Jump to content

E46 stopurile din spate


VraJiT0Ru

Recommended Posts

Salut !

 

O lamurire caut si eu.

 

Detin un BMW 316i e46 1.9 Benzina, productie 1999.

 

Dupa cum stiti stopurile spate merg decat cele din margine, si nu ca la e46 facelift (dupa 2001) unde se aprind si cele de pe usa portbagajaului.

 

Ma intereseaza daca se pot face sa functioneze si acelea, dorind sa-mi cumpar stopuri care sa semene cu acelea facuta dupa 2001.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

eu am facut ceva asemanator!

adica...am schimbat becul din stanga de ceata cu unul normal de pozitie iar in partea cealalta i-am facut soclu de bec si am pus inca unu la fel!

si le aprind din butonul de ceata si nu imi da nici eroare

 

Ce fain! Sunt destui amatori care folosesc stopurile de ceata pentru a se deplasa in "siguranta"

 

Felicitari pentru solutie e civilizata

Link to comment
Share on other sites

eu am facut ceva asemanator!

adica...am schimbat becul din stanga de ceata cu unul normal de pozitie iar in partea cealalta i-am facut soclu de bec si am pus inca unu la fel!

si le aprind din butonul de ceata si nu imi da nici eroare

si la ce l-ai legat pe cel din dreapta, ma rog?

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru raspunsuri.

 

acum . ca sa recapitulez. Daca fac cum am spus si anumie, imi cumpar stopuri ca cele dupa 2001, pur si simplu imi schimb blocurile optice, inclusiv cele de pe usa portbagajului si vor merge ? tre sa le alimentez si pe acelea de ceva. <_<

 

inca odata ca sa ma fac si mai bine inteles... eu vreau sa mearga exact ca cele facute dupa 2001, adica si atunci cand calci frana.

Link to comment
Share on other sites

acum ce faci? vinzi masina pt ca nu ai stopuri facelift?

 

poti sa iti cumperi stopuri aftermarket (care vin cu tot cu mufe, socluri si becuri), apoi sa iti faci si becul de ceata nr.2 (de pe capota portbagajului) sa functioneze si gata...

 

mai, io cred ca topicul asta l-ai deschis doar ca sa iti intarim noi convingerea de a vinde masina... <_>

Link to comment
Share on other sites

Sigur o sa-ti dea eroare in bord si cred ca trebuie sa schimbi si blocul de lumini.

Este pe aici pe forum ceva topic asemanator si spunea ca dupa ce a schimbat triplele exact asa cum vrei tu se aprindeau stopurile aiurea..... in loc de semnalizare se aprindea stopul pe frana,in loc de pozitzie se aprindea stopul ceata... si tot asa.

O varianta ar fi sa scoti picioarele alea din mufa si sa le schimbi ca sa lumineze normal.

A fost o parere <_<

Link to comment
Share on other sites

dar nu era mai simplu si frumos daca gaseai stopuri de face-lift?

nu am vrut sa le schimb pt ca sunt in rosu alb rosu si imi plac daca erau cu portocaliu clar le schimbam!

 

Dar alea cu portocaliu ce au? Mie-mi plac <_<

Oricum, interesanta combinatie ai facut. Dar cele de pe usa portbagajului functioneaza doar ca stopuri de pozitie nu? Pentru frana au ramas tot alea initiale.

 

Parca ma bate si pe mine un gand :)

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

salut , mai e o ``chestie``de luat in calcul stii ca pe dreapta spate la prefacelift nu ai bec si nici soclu pt bec? vezi poza 1,doar in stanga si daca pui s a zicem orginale facelift nu ai fir tras pt pozitie in stanga in dreapta nici atat, iar normal tu ai 2 becuri,unul- pozitie si unul stop frana iar facelift are 4 unu stop si trei 3 pozitie, iar daca ai sa te legi de la un bec1 pozitie la 3 nu cred ca o sa mearga, fara o eroare pe care nu o poti `pacali` o sigura solutie vad eu daca vrei neaparat `facelift`

pui stopuri facelift pe led (dar tre sa iei stopurile mici de pe portbagaj model facelift cu socluri-pe bec ca sa fie in `ton` cu tripla, sau pe pe dreapta-portbagaj iti trebe macar soclul de facelift, pt ca astea tuning-led au si `portbagajul` tot pe led si ai doar intensitate mare pt ceata pe portbagaj si dau urat-diferenta de intensitate poza 3) iar de la pozitia-led-aripa- tragi un fir la bec-pozitie `improvizata` de pe portbagaj (cu bec )poza 2 iar ledurile avand consum f mic nu o sa simta acel bec (scapi de eroare)

a, si cu lampa ceata ce faci?o anulezi in cazul asta? sau ca dac pui si firele ceata pe acelasi soclu stanga pe bec unde ai tras pozitia de la tripla mare or sa se aprinda si alea de pe tripla mare pe ceata nu? sau sa fie 2 becuri la facelift original in stopul mic de pe portbagaj cel de pe stanga ??unul ceata si unul pozitie?? <_< daac stie cineva s aconfirme, totusi cred ca alta e `smekeria` acolo si intr un final v a arata cam asa-vezi restul pozelor,succes!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.