Jump to content

320d 2001/02


MaQ

Recommended Posts

Salutare tuturor !

Sunt nou pe aici, asa ca va rog, inca nu ma luati la shuturi daca mai fac unele gafe :blink:

Cam aste e situatia: vreau sa imi iau un 320d, 2001/2002 (cum o sa am noroc) de la nemti. O sa plec in Germania pe la sfasitul lui aprilie si o sa stau acolo pana prin august; deci o sa am ceva timp sa caut. As vrea sa va intreb daca stie cineva care e perioada maxima pe care o pot sta in Germania cu masina luata de acolo (si eventual ce acte mi-ar trebui), inainte sa vin Romania sa o inmatriculez. ....ca cine stie..poate gasesc ceva bun prin iunie de ex, si nu vreau sa "ratez ocazia". E destul de nasol ca nici nu prea pot sa "dau o fuga" in tara inainte de august. O sa ma duc la nemti trimis de firma la care lucrez, deci cu viza de lucru, samd..., nu ca turist.

Multam!

Link to comment
Share on other sites

din cate tin minte numerele provizorii au valabilitate de 30 zile(la punctu` asta,depinde cum te intelegi cu dealer-u`.....daca nu,te costa cca 500Eur formalitatile inmatricularii).ca si acte,depinde daca vrei sa o inmatriculezi ca persoana fizica sau juridica.un alt aspect ce te`ar interesa,este daca masina are VAT(tva-ul autohton,16% la ei).
Link to comment
Share on other sites

din cate tin minte numerele provizorii au valabilitate de 30 zile(la punctu` asta,depinde cum te intelegi cu dealer-u`.....daca nu,te costa cca 500Eur formalitatile inmatricularii).ca si acte,depinde daca vrei sa o inmatriculezi ca persoana fizica sau juridica.un alt aspect ce te`ar interesa,este daca masina are VAT(tva-ul autohton,16% la ei).

73045[/snapback]

..da...cred ca e mai usor sa ma inteleg cumva cu dealerul pe acolo, dact sa o inscriu la nemti. A propos: stii cumva daca se poate recupera tva ul in cazul masinilor care au afisat pretul "pentru export"?? ...sau e deja scazut?

Link to comment
Share on other sites

Numerele poti sa le iei pe ce perioada vrei tu, dar ar fi cam dureros financiar vorbind, sa le iei pe cateva luni. Parca e si o perioada maxima pe care ti le acorda.

TVA-ul, suna inainte sa iti confirme daca pretul include TVA sau nu, ca poti avea si surprize. In unele cazuri mai scrie pretul cu TVA inclus si de fapt nu e inclus, sau nu iti recuperezi TVA-ul.

Link to comment
Share on other sites

asta ar fi o solutie mult mai buna: sa pot lua numerele provizorii pe o perioada mai mare, fara sa o inmatriculez in Germania, sau ceva asemanator (daca nu e un pret exagerat). Cat despre chestia cu TVA-ul, o sa am timp sa ma interesez pentru ca o sa stau in Germania vreo 3-4 luni. O sa ii stresez pe toti cu telefoane: si pe aia de la vama de la romani, de la RAR, samd
Link to comment
Share on other sites

La vama daca te referi ca ii suni sa ii intrebi cat ai de platit la motorul cutare din anul cutare, mai bine ia-ti tabelul de la ei, ca aparent au o mare jena sa dea detalii prin telefon.

Cu numerele pe 3-4 luni, in caz ca iti dau pe o perioada atat de lunga, o sa urce putin pretul final al masinii. Decizi tu daca renteaza, dar mi s-ar parea mai simplu sa o inmatriculezi aici.

Link to comment
Share on other sites

Da, la vama o sa ma interesez cam cat am de plata. Am gasit o chestie destul de folositoare aici: http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php Am si dat un telefon la aia la vama si mai cu sictir, mai in scarba au reusit sa imi spuna ca ptr un motor de 2l, motorina, 2001/2002 ar fi pe undeva pe la 1500. Se potriveste si cu rezultatul calculului din linkul de mai sus, deci tind sa cred ca nu e aiurea pagina respactiva.

Si eu as vrea sa vin direct cu ea in tara, fara sa ma mai complic. O sa recurg la complicatii de genul asta (perioada numere prelungita etc) numai in cazul in care o sa gasesc ceva foarte bun in primele luni si nu vreau sa scap ocazia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.