Jump to content

BMW 525TDI AUTO - Consumul E39


Recommended Posts

Apropo de Matiz. La oras, papa cam 7-7.5 in trafic lejer. Un peugeot 207, 1.4 benzina , 90 cai, la oras, trafic lejer sare spre 10.

 

Dar sunt benzina. Diesel, un 520 cutie manuala, in trafic lejer sare la 9%, iar in Bucuresti saream usor peste 11%. Deci motor de 1951 cmc si 136 cai. Deci nu imi spuneti mie ca un 530 consuma mai putin decat un 520....

 

Vorba colegului,noi cred ca avem cate doua motoare si nu stiam...... :)

Eu unul am sa caut prin portbagaj, poate gasesc al doilea motor... <_< .Cred ca l-au ascuns bine astia de la BMW.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

deci denti am 530D din 12/2000 si iti spun sigur ca mie nu imi ia mai mult de 10 in oras , si ma refer la valcea , nu am zis bucuresti , unde stiu ca acolo sigur mananca mai mult.

un 530D poate sa consume mai putin decat un 520D , data fiind greutate masini in raport cu puterea... la motoru de 2L se cam chinuie un pic sa traga o 1.6 tone.

Link to comment
Share on other sites

deci denti am 530D din 12/2000 si iti spun sigur ca mie nu imi ia mai mult de 10 in oras , si ma refer la valcea , nu am zis bucuresti , unde stiu ca acolo sigur mananca mai mult.

un 530D poate sa consume mai putin decat un 520D , data fiind greutate masini in raport cu puterea... la motoru de 2L se cam chinuie un pic sa traga o 1.6 tone.

 

 

Tu ai condus 520d? Zici ca 136 cai se chinuie sa traga masina/ Cred ca te inseli. Evident nu se compara cu 193 cai, dar crede-ma ca si cei 136 fac treaba buna. Si nu are cum, sub nici o forma un 530 sa consume mai putin decat 520 la oras nici la oras, nici afara. La acelasi stil de condus(ne referim la un condeus calm, pentru economie de carburant). Trage mult mai usor 530, e adevarat, dar niciodata nu va consuma mai putin decat 520. Este efectiv aberant ceea ce spui.

Poate la un condus "la limita", care solicita toti cei 136 cai de la 520, desi nici asa nu cred ca va scoate consum mai bun.

Uite, compara datele date de producator. Astea sunt calculate in aceleasi conditii, pentru toate motorizarile de pe aceeasi caroserie astfel :

 

BMW 520d

Fuel consumption combined: ca 5.9 l/100km

Fuel consumption (urban): ca 7.8 l/100km

Fuel consumption (extra-urban): ca 4.7 l/100km

 

BMW 525d

Fuel consumption combined: ca 6.7 l/100km

Fuel consumption (urban): ca 9.2 l/100km

Fuel consumption (extra-urban): ca 5.3 l/100km

 

BMW 530d

Fuel consumption combined: ca 7.3 l/100km

Fuel consumption (urban): ca 9.6 l/100km

Fuel consumption (extra-urban): ca 5.9 l/100km

 

Diferente mici sunt intre 525 si 530 pentru ca ambele sunt motoare asemanatoare, adik aceeasi tehnologie, acelasi nr de cilindri.

Motorul de 2 litri este doar in 4 cilindri si nu are commonrail, pe cand cele de 2.5 si 3.0 litri sunt in 6 cilindri si au commonrail.

 

Deci, sub nici o forma 520 nu poate sa consume mai mult decat 530...

Link to comment
Share on other sites

din ce oras este ca te iau cu mine in masina si ne plimbam ca 2 tembeli prin oras 100 de km sa vezi ca iti scot consum 9.5-10 litri si la stilul meu de condus care nu e tocmai lejer.

eu nu ma`m luat niciodata dupa ce imi arata computer de bord, eu zic ca adevaratul consum il faci la pompa, nu zic ca dc. vrei poti sa scoti consum si de 15 in oras in valcea, depinde de sofer si cum cunoaste masina...

