Jump to content

Intretinere E46 vs E39


scociu_alex

Recommended Posts

Maxim 20k km pe an, majoritatea in oras (Bucuresti) + iesiri prin tara.

 

Asa cum am scris si in titlu, oscilez intre un 320i FL si un 525i, ambele 2002. Vreau sa stiu care sta mai bine la fiabilitate si la costuri de intretinere, pentru ca asta o sa fie factorul determinant ca de placut, imi plac amandoua.

Edited by scociu_alex
Link to comment
Share on other sites

Hmm, sunt bagat si mai tare in ceata daca costurile sunt exact aceleasi. Ma asteptam ca la E39 sa fie (mult) mai mari, nu stiu de ce aveam eu impresia ca e mai putin fiabila si ca piesele sunt mai scumpe.

 

Atunci mai ramane doar consumul. Sa luam cazul cel mai rau : Bucuresti, aglomeratie; gresesc daca spun ca 525i automat consuma cu 10l/100km mai mult decat 320i? (~24-25/100 vs ~14-15/100). Stilul de condus e destul de linistit, n-am de gand sa forjez masina.

Edited by scociu_alex
Link to comment
Share on other sites

Atunci mai ramane doar consumul. Sa luam cazul cel mai rau : Bucuresti, aglomeratie; gresesc daca spun ca 525i automat consuma cu 10l/100km mai mult decat 320i? (~24-25/100 vs ~14-15/100). Stilul de condus e destul de linistit, n-am de gand sa forjez masina.

 

24-25% consumã a mea când e traficul complet blocat sau la mers super sportiv.

 

Un 525i nu consumĂŁ mai mult de 20 ĂŽn astfel de condiĂžii, iar la mers normal consumul ar fi de 17.5%.

Link to comment
Share on other sites

Un 525i nu consumĂŁ mai mult de 20 ĂŽn astfel de condiĂžii, iar la mers normal consumul ar fi de 17.5%.

 

Consumuri de useri cu 525i nu prea am vazut postate, dar la 320i se invart in jurul a 14-15 (in aglomeratie). 525i-ul e si mai greu, are si motor mai mare, si e si automat. Toate astea sa aduca doar 3% in plus? Poate ne lamureste un user cu 525iA ca presupun ca exista cativa pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sĂŁ-Ăži consume peste 18% dacĂŁ mie ĂŽmi consumĂŁ 20%, totuÂşi am 1000 cmc Âşi 53 cp ĂŽn plus.

 

Hmm, sunt bagat si mai tare in ceata daca costurile sunt exact aceleasi. Ma asteptam ca la E39 sa fie (mult) mai mari, nu stiu de ce aveam eu impresia ca e mai putin fiabila si ca piesele sunt mai scumpe.

 

Probabil aveai o idee proconceputĂŁ.

 

Un seria 5 este mai greu de ÎntreÞinut decât un seria 3 dacã motorul este mult mai mare.

 

320i facelift Âşi 525i au acelaÂşi tip de motor, este absolut normal sĂŁ fie la fel de fiabile Âşi sĂŁ aibĂŁ costuri similare de ĂŽntreĂžinere.

Link to comment
Share on other sites

Desi as putea sa scriu un roman despre 525i am sa incerc sa ma rezum la cateva chestii mai importante. Cam tot ce s-a spus deja este corect.

Conteaza foarte mult starea initiala a masinii. Sa fii atent in primul rand la caseta de directie pentru ca te costa o avere. Sunt multe chestii la care trebuie sa fii atent la e39 dar asta nu e tocmai tema topicului.

Daca ne referim strict la intretinere (consumabile) nu este o masina atat de scump de intretinut precum se crede, important este sa stii la ce service sa mergi.

Consumul meu in bucuresti (cutie manuala) este de 18-20 in traficul de dimineata, 14 seara/noaptea cand este foarte liber, iar in afara cam 9 la mers foarte constant la o viteza decenta pentru ca de la 140 in sus creste sesizabil.

Ultimul RCA a fost 238 RON pentru 6 luni si expira pe la sfarsitul lui martie. Am auzit ca s-a scumpit destul de mult asa ca ma astept sa treaca de 3-400 de ron pe 6 luni. Casco am facut in decembrie 2008 si ma costa 950 de euro pe an, fara fransiza la o valoare asigurata de 12000 de euro. A fost de departe cea mai buna oferta pe care am gasit-o celelalte trecand bine de 1000 pe an.

Link to comment
Share on other sites

Desi as putea sa scriu un roman despre 525i

Chiar te rog, orice informatie e utila.

 

Consumul meu in bucuresti (cutie manuala) este de 18-20 in traficul de dimineata

Mergi mai sportiv? Mai sus alti useri spuneau ca la unu 525i cu automata, in conditii de trafic, consumul nu sare de 17-18.

 

Casco am facut in decembrie 2008 si ma costa 950 de euro pe an, fara fransiza la o valoare asigurata de 12000 de euro.

La ce firma ai facut Casco?

Link to comment
Share on other sites

In general nu merg sportiv, mai ales in trafic unde ar fi chiar imposibil. In traficul de la ora 7:30-8 dimineata din bucuresti este normal sa ajunga si pe la 20, mai ales cu motorul rece. Norocul meu este ca de 2-3 luni eu la ora aia ma intorc acasa in general, ori daca plec dimineata, este putin inainte de ora 6 cand este decent de liber.

Casco este la Fata Generali.

Daca mai ai vreo intrebare, cu cea mai mare placere..este putin cam devreme (sau tarziu) pentru mine, abia am venit de la serviciu si momentan nu stiu ce sa mai mentionez.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.