Jump to content

Cd-changer pt cass cu navi mic


ionatan

Recommended Posts

Salutare!

 

Am un BMW 320d touring, 2004, cu sistem de navigatie cu ercan mic incorporat langa cassetofon (vezi foto).

 

1. Este cineva pe forum care a montat magazie de cd la acest sistem, sau are din fabrica?

 

 

2. Se poate pune intrare AUX, pe aces model?

 

Intreb aceste lucruri deoarece dupa lungi cautari referinte si demonstratii cu scheme si prezentari am gasit doar pentru sistemul audio cu CD.

 

 

Nu vreau solutii de genu schimba-ti masina sau cass-ul, mergi la reprezentanta si vezi.

Din cate am vazut pe forumuri li se pare ca sistemul asta cu cass si navi mica e unul din cele mai slabe, dar eu am harta pentru romania si europa de vest si sunt multumit de sistem.

Daca ar mai fi si o magazie sau intrare aux cred ca ar fi chiar perfect pt unul care nu are pretentii la o muzica de calitate inalta.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Am un BMW 320d touring, 2004, cu sistem de navigatie cu ercan mic incorporat langa cassetofon (vezi foto).

 

1. Este cineva pe forum care a montat magazie de cd la acest sistem, sau are din fabrica?

 

 

2. Se poate pune intrare AUX, pe aces model?

 

Intreb aceste lucruri deoarece dupa lungi cautari referinte si demonstratii cu scheme si prezentari am gasit doar pentru sistemul audio cu CD.

 

 

Nu vreau solutii de genu schimba-ti masina sau cass-ul, mergi la reprezentanta si vezi.

Din cate am vazut pe forumuri li se pare ca sistemul asta cu cass si navi mica e unul din cele mai slabe, dar eu am harta pentru romania si europa de vest si sunt multumit de sistem.

Daca ar mai fi si o magazie sau intrare aux cred ca ar fi chiar perfect pt unul care nu are pretentii la o muzica de calitate inalta.

da se poate monta magazie,cauta in spatele mochetei partea stanga ca poate ai deja cablurile trase din fabrica, daca nu ai nevoie de cabluri .PS IN POZA NU SE VEDE DAR SPER CA AI BUTONUL MODE PE CASETOFON.
Link to comment
Share on other sites

da, pai s-ar putea sa ai nevoie numai de magazie atunci. Ideea e ca in mgazie la spate exista 3 sloturi pentru mufe. Una cu 3 pini, una cu 6 si una coaxiala, din cate am studiat sunt doua solutii, cu fir coaxial si o mufa(nu stiu care din ele) sau cu cele doua mufe cu 3 si 6 pini. In cass mufa e cu zece pini.

Pozele sunt pentru lamurire.

 

 

Aux ma gandeam ca poate merge facut pe intrarea de la car kit eu si asa vreu sa scot car kit-ul inca nu am intreprins nimc in aceasta privinta.

 

O problema mai e legata de codul magaziei pe real oem dupa ce am cautat dupa codul VIN am trecut codul pentru magazie: 65126913390 dar la anunturi am gasit magazii cu acelasi an de fabricatie dar cu codul 65126913389 sau 65126913388 oare se vor potrivi cele cu cod diferit?

 

Unde ai gasit cablul cu mufa coaxiala in porbagaj? ce zona mai exact? Eu m-am tot uitat dar asa fara sa demontez nimic nu am vazut, "para malaiata in ochi lu natafleata"

Link to comment
Share on other sites

aaaa nu seamana cu ce ai tu..si in plus eu nu am observat dar pe cel cu 3 pini scrie Tel.Komp. deci probabil e ceva de la carkit.Le-am gasit sub dvd-ul de la navi exact unde ar veni magazia invelite in material antifon.Incerc sa pun o poza desi nu cred ca reusesc, am o jumate de an pe forum si nu am reusit sa atasez o poza... <_<
Link to comment
Share on other sites

Daca nu a avut masina magazie din fabrica nu are nici cabluri.(daca magazia a fost demontata de fostul proprietar probabil ca nu s-a chinuit sa dea jos si cablurile).Cablu ce il ai cu 3 pini ii de la altceva.nu stiu de la ce.Eu mi-am pus magazie.Am cumparat cablu de la cass pana in spate de la reprezentanta si cablu de alimentare mi l-a facut cineva, ca initial am crezut ca o sa fie bun ala cu 3 pini ce il aveam si nu am comandat.
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Am un BMW 320d touring, 2004, cu sistem de navigatie cu ercan mic incorporat langa cassetofon (vezi foto).

