Jump to content

schimbare scaune e39


akm

Recommended Posts

Vreau sa schimb scaunele din stofa cu un set de scaune din piele.

Scaunele actuale au reglaje manuale iar cele din piele sunt cu reglaj electric cu memorie.

Trebuie sa fac ceva modificari sau exista ceva cablaj preinstalat?

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Pai cu sigurantza vor trebui facute ceva improvizatii. In primul rand tastele pentru memorie sunt pe fata la portiera, sub manerul de la usa.

 

In al doilea rand, functia de memorie vine doar impreuna cu volanul reglabil electric cu memorie.Apoi memoria pentru oglinzi , banuiesc ca alta instalatie, plus ca oglinda din dreapta are functia de reglare automata cand se cupleaza in marsarrier.

 

In al treilea rand, poate si cel mai important, instalatie electrica pentru scaune are sigurante, intr-un-unul din tablourile de la masina.

 

Apoi, tapiteria din piele va avea si incalzire in scaune.Aici e mai complicat pentru or sa trebuiasca si tastele din bord s instalatia pentru incalzire facuta, evident si asta cu sigurante.

 

Nu cred ca e asa simplu sa pui scaune electrice cu memorie.E o gramada de treaba, si cred ca recomandabil e sa fie facuta de un electrician meserias.

Link to comment
Share on other sites

aha, este bine de stiut.... stiu ca sunt interioere de piele cu reglaj manual... dar ma gandeam ca dc. exista cu cablaj preinstalat se merita unul electric:D

 

Ma indoiesc ca ar exista o precablare, pentru ca ar fi fost mult prea complicat si fara rost. Adik pachetul de memorii pt scaun, volan si oglinzi presupune foarte multa munca, daca nu e din fabrica. Pt volan cel putin, nici nu cred ca se incumeta cineva sa monteze asa ceva pe o masina. Daca vrei pachetul de memorii, cred ca cel mai usor e sa schimbi masina cu una care a avut asa ceva din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

Vedeti daca va montati piele ca s-ar putea ca scaunele noi sa aiba mufe diferite <_< ... m-am chinuit oleaca ca sa le pun la a mea ca nu corespundeau culorile firelor si imi era sa nu fac vreo prostie daca le legam cum imi venea ....

 

Si asa cand am pus contactul a pocnit ceva pe la scaunul pasagerului ... :)

Link to comment
Share on other sites

daca vrei scaune cu reglaj electric, ia-le linistit.. nu e greu sa ti le alimenteze si sa-ti puna o siguranta pe traseu electric. Daca vrei memorii e mai greu. Atentie nu toate scaunele de piele au incalzire ...

 

 

Ok, multumesc.

 

Nu tin eu neaparat ca scaunele sa fie cu memorie, pur si simplu cele pe care le-am gasit erau asa.

Link to comment
Share on other sites

Asa cum spune Cristi e relativ banal de facut. Dar vezi ca scaunele probabil au si incalzire in ele, nu stiu daca toate, insa eu pe cele cu reglaj electric am vazut mereu si incalzirea.

Este ff comoda pe vreme rece. asta nu stiu cum se poate rezolva sa o faci sa mearga, pentru ca din fabrica vin acel buton in bord cu reglaj pe trei nivele de incalzire. Eventual pui pe direct pe ultima treapta si inseri undeva un intrerupator.

 

O sa-ti placa sa te joci la butoanele de la scaun:P. Bafta multa. Ne tii la curent, da?

Link to comment
Share on other sites

Asa cum spune Cristi e relativ banal de facut. Dar vezi ca scaunele probabil au si incalzire in ele, nu stiu daca toate, insa eu pe cele cu reglaj electric am vazut mereu si incalzirea.

Este ff comoda pe vreme rece. asta nu stiu cum se poate rezolva sa o faci sa mearga, pentru ca din fabrica vin acel buton in bord cu reglaj pe trei nivele de incalzire. Eventual pui pe direct pe ultima treapta si inseri undeva un intrerupator.

 

O sa-ti placa sa te joci la butoanele de la scaun:P. Bafta multa. Ne tii la curent, da?

eu as zice sa consulte o schema electrica detaliata. dar oricum treaba cu memoria e aproape irealizabila restul sa zicem ca ar putea functiona.dar trebuie multa atentie.

