Jump to content

spalare parbriz


Recommended Posts

salut!

mie nu-mi arunca apa spalatorul de la hayon. cand actionez maneta, aud cum pompa lucreaza, dar nu se intampla nimic. asta vara cu un ac am incercat sa vad daca pot desfunda canalul si am reusit sa il fac sa sparcaie putin lichid, dar nu a durat...acum nici cu acul nu mai vrea...

banuiala mea e ca e infundat bine. stie cineva de vreun remediu?

merci

Link to comment
Share on other sites

E foarte normal ca furtunasele sa crape, datorita frigului. Legile fizicii spun ca materialele isi schimba proprietatile in functie de temperatura. Practic, obiectele devin mult mai rigide la temperaturi mai scazute. De altfel, procesul de inghetare al substantelor provoaca o dilatare in volum. Stiai ca daca pui o sticla de bere in congelator, va crapa ?

 

N-are nici o legatura materialele folosite cu neatentia. Doar nu vrei sa le faca din carbon ?

 

In combinatie, furtunele rigide + dilatarea lichidului de spalare => fisuri.

 

Asta va trebuie daca nu puneti lichid de parbriz corespunzator. V-a luat un frig prin surprindere si nici nu stiti cate grade au fost noaptea ?

Edited by MMarkus
Link to comment
Share on other sites

si mie imi facea la fel , si am avut furtunele crapate

ce materiale de tot rahatu au inceput sa se foloseasca...pai un furtunas care nu e supus unor intemperii deosebite sa se crape in ultimul hal...

 

daca ar fi vreun furtun crapat, inseamna ca pe undeva ar trebui sa se acumuleze niste lichid de parbriz perdut...eu nu vad vreo scurgere pe undeva...o sa ma uit totusi mai atent

 

 

E foarte normal ca furtunasele sa crape, datorita frigului. Legile fizicii spun ca materialele isi schimba proprietatile in functie de temperatura. Practic, obiectele devin mult mai rigide la temperaturi mai scazute. De altfel, procesul de inghetare al substantelor provoaca o dilatare in volum. Stiai ca daca pui o sticla de bere in congelator, va crapa ?

N-are nici o legatura materialele folosite cu neatentia. Doar nu vrei sa le faca din carbon ?

In combinatie, furtunele rigide + dilatarea lichidului de spalare => fisuri.

Asta va trebuie daca nu puneti lichid de parbriz corespunzator. V-a luat un frig prin surprindere si nici nu stiti cate grade au fost noaptea ?

 

doar lichid de parbriz folosesc (si nu ieftin)

problema e ca nu mi-a mers de loc spalatorul spate de cand am luat masina (SH din germanica)

Link to comment
Share on other sites

Salut, si eu am avut probleme cu spalatorul de la luneta, tot SH Germania. In Germania au zis ca trebuie schimbata nu stiu ce piesa de 100 Euro dar dureaza ca nu este pe stoc (vrajeala si la Nemti ).

 

Problema s-a rezolvat la service in Bucuresti, au curatat o piesa sau furtun nu am retinut exact, solutia de parbriz folosita de vechiul proprietar se facuse gelatina, Neamtu' probabil erea zgarcit.

Nu ma steptam ca acest service sa faca o reparatie si sa nu solicite schimbarea cum au facut Nemtii.

Link to comment
Share on other sites

Salut, la un prieten de-al meu cu un peugeot, ia bagat apa cu presiune la o spalatorie pe furtunurile alea si io mers dupa

 

e o idee :)

 

 

Salut, si eu am avut probleme cu spalatorul de la luneta, tot SH Germania. In Germania au zis ca trebuie schimbata nu stiu ce piesa de 100 Euro dar dureaza ca nu este pe stoc (vrajeala si la Nemti ).

Problema s-a rezolvat la service in Bucuresti, au curatat o piesa sau furtun nu am retinut exact, solutia de parbriz folosita de vechiul proprietar se facuse gelatina, Neamtu' probabil erea zgarcit.

Nu ma steptam ca acest service sa faca o reparatie si sa nu solicite schimbarea cum au facut Nemtii.

 

imi dai si mie un pm cu service-ul asta dibaci? <_<

 

 

Trebuie sĂŁ aÂştepĂži sĂŁ se dezgheĂže bine de tot....dacĂŁ ai avea un garaj ĂŽncĂŁlzit sĂŁ o Ăžii o noapte, ar fi bine....poate nu a crĂŁpat nici un furtunaÂş....

