin singure, cum ar fi normal. Care ar fi oare rezolvarea problemei?

 

A doua problema, e legata tot de portiere... Cele din fata trebuie trintite mai tare pentru a se inchide bine. Asta cred ca din cauza celor 16 ani vechime a masinii. Acuma, stie cineva cum as putea regla portierele ca sa se poata inchide normal? Cele din spate se inchid foarte usor si nu trebuiesc decit trase usor.

 

O a treia problema, ar fi un far de ceata (proiector). Lumineaza mai slab decit celalalt. Am schimbat becul, crezind ca el e vina, dar nimic. Tot asa lumineaza. Oare care ar putea fi cauza?

 

Pentru final, sa va spun si ce BMW detin... Un E32 735i din 90, full options (fara cutie automata).

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Am incercat la farul de ceata sa vad daca e de la firul de masa... Am curatat toate contactele de acolo... Dar tot imi lumineaza putin mai slab...

 

Si mai am o problema... Poate se pricepe cineva... La computerul de bord imi arata temperatura exterioara -37 Grade. Am gasit pe net niste materiale in care'mi dadeau citeva rezolvari. Problema mea ar fi ca nu gasesc senzorul ala nicaieri... Nici in stinga, nici in dreapta... Poate cineva sa'mi dea niste detalii despre el? De unde vine exact? Cum arata mufa lui? Am inteles ca trebuie sa fie galbena... Am gasit o mufa de culoarea asta in stinga masinii (pe partea soferului). Poate sa'mi dea cineva o solutie?

Link to comment
Share on other sites

Am incercat la farul de ceata sa vad daca e de la firul de masa... Am curatat toate contactele de acolo... Dar tot imi lumineaza putin mai slab...

 

 

Azi mi'am mai dat seama de ceva... Si farul de pe faza scurta de pe aceeasi parte cu farul de ceata, lumineaza mai slab decit celalalt... Ce poate sa fie? Deja ma cam deranjeaza situatia... :blink:

Poate sa fie de la releu? Poate sa fie de la sigurante?

Maine am sa ma uit la becuri, sa vad daca nu cumva difera... Dar totusi... Ar fi coincidenta cam mare, nu? Pe partea dreapta a masinii sa lumineze si farul de faza scurta si farul de ceata mai slab decit pe partea stinga... Nu vi se pare? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am rezolvat problemele legate de lumina... Becul de pe farul din dreapta era diferit de cel de pe stinga, deci de aia lumina mai slab. Iar cu farul de ceata... E cam 'rablagit'... E sparta putin carcasa din interior si intra apa in el. Oglinda din interior arata cam nasol si de aceea lumineaza slab.

 

Acuma... Nu'mi gasesc senzorul de temperatura. Mai mult ca sigur nu'l am. Problema mea e ca vreau sa stiu cam cum pot descoperi mufa. Ca sa vad daca macar aia mai exista la masina. Si sa fac comanda de senzor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.