Jump to content

330D E46 future tuning


slacker

Recommended Posts

zilele astea m-am gandit sa imi cumpar inca o masina . si cum prima mea dragoste a fost 330D si de atunci nu am avut o masina care sa imi placa mai mult vreau sa modific urmatorul 330D :

 

post-9463-1235760704_thumb.jpg

post-9463-1235760711_thumb.jpg

post-9463-1235760716_thumb.jpg

post-9463-1235760723_thumb.jpg

post-9463-1235760729_thumb.jpg

 

1. cum credeti ca iese masina asta complet foliata in alb ? ce implica?

cat ajunge si ce implica o revopsire in alb mat, o vopsea de calitate.

Ce alte avantaje / dezavantaje ofera folia?

 

 

2.cum credeti ca ar arata plafonul masinii foliat pe negru (o nunanta putin lucioasa. sa fie uniform cu trapa foliata) .

 

3.geamuri foliate ,intensitate maxima .fata , spate + trapa.

 

4.sa ii pun tapiserie piele alba .

 

5.jate probabil replica M6 sau ceva asemanator.cat mai late posibil .

 

6. nu imi place insertia (imiatia ) de lemn din bord.

se poate schimba cu aluminiu ( imitatie) .ce implica ?

 

7.faruri + stopuri ca la masina din pozele urmatoare. nu stiu inca de unde fac rost de ele dar o sa aflu .

post-9463-1235761797_thumb.jpg

 

post-9463-1235761818_thumb.jpg

 

post-9463-1235761828_thumb.jpg

8.suspensia poate fii modificata ? vreau sa fie cat mai "sport" ca sa spun asa .

masina o sa o folosesc doar seara cand ies la plimbare , nu o sa merg prea mult cu ea asa ca nu o sa ma deranjeze prea mult liniile de tranvai si gropile din eterna si fascinanta romanie.

 

9.ati auzit pana acum experiente neplacute dupa un chip tuning pe motorul asta ? (vs. 184 de cai , nu stiu seria)

 

 

3500 de euro e suma in care vreau sa ma incadrez pt. ce am scris mai sus .

 

 

astept parerile voastre.

Link to comment
Share on other sites

1. Nu cred cã ar arãta rãu Însã mi se pare o soluÞie cam de mântuialã...

 

Cam 1000-1200 € ar costa o vopsire completĂŁ.

 

2. E deja rĂŁsuflatĂŁ faza asta cu plafonul negru la o maÂşinĂŁ albĂŁ.

Mai bine o vopseºti integral Într-o nuanÞã frumoasã.

 

4. Pielea albĂŁ este incredibil de greu de ĂŽntreĂžinut. Cam 800-1000 € costĂŁ un interior complet.

Ar trebui sĂŁ te uiĂži pe acest topic: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=44599

 

5. Jantele de M6 nu se potrivesc cu linia seriei 3 E46. Mai bine cauĂži alt model.

 

6. Le poĂži vopsi, vor arĂŁta aproape identic cu cele originale.

 

8. Arcuri Âşi amortizoare sport sau doar kit de arcuri sport pentru amortizoare standard. A doua soluĂžie este cea mai ieftinĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

8. Arcuri Âşi amortizoare sport sau doar kit de arcuri sport pentru amortizoare standard. A doua soluĂžie este cea mai ieftinĂŁ.

 

doar arcuri sport pe amortizoarele standard e solutia ieftina, dar e o solutie buna? rezista amortizoarele stock?

Link to comment
Share on other sites

8. Arcuri Âşi amortizoare sport sau doar kit de arcuri sport pentru amortizoare standard. A doua soluĂžie este cea mai ieftinĂŁ.

 

doar arcuri sport pe amortizoarele standard e solutia ieftina, dar e o solutie buna? rezista amortizoarele stock?

 

Da, rezistĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

zilele astea m-am gandit sa imi cumpar inca o masina . si cum prima mea dragoste a fost 330D si de atunci nu am avut o masina care sa imi placa mai mult vreau sa modific urmatorul 330D :

 

post-9463-1235760704_thumb.jpg

post-9463-1235760711_thumb.jpg

post-9463-1235760716_thumb.jpg

post-9463-1235760723_thumb.jpg

post-9463-1235760729_thumb.jpg

 

1. cum credeti ca iese masina asta complet foliata in alb ? ce implica?

cat ajunge si ce implica o revopsire in alb mat, o vopsea de calitate.