 

problema nu e de iarna asta...nici vara nu functioneaza

Link to comment
Share on other sites

pe bune ca a functionat. A mers la o spalatorie si le-a zis la baietii aia de acolo care ii treaba si aia au stiut ei ce sa faca. Au deschis capota, si au scos ceva furtunuri afara... si au bagat cu pistolul ala apa cu jet f puternic.... si gata ... o durat 1 min toata chestia si a fost gratis <_<
Link to comment
Share on other sites

la mine a inghetat si dupa nu a mai vrut sa mearga. ciudat e ca pompa se aude dar nimic. am si eu aceeasi problema cu luneta. a mers un timp si dupa nimic! cred ca mai bine merg la un service si vad ce si cum! <_< Edited by tigger81
Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=42778

 

iata ca ma aflu si eu in situatia voastra de multa vreme,iar cei de la mhs mi-au zis ca treb sa decoperteze

plafonul sa vada ce are furtunul,pompita merge <_<

 

nasol! o sa ajung si eu la un moment dat la service si daca imi zic si mie ca trebuie decopertat tavanul, bag pas

Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=42778

 

iata ca ma aflu si eu in situatia voastra de multa vreme,iar cei de la mhs mi-au zis ca treb sa decoperteze

plafonul sa vada ce are furtunul,pompita merge <_<

 

nasol! o sa ajung si eu la un moment dat la service si daca imi zic si mie ca trebuie decopertat tavanul, bag pas

 

 

nasoala asta cu decoperatul, dar cumpara furtun ( varnis, varnes) si trage-l tu pe unde sunt firele electrice pina in spate si ii faci un traseu nou si frumos pina in spate.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=42778

 

iata ca ma aflu si eu in situatia voastra de multa vreme,iar cei de la mhs mi-au zis ca treb sa decoperteze

plafonul sa vada ce are furtunul,pompita merge <_<

 

am reusit sa fac pompita sa mearga.... surpriza, pompita nu avea nimic, in shimb are o sita care era ff murdara si nu mai trecea nici apa prin ea. vina era a sitei. am curatat cele 2 site de la pompite si acum merg super bine. :)

 

ps: cei de la service mi-ai zis ca pompa e de vina....deci se "pricep"

Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=42778

 

iata ca ma aflu si eu in situatia voastra de multa vreme,iar cei de la mhs mi-au zis ca treb sa decoperteze

plafonul sa vada ce are furtunul,pompita merge <_<

 

am reusit sa fac pompita sa mearga.... surpriza, pompita nu avea nimic, in shimb are o sita care era ff murdara si nu mai trecea nici apa prin ea. vina era a sitei. am curatat cele 2 site de la pompite si acum merg super bine. :)

 

ps: cei de la service mi-ai zis ca pompa e de vina....deci se "pricep"

 

zimi si mie cum ai facut exact

unde sa ma uit,unde este sita asta?

eu am 118d.

 

merci

Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=42778

 

iata ca ma aflu si eu in situatia voastra de multa vreme,iar cei de la mhs mi-au zis ca treb sa decoperteze

plafonul sa vada ce are furtunul,pompita merge <_<

 

am reusit sa fac pompita sa mearga.... surpriza, pompita nu avea nimic, in shimb are o sita care era ff murdara si nu mai trecea nici apa prin ea. vina era a sitei. am curatat cele 2 site de la pompite si acum merg super bine. :)

 

ps: cei de la service mi-ai zis ca pompa e de vina....deci se "pricep"

 

zimi si mie cum ai facut exact

unde sa ma uit,unde este sita asta?

eu am 118d.

 

merci

 

dai aparatoarea jos, apoi desfaci bidonul cu lichid de spalare si o sa vezi 2 pompite (una pt fara, una pt spate) tragi pompita afara si normal trebuie sa iasa cu tot cu sita, dk nu bagi degetul sau ceva ca o arunca apa afara ( trebuie sa ai apa in bidon), cureti sita si gata! se aude pompa la tine?

Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=42778

 

iata ca ma aflu si eu in situatia voastra de multa vreme,iar cei de la mhs mi-au zis ca treb sa decoperteze

plafonul sa vada ce are furtunul,pompita merge <_<

 

am reusit sa fac pompita sa mearga.... surpriza, pompita nu avea nimic, in shimb are o sita care era ff murdara si nu mai trecea nici apa prin ea. vina era a sitei. am curatat cele 2 site de la pompite si acum merg super bine. :bashwall:

 

ps: cei de la service mi-ai zis ca pompa e de vina....deci se "pricep"

 

zimi si mie cum ai facut exact

unde sa ma uit,unde este sita asta?

eu am 118d.

 

merci

 

dai aparatoarea jos, apoi desfaci bidonul cu lichid de spalare si o sa vezi 2 pompite (una pt fara, una pt spate) tragi pompita afara si normal trebuie sa iasa cu tot cu sita, dk nu bagi degetul sau ceva ca o arunca apa afara ( trebuie sa ai apa in bidon), cureti sita si gata! se aude pompa la tine?

 

da pompa se aude,dar nu da nimic.

merci,cand o fi un pic mai cald afara ma apuc de treaba.

merci incaodata :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.