Link to comment
Share on other sites

si da ma consum un 520 prefacelift era de prin 99 masina dc nu ma insel... si sincer mi sa parut ca se chinuie.

cand am facut drumu de spania a condus un baiat vreo 2-3 ore in care a facut sa zic vreo 300 de km in care a mancat o juma de rezevor... asta pt stilul de condus al fiecaruia dintre noi... trebuie sa iti cunosti masina bine si sa stii cat de cat sa scoti si consum dc. vrei .

daca crezi bine daca nu, nu , eu stiu cati bani scot din buzunar la alimentare si cati km am facut cu masinutza.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt din Piatra Neamt.

Mai e un aspect, am spus mai pe la inceputul topicului. Indicatorul de la bord pentru nivelul din rezervor poate face surprize, nu indica mereu corect cantitatea din rezervor, fapt recunoscut de multa lume.

Pentru a socoti un consum cat de cat exact, faci plinul "ochi" la pompa, parcurgi in jur de 400 km, doar prin oras, la diferite ore, pe diferite strazi, in zile diferite.Asta pentru a acoperi cat mai mult din conditiile de trafic de zi cu zi. Adik mergi si dimineatza la 7 cand e mai rece afara, mergi si la pranz cand e mai cald, mergi si pe strazi mai aglomerate, cu semafoare, mergi si pe strazi mai libere, conduci si mai linistit, si mai sportiv, schimbi si subturat si supraturat..........etc, etc. SI apoi , cand teapropii de 15 pergi la pompa si faci iar plinul "ochi".

 

Si daca in conditiile de mai sus tu scoti sub 12, cu un 530 , eu dau un bax de bere.

 

Asa, daca mergi noaptea cand semafoarele sunt galben, dai a 5-a si o tii numai in 90-100 km/h cred si eu ca scoti 9 la oras....dar nu asa se socoteste un consum.Asta daca vrei sa scoti tu un record minim al tau la masina ta, dar atat....

 

Fa cum am zis mai sus si vb apoi de consum sub 12.<_<

Link to comment
Share on other sites

deci noapte nu prea circul .

consum il fak asa colegu:

ma duc la pompa cand mi se aprinde becul, fac plinu pana sus de tot, las sa se ajeze spuma dupa care umblu iara incet ca sa nu se faca spume iara, plec ma plimb toata ziua in oras de dimineata pana seara si cand se aprinde becul iara fac plinul si vad cati km am facut si faci un calcul cat la % ti`a papat masinutza si mie pana acuma nu mi-a sarit de 10.

la vaza cu a 5 la 90-100 nu cred, eu zic intotdeauna la mers linstit pe la 2200 <_<

take care

Link to comment
Share on other sites

Pai astia de la BMW se lauda cu consum mai mic la cutiile automate. Pe ultimele modele, la cele cu transmisie manuala au pus in bord un indicator care ii recomanda soferului cum si cand sa schimbe vitezele. Cica e un soft care analizeaza permanent conditiile de trafic, viteza, turatie, etc si recomanda schimbarea treptei in plus sau minus. Asta pentru a optimiza consumul.

Dar e oarecum ciudat aspectul asta, pentru ca prin comparatie consumul declarat este mai ridicat la cele automate.

Link to comment
Share on other sites

Pai astia de la BMW se lauda cu consum mai mic la cutiile automate. Pe ultimele modele, la cele cu transmisie manuala au pus in bord un indicator care ii recomanda soferului cum si cand sa schimbe vitezele. Cica e un soft care analizeaza permanent conditiile de trafic, viteza, turatie, etc si recomanda schimbarea treptei in plus sau minus. Asta pentru a optimiza consumul.

Dar e oarecum ciudat aspectul asta, pentru ca prin comparatie consumul declarat este mai ridicat la cele automate.

