Jump to content

My Dreier: 320d E90


shimano

Recommended Posts

Imi prezint si eu masina si povestea :). Cam de vreo jumate de an vroiam sa imi schimb masina si la influentele prietenilor si cunoscutilor (nu neaparat posesori bmw) am decis sa imi iau un trei. La inceput vroiam un E46 cu pachet M dar 2003-2004 si multe alte dotari; ajungeam cu el la vreo 15.000 euro cu tot cu taxa. Prin cautarile mele in piata am vazut din greseala ca un E90 binisor dotat era la vreo 18mii si ceva + taxa. Asa m-am decis ca merita sa mai stau pieton cateva luni (vandusem deja masina anterioara) ca sa pot lua un E90.

Masina a fost un fel de comanda, am cunoscut un handler roman din Frankfurt prin intermediul cuiva si l-am rugat sa imi caute un E90 cu o lista lunga de dotari. S-a gasit acest un exemplar (putin mai dotat de cat am cerut) dupa vreo 2 saptamani si m-am dus dupa el sa il iau.

 

BMW E90 : inmatriculat 06.2005, 146000km (avea cand l-am luat), nu are DPF (dezavataj la taxa dar macar nu trebuie sa-l schimb). Am primit si o lista de la dealer bmw cu toate codurile extraselor:

1CAA SELECKTION COP RELEVANTER FAHRZEUGE

226A SETARI SPORT SUSPENSIE

249A COMENZI MULTIFUNCTIONALE PE VOLAN

255A VOLAN SPORT IMBRACAT IN PIELE

320A FARA PLACUTA IDENTIFICARE MODEL

321A ECHIPAMENTE EXTERIOARE IN CULOAREA CAROSERIEI

354A PARBRIZ CU BANDA FUMURIE

4AEA COTIERA FATA, GLISANTA (cu carkit 6230i si ventilatie)

4AGA ORNAMENTE INTERIOARE IN FINISAJ TITAN MAT

415A PARASOLARE RETRACTABILE PENTRU LUNETA, ACTIONATE ELECTRICA

423A COVORASE DIN VELUR

428A TRIUNGHI REFLECTORIZANT SI TRUSA DE PRIM AJUTOR

430A OGLINZI RETROVIZOARE EXTERIOARE SI INTERIOARE CU EFECT HELIOMAT (si rabatabile din telecomanda)

431A OGLINDA RETROVIZOARE INTERIOARA CU EFECT HELIOMAT

465A EXTINDERE SPATIU PENTRU BAGAJE, INCLUSIV SAC PENTRU SCHIURI

481A SCAUNE FATA SPORT (partial electrice)

488A SCAUNE FATA CU SUPORT LOMBAR

494A SCAUNE FATA INCALZITE

502A SISTEM DE SPALARE FARURI

508A SISTEM DE CONTROL AL DISTANTEI LA PARCARE (PDC)

520A PROIECTOARE DE CEATA

521A SENZOR DE PLOAIE SI FARURI CU APRINDERE AUTOMATA

522A FARURI CU XENON

534A AER CONDITIONAT AUTOMAT

540A CRUISE CONTROL

548A KILOMETERTACHO

605A PRE-ECHIPARE TELEMATIK

607A PRE-ECHIPARE TELESERVICE

609A SISTEM DE NAVIGATIE PROFESSIONAL

612A BMW ASISTENTA

620A COMANDA VOCALA

633A PRE-ECHIPARE BUSINESS PENTRU TELEFON MOBIL CU INTERFATA BLUETOOTH

677A SISTEM AUDIO HIFI PROFESSIONAL (Logic 7)

735A PACHET DE BAZA

8SBA LAENDERSPEZ. TELEMATIKFREISCH.

8SCA LAENDERSPEZ. TELESERVICEFREISCH.

