Jump to content

dimensiunea jantelor


Rhaziel

Recommended Posts

Credeti ca dimensiunea jantelor afecteaza "durabilitatea" pivotilor, bucselor, bieletelor...etc? Nivelul de confort e mai bun sau mai prost? Intreb asta deoarece am jante de aliaj, originale BMW pe 15" si ma bate gandul sa pun mai mari......dar nu as vrea sa "stresez" directia si suspensia......
Link to comment
Share on other sites

Credeti ca dimensiunea jantelor afecteaza "durabilitatea" pivotilor, bucselor, bieletelor...etc? Nivelul de confort e mai bun sau mai prost? Intreb asta deoarece am jante de aliaj, originale BMW pe 15" si ma bate gandul sa pun mai mari......dar nu as vrea sa "stresez" directia si suspensia......

 

pe drumurile din romania sigur DA.

daca toate drumurile ar fi bune n-ar avea de ce sa afecteze.

Link to comment
Share on other sites

mult depinde si de greutatea jantei....acum cand piata e plina de tot felul de replici sau alte firme no name,si cand o janta pe 17 are o greutate de 14-15kg atunci clar dauneaza mai mult fata de una de acceasi dim. dar cu 4-5kg mai putin dar asta cu daunatul se manifesta in timp...si cu cat ai mai multa grija de masina cu atat timpul e mai indelungat
Link to comment
Share on other sites

Depinde de model Âşi de mĂŁrime.

 

Ideea este sã nu fie diferenÞã mare Între jantele originale ºi replici.

 

Eu am tot cautat pt ca m-a interesat subiectul, insa nu am gasit nicaieri care ar fi greutatea pe care o are o janta originala vs o janta replica made in Italy, de ex - incerc sa imi dau seama daca cele pe care le am acum sunt mult mai grele decat ceva similar original sau nu. Exact diferenta aia despre care vorbeai...

Link to comment
Share on other sites

eu am niste rondell pe 17 vara si pe 16 de tabla iarna si mi se pare ca cu jantele pe 16 e mai rigida... poate e doar o impresie.

la cele pe 16 talonul e 55 si la cele pe 17 e 45

cu greutate nici eu nu stiu cum e dar cele pe 17 cu anvelopele montate au ca 11 - 13 kg, cred.

Link to comment
Share on other sites

Eu am tot cautat pt ca m-a interesat subiectul, insa nu am gasit nicaieri care ar fi greutatea pe care o are o janta originala vs o janta replica made in Italy, de ex - incerc sa imi dau seama daca cele pe care le am acum sunt mult mai grele decat ceva similar original sau nu. Exact diferenta aia despre care vorbeai...

 

Nici nu cred că o să găseşti astfel de comparaţii pe net.

 

Replicile sunt ok din punct de vedere calitativ.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.