Jump to content

Problema la computer de bord


andy20

Recommended Posts

Stie cineva ce ar putea avea BC-ul de la masina mea pt ca imi arata +50 grade intotdeauna.Cateodata,se aude un bip si arata ba -10 ba 0 ba +4 ba +40.Se schimba f repede iar apoi revine la +50.Nu de mult am luat masina si nu inteleg ce ar putea fi asta.316i din 2000

 

Astept raspuns.Mersi

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva ce ar putea avea BC-ul de la masina mea pt ca imi arata +50 grade intotdeauna.Cateodata,se aude un bip si arata ba -10 ba 0 ba +4 ba +40.Se schimba f repede iar apoi revine la +50.Nu de mult am luat masina si nu inteleg ce ar putea fi asta.316i din 2000

 

Astept raspuns.Mersi

71171[/snapback]

 

Probabil senzorul de temperatura sau cablajul. Indica -50 grade cand circuitul e intrerupt si +50 cand e in scurt. Cel mai probabil in cazul tau e vorba de cablaj.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

mai cade mufa aia din bara cateodata de la gropi. probabil a crapat plasticul acela de la mufa si trebuie sa o inlocuiesti, nu e scumpa

71182[/snapback]

Sau poti sa rigidezi mufa prin prindere intr-o "menghina" din silicon, band-izoler, poxipol...sau altceva...asta daca nu cumva lipesti cu cositor firele intre ele :) ca si asa nu cred ca vreodata vei umbla la senzor sa-l schimbi :blink:

Link to comment
Share on other sites

Inca nu m-am uitat ca n-am avut timp.maine o sa ma uit......habar n-am cum arata,dar o sa ma uit acolo langa claxon.......

71306[/snapback]

Trebuie sa gasesti 2 fire la capatul carora se gaseste ceva metalic, cam ca un bec H3 (ala de faza lunga). Ala-i senzorul. La cativa centimetri daca mergi pe fir (10-15 cm), trebuie sa dai de mufa despre care presupunem ca e bulita. Daca poti, poti verifica o portiune cat mai mare din fir...mai ales pe la marginile caroseriei unde ar putea sa fie izolatia stricata (fie coapta de la caldura, fie zgariata de caroserie (desi are dubla izolatie - a firului, si o camasa pe exterior care tine cele 2 fire).

Succes! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am gasit 2 fire si la capat ceva rotund din plastic.nu era prins niciunde......atarna acolo inauntru.nu am gasit nimic metalic.......si nici pe fir n-am gasit nimic.numai plasticul ala la capat.unde sa-l prind?am miscat putin,am tinut putin in palma,la cald si tot + 50 arata.in mers cateodate se schimba si ramana cateva secunde la +5,-7.......nu mai stiu ce sa fac.....
Link to comment
Share on other sites

am gasit 2 fire si la capat ceva rotund din plastic.nu era prins niciunde......atarna acolo inauntru.nu am gasit nimic metalic.......si nici pe fir n-am gasit nimic.numai plasticul ala la capat.unde sa-l prind?am miscat putin,am tinut putin in palma,la cald si tot + 50 arata.in mers cateodate se schimba si ramana cateva secunde la +5,-7.......nu mai stiu ce sa fac.....

72714[/snapback]

Vezi tu...nu ai spus daca acel ceva mic din plastic era sau nu o mufa...ca daca era o mufa...poate nu ai dat de mufa corecta...dar daca ai dat de mufa corecta...si nu se termina cu senzorul...at trebuie sa-ti cauti un senzor :blink: , fie l-ai pierdut, fie e prins in locasul lui de sub bara :)

Link to comment
Share on other sites

Vezi tu...nu ai spus daca acel ceva mic din plastic era sau nu o mufa...ca daca era o mufa...poate nu ai dat de mufa corecta...dar daca ai dat de mufa corecta...si nu se termina cu senzorul...at trebuie sa-ti cauti un senzor :blink: , fie l-ai pierdut, fie e prins in locasul lui de sub bara :)

73074[/snapback]

 

 

Am gasit si mufa aia de plastic care intra intr-un alt plastic rotund......am scos mufa,m-am uitat ,era curat si am pus-o inapoi.dapa aia am bagat plasticul ala rotund in locul lui acolo jos langa bara.(in fata roatei,in aia......nu stiu cum se numeste....)si tot nu arata bine.numai +50.cateodata,cand se misca masina,se aude un bip se se schimba ,dar revine la +50........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.