Ce alte avantaje / dezavantaje ofera folia?

 

 

2.cum credeti ca ar arata plafonul masinii foliat pe negru (o nunanta putin lucioasa. sa fie uniform cu trapa foliata) .

 

3.geamuri foliate ,intensitate maxima .fata , spate + trapa.

 

4.sa ii pun tapiserie piele alba .

 

5.jate probabil replica M6 sau ceva asemanator.cat mai late posibil .

 

6. nu imi place insertia (imiatia ) de lemn din bord.

se poate schimba cu aluminiu ( imitatie) .ce implica ?

 

7.faruri + stopuri ca la masina din pozele urmatoare. nu stiu inca de unde fac rost de ele dar o sa aflu .

post-9463-1235761797_thumb.jpg

 

post-9463-1235761818_thumb.jpg

 

post-9463-1235761828_thumb.jpg

8.suspensia poate fii modificata ? vreau sa fie cat mai "sport" ca sa spun asa .

masina o sa o folosesc doar seara cand ies la plimbare , nu o sa merg prea mult cu ea asa ca nu o sa ma deranjeze prea mult liniile de tranvai si gropile din eterna si fascinanta romanie.

 

9.ati auzit pana acum experiente neplacute dupa un chip tuning pe motorul asta ? (vs. 184 de cai , nu stiu seria)

 

 

3500 de euro e suma in care vreau sa ma incadrez pt. ce am scris mai sus .

 

 

astept parerile voastre.

am avut un 525d 2000 cu pachet integral m,parerea mea ca este cel mai frumos lucru la un bmw fara a fi tipator. un pachet m ar fi grozav si mege beton pe negru

Link to comment
Share on other sites

din cate inteleg eu tu deja detii masina asta si vrei sa-i schimbi un pic look-ul si sa-i faci resoftare. am dreptate?

 

sa o luam pe rand, daca vopseaua pe masina e in stare buna, nu merita sa o revopsesti...nu prea iese ca din fabrica decat la niste costuri destul de mari si e prea mare bataie de cap. folia iese din calcul, o sa iasa un taxi mai special...come'on e urat.

 

daca totusi vrei s-o revopsesti...nu o face alba, sunt destule culori/nuante misto si speciale totodata. nu-ti transforma masina doar de dragul trend-ului care deja e pe sfarsite...mai bine alegi din start o culoare originala si rara, care sa intoarca priviri.

 

apoi poti sa treci la interior si sa-i faci o tapiserie de piele misto, o culoare care sa mearga cu exteriorul. albul din nou iese din discutie datorita intretinerii extrem de dificile. personal, la interior mi-a placut mereu cum arata rosul inchis. pentru trim-uri, ti-as recomanda mai degraba imbracare in folie decat vopsire. vorbeste cu colegul BRANDEX si poate iti face ceva frumos.

 

stopuri cu led poti sa pui, insa la faruri iti recomand pur si simplu un xenon de calitate daca ai faruri clasice, sticle noi daca sunt matuite si eventual xenon si in proiectoare.

 

la jante nu-ti recomand cele replica de M6, dau foarte urat pe e46. in functie de culoarea la care te decizi, vezi apoi ce gasesti, oricum sa fie pe 18" sau chiar 19" (are Stefann de vanzare unele de seria3 nou superbe) - asta tinand cont ca masina va fi mai mult de plimbari si look.

 

suspensia - recomand un kit bilstein B8 (contine si arcuri) - coboara un pic garda la sol si sunt foarte fiabile. sau eventual arcuri eibach cu amortizoare sport koni.

 

ajungand la chip tuning, personal nu prea sunt fanul inrait al resoftarii, dar daca vrei neaparat cred ca ies 210-220 cai destul de lejer fara complicatii.

 

as mai recomanda un strut bar pe fata, placute de frana ceva mai bune, eventual discuri perforate si schimbarea sistemului audio care e praf <_<

 

nu stiu daca te incadrezi in 3500 euro, dar va iesi ceva frumos. tine-ne la curent cu ce faci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.