Jump to content

inchidere e46 probleme


waZDer

Recommended Posts

Sal.. am si eu o problema cu inchiderea si nu am reusit deloc sa rezolv, nu imi merge inchiderea si deschiderea din telecomanda am schimbat baterile la cheii astazi verificai si sigurantele asa in mare nu se vedea vreo siguranta a fi arsa daca stie cineva ca poate sa aibe si vrea sa ma ajute poate posta aici, si dak stie cineva care siguranta este de la inchiderea din telecomanda ? cand bag cheia in usa merge se deschid toate dar nu mai merge din butoane...
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

incearca o reinitializare la chei :

 

intri in masina inchizi usile,deci lock din-nauntru de la butonul din cabina

 

-cheie pozitia 1 inapoi in max 5 sec

-scoti cheia din contact

-apasat lock ,tinut apasat.

-cu cealalta mina apasat de 3x pe unlock una dupa alta in max 10sec

-Dai drumul la unlock ,si usile se deschid se inchid automat.

Link to comment
Share on other sites

salut am si io aceeasi problema cu e46 '99 sedan dar numai la inchidere face figuri (dar nu intotdeauna)

oare ar merge si la mine hotzia cu reinitializare la chei? fara sa se intample ceva zic si eu sa nu imi mai recunoasca cheile dupa aia sau ceva de genu'

atunci cand face figuri la inchidere led-ul din cheie se aprinde foarte slab sau deloc si se intampla cu ambele chei

mersi

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut aceeasi problema...pana la urma s-a dovedit a fi de la sigurante...nu erau arse dar probabil li se oxidasera contactele. Norocul meu ca am un manual service pentru e46 si am gasit acolo toate sigurantele care corespund si inchiderii centralizate...sunt 4 la numar:

49 - 5A

52 - 30A

58 - 7,5A (touring)

60 - 25A

Ultimele doua sunt exclusiv pentru inchiderea centralizata, in timp ce primele doua corespund si altor functii.

...le poti schimba, sau cum am facut eu, le scoti pe rand si le cureti contactele cu un smirghel fin. Eu nu am mai avut probleme de cand am facut operatia asta <_<

Link to comment
Share on other sites

Am sesizat ca in urma cu o saptamana si mie imi facea figuri asemanatoare....dar numai la deschisul usilor...am incercat si cheia de rezerva....acelasi rezultat...era necesar sa apas de 4-5 ori pe cheie sa se deschida desi avea acel zgomot specific declansarii inchiderii centralizate. Ideea este ca si-a revenit, fara ca eu sa intervin cumva...cel mai probabil un contact imperfect...sper <_<
Link to comment
Share on other sites

Da-mi si mie un semn daca rezolvi ceva..si eu am aceeasi problema si nu-i da nimeni de capat. Eu am un e36 din 97, am fost si pe tester cu ea..si mi-a zis omu ca nu are program pentru masina mea ca cica e prea veche..la Filaret am am fost! Si eu am schimbat baterie, sigurante..etc..nimic.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

nu am rezolvat nimic nush ce naiba sa ii mai fac am facut reinitializarea aia la chei degeaba am verificat sigurantele de la inchidere merg nu stiu ce sa ii mai fac morrrrrrr <_< stie cineva cum sa fac ca sa merga dinou inghiderea din telecomanda ca nu mai suport parca e dacie deschid usile cu, cheia :-(

 

am pus si niste poze cu aspectul chei poate difera reinitializarea de la cheie la cheie :

 

1) http://img140.imageshack.us/img140/2043/fotonr008.jpg

2) http://img140.imageshack.us/img140/2729/fotonr007.jpg

Edited by waZDer
Link to comment
Share on other sites

incearca o reinitializare la chei :

 

intri in masina inchizi usile,deci lock din-nauntru de la butonul din cabina

 

-cheie pozitia 1 inapoi in max 5 sec

-scoti cheia din contact

-apasat lock ,tinut apasat.

-cu cealalta mina apasat de 3x pe unlock una dupa alta in max 10sec

-Dai drumul la unlock ,si usile se deschid se inchid automat.

incearca si asa:

 

cheie pozitia 1 inapoi in max 5 sec

-scoti cheia din contact

-apasat unlock (butonul de langa lama cheii) ,tinut apasat.

-cu cealalta mina apasat de 3 ori pe lock (cel cu sigla BMW una dupa alta, la intervale foarte scurte

-Dai drumul la unlock ,si usile se deschid se inchid automat.

Link to comment
Share on other sites

am pus si niste poze cu aspectul chei poate difera reinitializarea de la cheie la cheie :

 

1) http://img140.imageshack.us/img140/2043/fotonr008.jpg

2) http://img140.imageshack.us/img140/2729/fotonr007.jpg

 

 

si la genu asta de cheie tot la fel se fara reinitializarea daca da am facut si nu merge <_<((

Edited by waZDer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.