 

1. Este cineva pe forum care a montat magazie de cd la acest sistem, sau are din fabrica?

 

 

2. Se poate pune intrare AUX, pe aces model?

 

Intreb aceste lucruri deoarece dupa lungi cautari referinte si demonstratii cu scheme si prezentari am gasit doar pentru sistemul audio cu CD.

 

 

Nu vreau solutii de genu schimba-ti masina sau cass-ul, mergi la reprezentanta si vezi.

Din cate am vazut pe forumuri li se pare ca sistemul asta cu cass si navi mica e unul din cele mai slabe, dar eu am harta pentru romania si europa de vest si sunt multumit de sistem.

Daca ar mai fi si o magazie sau intrare aux cred ca ar fi chiar perfect pt unul care nu are pretentii la o muzica de calitate inalta.

 

da se poate

Link to comment
Share on other sites

Frass

 

Mai stii ce ai comandat coduri la magazie si la cabluri?

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=65&fg=10

 

pe link-ul de sus sunt cablurile despre cele doua e vorba, nu?

 

Acum ca am aflat ca se poate, vreau sa stiu e posibil sa mearga magazie cu mp3 pe e46?

 

aaaa nu seamana cu ce ai tu..si in plus eu nu am observat dar pe cel cu 3 pini scrie Tel.Komp. deci probabil e ceva de la carkit.Le-am gasit sub dvd-ul de la navi exact unde ar veni magazia invelite in material antifon.Incerc sa pun o poza desi nu cred ca reusesc, am o jumate de an pe forum si nu am reusit sa atasez o poza... <_<

 

poti pune ceva poze prin selectarea cu butonul browse a pozei din calc (colt dreapta) apoi de la manage current attachments dai un clik pe + si e gata

 

esti norocos pe site un site in america am vazut ca aveau chestia cu cablurile exact ca la tine invelite in antifon, eu nu am de asta intreb daca se poate pune retrofit.

Link to comment
Share on other sites

Frass

 

Mai stii ce ai comandat coduri la magazie si la cabluri?

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=65&fg=10

 

pe link-ul de sus sunt cablurile despre cele doua e vorba, nu?

 

Acum ca am aflat ca se poate, vreau sa stiu e posibil sa mearga magazie cu mp3 pe e46?

Eu am comandat doar cablu 1(70 lei).Ca sa il pui trebuie scos scaunu soferului, bancheta.Cablu de alimentare 2 mi la tras de la alimentarea dvdului de navi.

 

Magazia am cumparat-o de la un prieten era sh(150 euro acum un an).El si-a luat-o pt el da nu se potrivea cu cassu lui.A mea e audio, dar se poate pune si mp3 doar ca e mai scumpa.Aproape dublu.

Link to comment
Share on other sites

Frass

 

Mai stii ce ai comandat coduri la magazie si la cabluri?

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=65&fg=10

 

pe link-ul de sus sunt cablurile despre cele doua e vorba, nu?

 

Acum ca am aflat ca se poate, vreau sa stiu e posibil sa mearga magazie cu mp3 pe e46?

Eu am comandat doar cablu 1(70 lei).Ca sa il pui trebuie scos scaunu soferului, bancheta.Cablu de alimentare 2 mi la tras de la alimentarea dvdului de navi.

 

Magazia am cumparat-o de la un prieten era sh(150 euro acum un an).El si-a luat-o pt el da nu se potrivea cu cassu lui.A mea e audio, dar se poate pune si mp3 doar ca e mai scumpa.Aproape dublu.

 

ok! Te mai intreb cate ceva desi simt ca am devenit stresant.

 

1. Stii ce cod are magazia? (am gasit pe net de vanzare da cu mai multe coduri)

2.Cablul de unde l-ai luat e ieftin un prieten a intrebat la BMW si mi-a zis ceva de 2 milioane pe amandoua.

3.Dupa ce cuplezi mufe tot iti recunoaste singur cass-ul magazia?

Link to comment
Share on other sites

Frass

 

Mai stii ce ai comandat coduri la magazie si la cabluri?