 

se lauda pe naiba. ca in realitate automatele consuma mai mult ca manualele.

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

Pai astia de la BMW se lauda cu consum mai mic la cutiile automate. Pe ultimele modele, la cele cu transmisie manuala au pus in bord un indicator care ii recomanda soferului cum si cand sa schimbe vitezele. Cica e un soft care analizeaza permanent conditiile de trafic, viteza, turatie, etc si recomanda schimbarea treptei in plus sau minus. Asta pentru a optimiza consumul.

Dar e oarecum ciudat aspectul asta, pentru ca prin comparatie consumul declarat este mai ridicat la cele automate.

 

se lauda pe naiba. ca in realitate automatele consuma mai mult ca manualele.

 

 

eu am avut inainte un e39 525d automat care consuma mai putin decit e61 care il am acuma tot 525d cu cutie manuala

pentru mine asta a fost o chestie totol neasteptata

nu am schimbat nici stilul de condus si in principiu am acelasi program deci fac aproximativ acelasi traseu

e39 avea aprox 150 tkm e61 are 70 tkm

e 39 era din 2000 e61 2005

la e39 aveam un consum de 10.5-11 in oras e61 consuma 13.5-14

Link to comment
Share on other sites

Am facut azi plinul....Acum ma apuc de mers...si va zic eu exact cati km fac:))) de fapt mile ca e in mile...

 

 

Cati litrii are rezervorul?ca era aproape jumate si am mai bagat cam 41 de litrii pana la full....

 

 

Daca il pun aici pe forum la dezmebrat mi-l vand repede?....nu de alta dar mi s-a pus pata pe 318 CI / 320 CI Convertibil.

 

 

Am pus niste poze sa imi dati o parere cam cat as putea lua pe el....

post-24054-1236283236_thumb.jpg

post-24054-1236283253_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pastreaza-l, sau dezmembreaza-l tu, de exemplu motorul+cutia se vand la 2500 euro impreuna, tapiseria in jur de 700-1000 si deja ai scos 3500 de euro... si mai raman piese scumpe de vandut. rezervorul are 63 L...

 

 

Pai da asa vreau sa il dau, dezmembrat de mine....dar intrebam daca as putea gasii oameni aici pe forum care sa cumpere fiecare cate ceva....pan ma imbogatesc:))))

Link to comment
Share on other sites

al meu 525 tds cutie manuala=6.5l afara (cam 8 la "talpa") si 8-8.5 in oras (bucuresti....ca e mai aglomerat..)

cam asa ar trebui sa iti ia si tie, eu sincer sunt foarte multumit de consum

 

 

Hai sa nu exageram de acum. Consumul in afara e OK. Dar in oras? Si bucuresti?

Acum am un 530dA , in bucuresti 16%, in Piatra Neamt cam 13-14% in functie de stilul de condus.

 

Inainte am avut un 520d, si la oras sub 9-10 nu scadea de nici o culoare.

Un 525dA ar trebui sa consume la oras undeva in jur de 11-12%. In afara orasului consumul variaza fff mult in functie de stilul de condus.Cu 520d am avut si 5.5, dar si 8 in afara. Cu 530dA afara am cam intre 6.5 si 9, functie de stil.

 

Si personal cred o cutie automata poate sa consume mai putin decat una manuala.

ai perfecta dreptate. cosumul dat pt 525 e perfect adevarat si real fara dicutii.eu scot 11 urban in cluj si 7-7.5 afara.respect pt adevarurile graite

Link to comment
Share on other sites

M-am dumirit si eu.. ce e cu valcea.. are un drum principal cu alea 10 semafoare... si daca prinzi verde la unu.. prinzi verde la toate... daca clipesti ai trecut prin valcea si nici n-ai stiut... deci consumul in valcea trebuie sa fie undeva spre 6,5-7... consum de extraurban
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.