Jump to content

bataie pe dreapta


sarpe74

Recommended Posts

he he he...s-a rezolvat...numai aud nici o bataie in fatza...dar v-am zis ca am schimbat bieletele singur cu un singur crick? ... si nu e asa simplu pentru ca trebuie sa dai amandoua rotile jos....

acuma mai am de rezolvat o singura problema....tot asa la gropi, daca deschid geamul, se aude un zgomot metalic de la roata din spate stanga...cred ca are a face cu frana de mana pentru ca atunci cand masina e pe loc si frana e trasa si o misc apasand pe coltul din spate stanga al masinii scartaie....daca frana nu e trasa e ok...nu scartaie nimic...idei ce ar putea fi???

119386[/snapback]

deci s-a rezolvat si cu asta: clema care tinea placuta de frana la dreapta stanga spate numai era pur si simplu...am luat una noua si numai se aude nimic...

acuma am inceput sa aud un scartait la curbe...in dreapta fatza...sa fie bratul sau numai bucsa?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

deci s-a rezolvat si cu asta: clema care tinea placuta de frana la dreapta stanga spate numai era pur si simplu...am luat una noua si numai se aude nimic...

acuma am inceput sa aud un scartait la curbe...in dreapta fatza...sa fie bratul sau numai bucsa?

131837[/snapback]

 

Esti mortal :yes:Nu-ti spun din rautate asta dar ti-am citit posturile si la sfarsit ma ras copios,tu nu termini cu o problema si pac ,apare alta. :blink:

Link to comment
Share on other sites

he he he...s-a rezolvat...numai aud nici o bataie in fatza...dar v-am zis ca am schimbat bieletele singur cu un singur crick? ... si nu e asa simplu pentru ca trebuie sa dai amandoua rotile jos....

acuma mai am de rezolvat o singura problema....tot asa la gropi, daca deschid geamul, se aude un zgomot metalic de la roata din spate stanga...cred ca are a face cu frana de mana pentru ca atunci cand masina e pe loc si frana e trasa si o misc apasand pe coltul din spate stanga al masinii scartaie....daca frana nu e trasa e ok...nu scartaie nimic...idei ce ar putea fi???

119386[/snapback]

si zici ca poti schimba singur bieletele alea?Eu le-am cumparat ieri si ma gandeam ca poate am nevoie de ajutor sa la schimb dar m-ai imbarbatat tu si cred ca o sa incerc singur operatia...dar ref. la roti:sper ca nu trebuiesc date amandoua deodata jos!!!???

Link to comment
Share on other sites

si zici ca poti schimba singur bieletele alea?Eu le-am cumparat ieri si ma gandeam ca poate am nevoie de ajutor sa la schimb dar m-ai imbarbatat tu si cred ca o sa incerc singur operatia...dar ref. la roti:sper ca nu trebuiesc date amandoua deodata jos!!!???

131991[/snapback]

salut...ba da trebuie date ca altfel nu poti...

asa am incercat si eu prima data...am pus crickul si am dat o roata jos...si nu ai cum sa dai jos bieleta ca sta in tensiune asa...

am luat vreo 2 borduri pe care le-am pus sub scut, am pus apoi crickul in partea celalata si am dat si a 2-a roata jos..si gata..restul e lejer..bieleta are 2 suruburi...vezi cand invarti de oiulita trebuie cu alta cheie sa ti contra daca se invarte cu totul...dar te descurci tu...e simplu...

flavius

Link to comment
Share on other sites

Esti mortal :yes:Nu-ti spun din rautate asta dar ti-am citit posturile si la sfarsit ma ras copios,tu nu termini cu o problema si pac ,apare alta. :blink:

131958[/snapback]

nu stiu daca imi apare una dupa alta...poate au fost toate la inceput dar le vad eu una dupa alta :)

sau cred ca am prea mult timp liber perioada asta...pana imi vine prietena din delegatie (adica sambata, a fost plecata 3 luni:D) ca dupa e gata cu joaca :)

daca o sa am probleme service-ul ma asteapta :)

Link to comment
Share on other sites

salut...ba da trebuie date ca altfel nu poti...

asa am incercat si eu prima data...am pus crickul si am dat o roata jos...si nu ai cum sa dai jos bieleta ca sta in tensiune asa...

am luat vreo 2 borduri pe care le-am pus sub scut, am pus apoi crickul in partea celalata si am dat si a 2-a roata jos..si gata..restul e lejer..bieleta are 2 suruburi...vezi cand invarti de oiulita trebuie cu alta cheie sa ti contra daca se invarte cu totul...dar te descurci tu...e simplu...

flavius

132024[/snapback]

pai stai putin,cum pot tine contra daca in partea opusa am capul rotulei???si nu un cap de surub!!

Link to comment
Share on other sites

am reconditionat si eu pivotul pe o bascula.... s'a dus brusc brusc ...

 

pur si simplu desface pivotul de pe bascula.... si'l recreaza... pastreaza doar bila aia cu surubul in care se prinde fuzeta.... pivotul se reface de la zero ( dureaza cam 2 ore/bucata ) ... se face dintr-o bucata masiva de otel.... ii da forma pivotului.... apoi creaza interiorul din duramid .... il capseaza, il pune pe bascula si voila..... la directie nu se schimba mai nimic :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
am reconditionat si eu pivotul pe o bascula.... s'a dus brusc brusc ...

 

pur si simplu desface pivotul de pe bascula.... si'l recreaza... pastreaza doar bila aia cu surubul in care se prinde fuzeta.... pivotul se reface de la zero ( dureaza cam 2 ore/bucata ) ... se face dintr-o bucata masiva de otel.... ii da forma pivotului.... apoi creaza interiorul din duramid .... il capseaza, il pune pe bascula si voila..... la directie nu se schimba mai nimic :)

132493[/snapback]

salut...am schimbat si eu amandoua basculele si vreau sa stiu daca trebuie reglat ceva la directie....mecanicii de aici au zis ca nu dar nu prea am eu mare incredere in ei...reprezentantza BMW e cam departe de mine si aia habar nu au de engleza :blink:

vin in Romania in 2 saptamani si o sa reglez directia dar as vrea sa fiu sigur ca nu ajung cu caucicurile roase (o sa fac cam 800 km)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.