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=65&fg=10

 

pe link-ul de sus sunt cablurile despre cele doua e vorba, nu?

 

Acum ca am aflat ca se poate, vreau sa stiu e posibil sa mearga magazie cu mp3 pe e46?

Eu am comandat doar cablu 1(70 lei).Ca sa il pui trebuie scos scaunu soferului, bancheta.Cablu de alimentare 2 mi la tras de la alimentarea dvdului de navi.

 

Magazia am cumparat-o de la un prieten era sh(150 euro acum un an).El si-a luat-o pt el da nu se potrivea cu cassu lui.A mea e audio, dar se poate pune si mp3 doar ca e mai scumpa.Aproape dublu.

 

ok! Te mai intreb cate ceva desi simt ca am devenit stresant.

 

1. Stii ce cod are magazia? (am gasit pe net de vanzare da cu mai multe coduri)

2.Cablul de unde l-ai luat e ieftin un prieten a intrebat la BMW si mi-a zis ceva de 2 milioane pe amandoua.

3.Dupa ce cuplezi mufe tot iti recunoaste singur cass-ul magazia?

1.Nu stiu.Dar il scrie undeva?Ca as putea sa ma uit.

2.Cablu l-am luat de la Banat Car Timisoara(70 lei).Mi-a venit pe comanda din germania si cand a ajuns pachetu la mine am vazut ca era produs in Romania(chiar la o fabrica din timisoara).Eu am luat doar cablu de legatura intre magazie si cass.poate ala de alimentare e mai scump.nu stiu.

3.Da, dupa ce ai montat tot merge nu mai trebuie sa faci nimic.Doar din butonul mode schimbi intre cass, cd si radio.

Link to comment
Share on other sites

1.Ar trebui ca sa existe pe spatele magaziei o eticheta cu part no# ......

2. In caz ca nu ma descurc cu cablul pe aici ma ajuti cu cablul am amici in TM te intalnesti si iti da banii. Dar momentan inca ma chinui sa prin o magazie de pe ebay :)

 

Multam mult de sfaturi, chiar imi faceam griji ca cass-ul asta cu navi nu stie prea multe da vad ce e destept si el <_<

Link to comment
Share on other sites

1.Ar trebui ca sa existe pe spatele magaziei o eticheta cu part no# ......

2. In caz ca nu ma descurc cu cablul pe aici ma ajuti cu cablul am amici in TM te intalnesti si iti da banii. Dar momentan inca ma chinui sa prin o magazie de pe ebay :)

 

Multam mult de sfaturi, chiar imi faceam griji ca cass-ul asta cu navi nu stie prea multe da vad ce e destept si el <_<

 

Si inca ceva...

 

stii cum arata mufele ce se conectaza la cd-changer? am vazut ca sunt trei locuri pt mufa, un coaxiala, una cu 3 pini si una cu 6 pini, in ce configuratie vine cablul pentru magazie.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

1.Ar trebui ca sa existe pe spatele magaziei o eticheta cu part no# ......

2. In caz ca nu ma descurc cu cablul pe aici ma ajuti cu cablul am amici in TM te intalnesti si iti da banii. Dar momentan inca ma chinui sa prin o magazie de pe ebay :)

 

Multam mult de sfaturi, chiar imi faceam griji ca cass-ul asta cu navi nu stie prea multe da vad ce e destept si el <_<

 

Si inca ceva...

 

stii cum arata mufele ce se conectaza la cd-changer? am vazut ca sunt trei locuri pt mufa, un coaxiala, una cu 3 pini si una cu 6 pini, in ce configuratie vine cablul pentru magazie.

aia cu 3 pini ii alimentarea

aia cu 6 ii legatura intre cass si navi.cealalta nush cei cu ea.o sa ma uit maine la mine si atunci iti zic si seria.

Link to comment
Share on other sites

Azi am descfacut cass-ul meu cu navi mic, din cate am vazut diferenta fata de CD busssnes este ca nu exista loc pentru intrare Aux deoarece in acel port unde la Cd buissnes e AUX intra comenzile de la OBC. Singura solutie montarea pe intrarea de pe CD-changer printr-o "inginerie" a unei intrari AUX.

 

Sau solutia cea mai profi Cd-changer original cu cablu.

 

Inca mai studiez! <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.