8SPA COP STEUERUNG

801A DEUTSCHLAND-AUSFUEHRUNG

851A VERSIUNEA IN LIMBA GERMANA

863A SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA

879A MANUALUL UTILIZATORULUI / BROSURA SERVICE IN LB. GERMANA

M-am chinuit sa le caut pe site-ul BMW in limba romana dar nu mai exista toate asa ca unele care nu am stiut daca le traduc corect le-am lasat asa. Ce este curios, nu am gasit in optiuni pachet oglinzi si totusi masina are oglinzi care se inchid automat din cheie. Scaunele sunt partial cu reglaj electric (nici asta nu scrie in dotari). Sistemul audio e foarte misto - pacat ca nu am mp3-uri care sa evidentieze surround-ul; suna foarte clar (nu extraordinar de tare dar suficient) si am observat ca daca melodia nu este de calitate se aude foarte prost.

Sunt foarte multumit pana acum de masina cu niste mici exceptii (sau probleme) pe care o sa le expun pe parcurs. Prima ar fi suspensiile sport care ma omoara pentru ca masina e mai joasa cu aprox 1,5-2cm si cred ca si mai rigida. Din cauza suspensiilor la parcarile perpendiculare sau in unghi tot timpul ating cu spoilerul - daca era suspensie normala, spoilerul ar trece peste bordura. Totusi se poate face ceva cu ea ? Am o speranta ca se poate inalta sau ceva pentru ca si optiunea zice "setari suspensie sport" - poate o setez cumva la normal <_< .

 

http://img205.imageshack.us/img205/4577/dsc01014ta4.th.jpg http://img205.imageshack.us/img205/6249/dsc01015vj3.th.jpg http://img205.imageshack.us/img205/5240/dsc01016au2.th.jpg http://img24.imageshack.us/img24/4501/dsc01017mj4.th.jpg http://img205.imageshack.us/img205/829/dsc01020wp0.th.jpg

 

http://img205.imageshack.us/img205/5022/20081216130708ja7.th.jpg http://img205.imageshack.us/img205/5168/20081216130736yw7.th.jpg http://img205.imageshack.us/img205/1926/20081216130632hu6.th.jpg http://img205.imageshack.us/img205/2319/20081216130043zg2.th.jpg http://img205.imageshack.us/img205/2126/20081216130152pc7.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mersi.

Cel mai mare dezavantaj al ei este suspensia sport. Din pacate masina este mai joasa decat una normala cu aprox 1,5-2cm si nu stiu ce sa fac ca sa o mai inalt. M-am gandit sa iau cauciucuri 225/55/R16 si astfel as mai inalta-o cu aprox 1cm dar imi este frica sa nu pierd considerabil din stabilitate. Cred ca varianta de a pune un set nou de suspensii se exclude deoarece ma gandesc ca sare cu mult de 1000 euro.

Link to comment
Share on other sites

In primu rand ai o masina foarte frumoasa, singuru inconvenient pentru mine la masina ta ar fi km cam multi dar daca masina a fost intretinuta, nu mai conteaza. In al 2lea rand multi plang dupa suspensie sport si tu vrei sa scapi de ea. Acum ce roti ai pe ea !? Stabilitate stai linistit ca nu pierzi doar daca pui alte roti, mai ales daca ai suspensie sport, doar daca pui cauciucuri mai inguste, o sa simti ca masina nu mai sta la fel pe drum.
Link to comment
Share on other sites

Mersi.

Cel mai mare dezavantaj al ei este suspensia sport. Din pacate masina este mai joasa decat una normala cu aprox 1,5-2cm si nu stiu ce sa fac ca sa o mai inalt. M-am gandit sa iau cauciucuri 225/55/R16 si astfel as mai inalta-o cu aprox 1cm dar imi este frica sa nu pierd considerabil din stabilitate. Cred ca varianta de a pune un set nou de suspensii se exclude deoarece ma gandesc ca sare cu mult de 1000 euro.

