Jump to content

sonda lambda de pe E46 se potriveste si pe E36?


zeky

Recommended Posts

am cumparat o sonda lambda de E46 si am inteles ca se potriveste si pe E36 ......este adevarat?....sau m-am inselat?......am ceva probleme cu relantiul si imi moare motorul , nu se tureaza, este vorba de un 318i din 93 M43 .....cand am ridicat-o pe rampa am observat un fir rupt de la sonda lambda cea de dupa catalizator si mi-a zis mecanicul ca asta ar fi problema......maine o sa o pun pe cea de E46 pe masina...sper sa mearga si sa dispara problemele.....am mai schimtat si filtru de benzina si am dat cu sprei de contacte la bujii si fise insa degeaba ....... <_<
Link to comment
Share on other sites

am cumparat o sonda lambda de E46 si am inteles ca se potriveste si pe E36 ......este adevarat?....sau m-am inselat?......am ceva probleme cu relantiul si imi moare motorul , nu se tureaza, este vorba de un 318i din 93 M43 .....cand am ridicat-o pe rampa am observat un fir rupt de la sonda lambda cea de dupa catalizator si mi-a zis mecanicul ca asta ar fi problema......maine o sa o pun pe cea de E46 pe masina...sper sa mearga si sa dispara problemele.....am mai schimtat si filtru de benzina si am dat cu sprei de contacte la bujii si fise insa degeaba ....... <_<

se potriveste de pe e46.

Link to comment
Share on other sites

mufa nu se potriveste....a trebuit sa schimb mufa cu cea veche...in rest este totul ok....

Dupa cum stim cu toti cei ce avem bmw sonda landa este si ea un consumabil asa ca eu unu nu iti recomand sa pui una la mana a doua si mai ales ca nu se potriveste si mufa (un contact inperfect si totul o ia razna ) asa ca .................

Link to comment
Share on other sites

am pus-o pe asta asa obosita si vad ca se comporta bine...si sincer sa va spun decat sa iau una universala la 4 mil mai bine dau tot patru pe una originala la mana a doua......cele universale sunt praf. ........pe asta din poza am dat 150 ron
Link to comment
Share on other sites

am pus-o pe asta asa obosita si vad ca se comporta bine...si sincer sa va spun decat sa iau una universala la 4 mil mai bine dau tot patru pe una originala la mana a doua......cele universale sunt praf. ........pe asta din poza am dat 150 ron

 

Nu e bine sã te zgârceºti la astfel de piese.

 

Mersul motorului depinde mult de acest senzor.

Link to comment
Share on other sites

300 de km cu 25 de litri.......bucuresti costesti -si invers......140km/h viteza maxima.....si 120 minima....asta este consumul...l-am facut aseara

 

stiu ca aceasta piesa este foarte importanta si mi s-a explicat si de ce.....insa va intreb care erau variantele.......noua originala era vreo 11 milioane......universala 4 milioane......si sincer sa fiu 4 milioane nu dau pe o sonda universala ptr ca nu sunt bune si 11 mil mi se pare destuld e mult pentru bugetul meu.....credeti ca daca aveam bani destui nu imi luam una noua la 11 mil?....ba da si daca tot aveam atatia bani nu imi luam una din 93 imi luam una mai noua asa caaa astea au fost variantele mele......daca asta nu va functiona corespunzator voi incerca sa iau alta ceva mai buna...insa este aiurea ca nu prea ai cum sa o probezi pana nu o pui pe masina.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.