Link to comment
Share on other sites

Pai in principal un electrician ii trage alimentarea la reglaje.. poate sa-i traga direct de la panoul de sigurante, si sa puna acolo o siguranta , apoi tot electricianul poate sa-i faca legaturile ptr incalzire in scaune... un plastic din ala de pe consola.. cu butoanele de incalzire in scaune.. nu e o avere, si toata treaba asta....ti-o face un electrician, in 2-3 ore... e mai usor decat de montat o alarma/inchidere centralizata...
Link to comment
Share on other sites

Pai in principal un electrician ii trage alimentarea la reglaje.. poate sa-i traga direct de la panoul de sigurante, si sa puna acolo o siguranta , apoi tot electricianul poate sa-i faca legaturile ptr incalzire in scaune... un plastic din ala de pe consola.. cu butoanele de incalzire in scaune.. nu e o avere, si toata treaba asta....ti-o face un electrician, in 2-3 ore... e mai usor decat de montat o alarma/inchidere centralizata...

nu as fi prea sigur pt ca la e39 mai toate comenzile trec prin diverse calcuri si relee.ar trebui o schema a blocului de comanda sa vada daca are relee integrate pt motorasele scaunelor pt ca daca actioneaza motorasele fara relee direct prin butoane contactele din ele se vor praji rapid si adio scaune electrice

Link to comment
Share on other sites

Electricianu stie sa monteze un releu.... cand am zis ca-i face legaturile, m-am referit fireste, ca i le face calumea.. e 5 lei un releu... nu trebuie sa stie daca original sunt sau nu pe masina, ci capu il duce si pune el din start... si la incalzire la fel.. pana la urma poate trage 1 singur cablu de alimentare la scaun... de la panoul de sigurante, si apoi sa imparta cu relee, pentru comenzile scaunului si a incalzirii in scaune... De aia am zis ca nu e complicat si un electrician nu are ce lucra 2-3 ore.. mai mult ii ia sa ascunda firele.

 

 

reglajele.. comanda niste motorase.. orice ar fi... motorasul primeste alimentare si apoi semnal de directie.. sau primeste direct + si - 12 V ptr directie si a rezolvat.. Electricianul rezolva...

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Electricianu stie sa monteze un releu.... cand am zis ca-i face legaturile, m-am referit fireste, ca i le face calumea.. e 5 lei un releu... nu trebuie sa stie daca original sunt sau nu pe masina, ci capu il duce si pune el din start... si la incalzire la fel.. pana la urma poate trage 1 singur cablu de alimentare la scaun... de la panoul de sigurante, si apoi sa imparta cu relee, pentru comenzile scaunului si a incalzirii in scaune... De aia am zis ca nu e complicat si un electrician nu are ce lucra 2-3 ore.. mai mult ii ia sa ascunda firele.

 

 

reglajele.. comanda niste motorase.. orice ar fi... motorasul primeste alimentare si apoi semnal de directie.. sau primeste direct + si - 12 V ptr directie si a rezolvat.. Electricianul rezolva...

nu am spus ca este irealizabil ci doar ca trebuie sa o faca un om priceput si care sa nu isi bata joc.eu din pacate m-am mai ars cu masini in care si-au bagat mana diversi asa zisi electricieni.si sincer as incerca sa le fac toata instalatia inainte de a le pune pe masina apoi sa le dau numai curent la montaj. ar fi mult mai usor de lucrat zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Electricianu stie sa monteze un releu.... cand am zis ca-i face legaturile, m-am referit fireste, ca i le face calumea.. e 5 lei un releu... nu trebuie sa stie daca original sunt sau nu pe masina, ci capu il duce si pune el din start... si la incalzire la fel.. pana la urma poate trage 1 singur cablu de alimentare la scaun... de la panoul de sigurante, si apoi sa imparta cu relee, pentru comenzile scaunului si a incalzirii in scaune... De aia am zis ca nu e complicat si un electrician nu are ce lucra 2-3 ore.. mai mult ii ia sa ascunda firele.

 

 

reglajele.. comanda niste motorase.. orice ar fi... motorasul primeste alimentare si apoi semnal de directie.. sau primeste direct + si - 12 V ptr directie si a rezolvat.. Electricianul rezolva...

 

Teoretic nu este greu dar practic e altceva.

 

Ia destul de mult timp iar electricienii buni sunt cam rari.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

am facut aceleasi modificari..tapiterie manual--->piele elec.

@akm: daca vrei sa mearga memoria iti trebuie multe modificari. si pentru reglaj elec. este foarte usor dar depinde din ce an este maina ta si din ce an este interiorul pe care l-ai gasit, facelift sau pre facelift. pt ca au mufe diferite.

 

@tny87: cum am zis sus.. depinde de facelift sau pre facelift.

Edited by ///MPower_5er
Link to comment
Share on other sites

@tny87: cum am zis sus.. depinde de facelift sau pre facelift.

masina mea e facelift si scaunele din piele vin tot de pe facelift

sub bancheta ai niste fire, sa tragi de acolo un + (12v) cu siguranta de 30 amp. intre fire si mufa la pin 13 , si un - la pin 14 ( cum e in poza ), si daca ai incalzire o sa mearga automat.

poza 1: mufa.

poza2: 30 amp. Auto Fuse blade holder.

Edited by ///MPower_5er
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.