Jump to content

taxe vamale E46


Crysssz

Recommended Posts

pe chitanta scrie in lei, dar se calculeaza in euro si pe urma se inmulteste cu valoarea euro din saptamana resp. cand am intrat in tara la Bors tipa de la Medina, unde am facut declaratia vamala a zis ca vreo 48de mil o sa fie vama si eu am dat 56mil.
Link to comment
Share on other sites

pe chitanta scrie in lei, dar se calculeaza in euro si pe urma se inmulteste cu valoarea euro din saptamana resp. cand am intrat in tara la Bors tipa de la Medina, unde am facut declaratia vamala a zis ca vreo 48de mil o sa fie vama si eu am dat 56mil.

75098[/snapback]

 

Cand iti zice cineva, pai vreo 48 de milioane, nu vad motive sa il crezi.

 

Sunt calcule simple pe care si tu le poti face si vezi cat sunt taxele.

 

Valoarea de Catalog la o masina din 2001 cu capacitatea cilindrica 1951 este 6110 euro. Calculezi 5% accize din aceasta valoare, le aduni la acceasi valoare, si apoi calculezi 19% TVA din suma rezultata dupa adunare.

 

[VC+(VC*5%)]*19%=TVA

VC*5%=Accize

 

Nu sunt foarte foarte sigur ca 5% sunt accizele, dar inainte erau 4.5% si stiu ca s-au marit. La benzina acceasi capacitate, au fost 9% si au crescut la 10%.

Link to comment
Share on other sites

accizele sunt aici: http://www.auto-business.ro/DetaliiInfo.asp?hdnInfo=19

valoarea in vama aici: http://www.auto-business.ro/DetaliiInfo.asp?hdnInfo=18

 

in cazul tau valoarea in vama este 5218, la care se aplica 5.5%, obtii 287 euro si apoi aplici tva la 5218+287 si obtii 1046 euro, deci in total acciza si tva: 1333 euro.

Link to comment
Share on other sites

mah, nush, eu am fost la vama recent si a fost conform tabelului din linkul de mai sus, la mine pt motor de 2171cm3 din 2001 a fost 5843 valoarea in vama...

75121[/snapback]

 

Eu in 10 februarie am fost. Bezina de 1945cmc. Oricum, o foarte mare zapaceala era acolo, nu stiau sa imi spuna valoarea in vama, era masina cu EZ 07.2002 dar pe carte data la care era comandata era 12.12.2001. Pana la urma mi-au bagat-o ca fiind 2001, desi la RAR iesise 2002, si am platit la 6110 vama. Graficu de la comisionaru vamal era cu 2001 - 6110.

Link to comment
Share on other sites

ce jegoshi. am mai auzit la cineva de chestia asta...la mine a fost ok. am fost la vama pe 3.01.2006 si desi masina e din 04/2001 nu au facut figuri ca nu are inca 5 ani, etc. si mi-au incadrat-o unde trebuie.

in fine...masina sa mearga bine :blink:

Link to comment
Share on other sites

faza ii ca la unii le-a luat masina ca fiind de 5 ani...si mie mi-a luat-o dupa 4 ani...in vama nu se ia dupa luna de fabricatie ci dupa anul de fabr deci trebuia sa intru dupa 5 ani...

WLF.. stiu cum se calculeaza taxele vamale..

se pare ca lucrurile in tara asta merg ca si pana acuma...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.