 

nu-i bine deloc sa pui cauciucuri cu alte dimensiuni decat cele specificate de producator.

cel mai elegant e sa gasesti pe cineva care ar vrea suspensii sport si sa faci schimb. poate-l combini sa plateasca el manopera pt ca teoretic ale tale-s mai scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Acum am roti 205/55/R16 si conform car bible diametrul este de 315.95mm iar daca as pune 225/55/R16 raza ar fi de 326.95mm rezulta o inaltare a masinii de 1,1 cm. Eu stiu ca cel mai bine ar fi un schimb de suspensii dar nu stiu daca o sa gasesc pe cineva aici in apropiere de TgM sa fie dispus la un schimb si totodata sa aiba niste suspensii bune.
Link to comment
Share on other sites

Acum am roti 205/55/R16 si conform car bible diametrul este de 315.95mm iar daca as pune 225/55/R16 raza ar fi de 326.95mm rezulta o inaltare a masinii de 1,1 cm. Eu stiu ca cel mai bine ar fi un schimb de suspensii dar nu stiu daca o sa gasesc pe cineva aici in apropiere de TgM sa fie dispus la un schimb si totodata sa aiba niste suspensii bune.

 

Vrei sa iti spun ce faceam eu in locu tau ? Primu lucru dupa ce ii schimbam toate consumabilele ...ii puneam 18" sau chiar 19", dar fiecare isi face masina cum ii place.

Link to comment
Share on other sites

As pune cel mult roti pe 17" si eventual mi-ar placea cele de pe pachetul M, mai mari nu as pune pentru ca si asa suspensia este foarte foarte rigida si daca mai pui 18" sau 19" e clar ca se strica mult mai repede directia; si asa sunt nemultumit de cat de tare zguduie (doar drumurile sunt o gramada si proaste si am parte de ele). Caut in aceasta masina si utilitatea nu doar aspectul care ti-l reda o janta mare. Oricum nici una din variantele propuse de voi nu inalta masina. In cartea de identitate mi-au trecut toate marimile 16' (2 latimi), 17' (2 latimi), 18' si 19'.

 

Nu imi place teava de esapament ca este ruginita. Din pacate este indoita in jos ca nu are DPF, oare se potriveste acest tip de ornament ? Am mai gasit si un alt tip. Sa fie bun vreunul din ele ? <_< .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

A trecut un timp de cand am deja masina si m-am gandit sa fac niste mici modificari pentru personalizare, in limita posibilitatilor financiare. As vrea sa cumpar un final de toba de inox pentru ca originalul arata dezastruos. Pe asta nu vreau sa arunc multi bani, sa arate mai bine ca originalul si sa nu rugineasca. Am gasit ceva final de inox pe la 80 lei la un magazin tuning dar cei care le monteaza zic ca sunt jafuri si ca imi ofera ei la 300-350 lei ceva ACS sau Remus - nu stiu cat de autentice sunt si alea. A mai montat cineva din asta ieftina, a ruginit ?

Urmatorul lucru ar fi niste stopuri - inca nu stiu daca se aleg blackline sau cele cu leduri tot fumurii. Ce ziceti care stopuri arata mai bine si sunt mai utile ?

Link to comment
Share on other sites

e full fara piele :bashwall:)

ff dotata, mie imi plac masinile dotate, eu zic ca la marcile premium optionalele fac masina.

Vazand ca de fapt lista de dotari putea sa mai cuprinda o pagina, am decis sa nu zic ca masina este full :unsure:, are multe dotari dar mai incapeau; oricum sunt multumit de ce are, simt lipsa doar pachetul de lumini (mi-ar fi placut) si M-ul <_< .

 

@mirceagsm - cred ca numai la Buc se gasesc la preturi asa bune, la noi se cere mult mai mult din pacate :). Poate ca nu prea se vand.

Edited by shimano
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
e full fara piele <_<)

ff dotata, mie imi plac masinile dotate, eu zic ca la marcile premium optionalele fac masina.

 

Foarte adevarat!

Nu suport sa vad un seria 3,5,7 chel. Cand le vad asa, parca am senzatia de fake, parca n-ar fi originala masina. Decat sa iei un E90 chel, mai bine un E46 super dotat.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.