Jump to content

inchidere e46 probleme


waZDer

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu este nimic de la sigurante sau de la chei.

Ai aceeasi problema pe care o am si eu, modulul de inchidere centralizata belit. Scuzati exprimarea.

Trebuie reparat sau inlocuit. Eu de reparat nu am gasit pe nimeni sa o poata face, iar nou costa cam 400 EUR.

Link to comment
Share on other sites

Nu este nimic de la sigurante sau de la chei.

Ai aceeasi problema pe care o am si eu, modulul de inchidere centralizata belit. Scuzati exprimarea.

Trebuie reparat sau inlocuit. Eu de reparat nu am gasit pe nimeni sa o poata face, iar nou costa cam 400 EUR.

 

pai si la tine merge sa inchizi din cabina usile si sa le deschizi si din cheie daca o bagi in use ? imi poti spune te rog unde se afla modulul de inchidere ?

Link to comment
Share on other sites

Corect. Problema este unul dintre relee Âşi nici ĂŁla tot, doar jumĂŁtate din el (de fapt ĂŽntr-un releu sĂŽnt douĂŁ - trebuia sĂŁ fi fĂŁcut poze, dar nu am avut camera <_< ).

 

Dacã pui modulul cu mufele În sus, releele mari din margine (dreapta) sunt de la geamurile faÞã.

 

DacĂŁ ai geamuri electrice Âşi pe spate, atunci pe modul sĂŽnt 4 relee mici (cele din mijloc sĂŽnt pentru geamurile spate), altfel doar douĂŁ.

 

Cel pentru inchidere este cel din stĂŽnga-sus - jumĂŁtatea dinspre partea de jos.

 

Eu le-am desfĂŁcut pe toate. Doar cĂŽnd am fĂŁcut proba cu ele desfĂŁcute am vĂŁzut care cum este.

 

Sper cĂŁ m-am fĂŁcut ĂŽnĂželes, dacĂŁ nu ne apucĂŁm de desenat pe una din pozele de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Corect. Problema este unul dintre relee Âşi nici ĂŁla tot, doar jumĂŁtate din el (de fapt ĂŽntr-un releu sĂŽnt douĂŁ - trebuia sĂŁ fi fĂŁcut poze, dar nu am avut camera <_< ).

 

Dacã pui modulul cu mufele În sus, releele mari din margine (dreapta) sunt de la geamurile faÞã.

 

DacĂŁ ai geamuri electrice Âşi pe spate, atunci pe modul sĂŽnt 4 relee mici (cele din mijloc sĂŽnt pentru geamurile spate), altfel doar douĂŁ.

 

Cel pentru inchidere este cel din stĂŽnga-sus - jumĂŁtatea dinspre partea de jos.

 

Eu le-am desfĂŁcut pe toate. Doar cĂŽnd am fĂŁcut proba cu ele desfĂŁcute am vĂŁzut care cum este.

 

Sper cĂŁ m-am fĂŁcut ĂŽnĂželes, dacĂŁ nu ne apucĂŁm de desenat pe una din pozele de mai sus.

 

dar tie cand bagai cheia in usa fata stanga ti se deschideau toate usile sau numai aia de la sofer ? mie mi se deschid toate...

 

oricum o sa incerc acum si chestia cu releele ca pana acum am verificat sigurantele , am incercat sa reinitializez cheia ... deci ce mai ramane de verificat releele :)

Edited by waZDer
Link to comment
Share on other sites

M-am gândit sã fac, dar nu am avut camera la mine.

 

Nu e complicat. Cel mai migĂŁlos e la tĂŁiatul releelor cĂŁ trebuie lucrat cu atenĂžie pentru cĂŁ sunt foarte mici Âşi sensibile.

 

Ar mai fi varianta schimbãrii releelor, dar la noi În Þarã nu am gãsit decât intr-un loc ºi cereau 12 euro fãrã tva pe un releu sau 36$ la link-ul de mai sus.

 

DacĂŁ sunteĂži din zonĂŁ spuneĂži Âşi vĂŁ ajut: mai am concediu medical cam o lunĂŁ. <_<

Link to comment
Share on other sites

am facut urmatoarele :

 

1) am verificat modulul de confort adica releele sunt bune.

 

2) am schimbat sigurantele de la inchiderea centralizata.

 

3) am schimbat bateriile la cheie.

 

4) am incercat sa o reinitializez urmarind acesti pasi de pe forum. (numai ca nu-mi merge, nu se deschid si se inchid usile la sfarsit)

 

Si toate astea in zadar nu imi merge :-( ce poate avea ma dispera.................... <_< :) :bashwall:

Edited by waZDer
Link to comment
Share on other sites

degeaba nu vrea ... sunt ghinionist am incercta procedura cred ca de 50 de ori <_<

[/quote

 

Daca citesti cu atentie topicurile trimise de geo serban, acolo scrie clar ca in modulul respectiv sunt mai multe relee care se ocupa de inchiderea -deschiderea usilor; daca deschizi din usa lucreaza un releu, daca o faci din cheie lucreaza alt releu... nu ai un prieten care sa aiba o masina similara? ai pune modulul lui la masina ta si astfel ai iesi din dubii... daca e de la relee sau nu... bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.