Jump to content

Car-Audio--Cd-mp3


Recommended Posts

Aici vom posta pareri numai despre playere aftermarket. Cei care au montate pe masina (nu neaparat Bmw ) sa lase un feedback despre playerul lor, ce nu-i convine la el, parti bune si rele, fiabilitate, design, sunet, etc. Marci de renume sau low-cost, preturi, utilitati si alte caracteristici.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pioneer 88 RS, 6 iesiri RCA de 5 volti, "chinuit" de vreun an. N-am a-i face absolut niciun repros, in conditiile in care a mers cateva luni pe sistemul pus/scos in bord atarnand, pus/scos RCA-urile. Nici nu s-a zgaraiat, lucru de mirare. Cat despre calitatea sunetului si "functii":... e suficient sa spun ca-l folosesc pe setarile standard, in conditiile in care aparatul are posibilitati cu mult mai mari. In plus, arata si mai interesant decat celelalte aparate.
Link to comment
Share on other sites

Eu am un Panasonic CQ-C7301N. A venit odata cu masina, si deci are cel putin 2 ani si cateva luni.

Nu sunt un maniac al sunetului in masina, dar mi se pare ca se aude destul de bine. Imi place ca rama si fata au o culoare asemanatoare cu trim-urile mele, si printre culorile de fundal are si una care e foarte apropiata de culoarea luminilor din bord.

Are si o telecomanda, si e ciudat pentru ca nu pot sa memorez posturile de radio decat cu ajutorul ei.

Are totusi o problema: nu prea mai citeste decat unele CD-uri; o sa incerc sa il curat, dar nu stiu daca o sa reusesc ceva..

Atasez niste poze.

 

 

 

si o poza de pe net, pt ca telefonul meu vad ca a scos portocaliul cam roz <_<

 

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

Am trecut de la cd+ul original la un Alpine, care m+a impresionat prin calitatile de redare a sunetului fata de ce aveam inainte. Alpine CDE-104BTi se livreaza cu cablu Ipod, iesire USB+AUX pe fata detasabila, Bluetooth Ready pachetul incluzand si un microfon, calitatea sunetului in cadrul apelurilor este foarte buna, jos palaria. Sunt foarte multumit de el, si eu care ma gandeam sa pun statie si tub, chiar nu simt nevoia deocamdata, pt ca se aude foarte bine in difuzoarele masinii cu acest nou Head Unit. Il recomand tuturor. <_<
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

eu am tot un alpine dar nu mai stiu exact modelul, cert este ca l-am cautat foarte mult pana l-am gasit

sa se potriveasca luminile lui cu luminile portocalii ale bordului meu

acum nu este nici o diferenta de lumini doar ca are intensitatea mai mare de aceea trebuie sa setezi si intensitatea bordului

se aude excelent si nu are absolut nici o problema gen sarit cd-uri sau sa nu citeasca anumite mp 3-uri

iar eu pe masina ( e 46 ) am boxele oem iar acum vreau sa-mi schimb si difuzoarele si sa pun alpine, am inteles ca toate

costa cam 300 lei, ceea ce nu mi se pare chiar mult,

pe mp 3 player am dat 400 lei, garantie 2 ani

voi reveni cu modelul si eventual niste poze poate este cineva interesat

barem sa stie ce sa caute

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

azi mi-am luat un mp3 Blaupunkt Seattle mp74. Arata destul de bine si are un sunet grozav, multe optiuni, display mare, doua Aux, etc. Vreau sa-l pun zilele astea pe masina, m-am saturat de Oem pana peste cap.

Un prieten are asa ceva montat pe un ochios, suna foarte bine.

post-8540-1248287754_thumb.jpg

post-8540-1248287766_thumb.jpg

post-8540-1248287773_thumb.jpg

post-8540-1248287780_thumb.jpg

post-8540-1248287787_thumb.jpg

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

initial folosesc inca headunitu original,dar exista un mare DAR...

minunata "cutie" BM54 se duce...un final din ea e in aer fiind defect...deci mom folosesc un final,un mi c poker cu firele...

daca se duce si asta sunt nevoit sa schimb toata magaria asta de la bmw si sa renunt la navigatia 4/3 in favoarea unui mp3.

Oscilez intr un ALPINE sau PIONEER...

Alpine ma gandeam 9882 iar Pioneer ma gandeam deh7000..

Link to comment
Share on other sites

asa e si a mea, si am o magazie in portbagaj. la tine nu stiu unde e, s-ar putea sa aiba loc in torpedo. cauta si prin portbagaj de fire.

 

Stiu ca ar trebui sa fie undeva in stg dupa tapiserie, dar cum o arata.. ar trebui sa fie o mufa aiurea???? sau ce ar trebui sa caut???? O poza ceva... Oricum multzam !! :)

Link to comment
Share on other sites

Am dat jos Blaupunkt-ul ce-l aveam si am montat un Alpine iDA X300. Scula nu e rea, meniul e umpic mai ciudat dar te inveti repede cu el. Insa la calitatea sunetului se mai putea lucra putin, este inferior Blaupunkt-ului ce-l aveam montat inainte. Receptia radioului e foarte buna. Iluminatul este doar verde, nu se poate seta alta culoare. Nu are fir pt. Gala. Vine destul de ok cu linia bordului, celalalt nu prea sa potrivit bine, au mai ramas lufturi la margine.

Per total ma declar multumit.

post-8540-1254741104_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

No offense dar nici un HU aftermarket nu merge ok cu linia bordului la E46. Eu imi rod unghiile de ciuda ca nu au putut sa faca si ei o gaura normala acolo in bord. Pana acum am pus si eu un Alpine dar l-am dat jos cand am vazut cat de nasol arata in locul celui de fabrica care a revenit pe pozitie. La ce sunet imi scoate nu stiu cat mai rezist sa-l las acolo.

 

Cat despre sunet Blaupunkt vs. Alpine e prima data cand aud ca se descurca mai bine Blaupunkt-ul. Am sa fiu putin mai atent la ce aleg daca ma hotaresc sa-l schimb pe cel original cu un aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Cat despre sunet Blaupunkt vs. Alpine e prima data cand aud ca se descurca mai bine Blaupunkt-ul. Am sa fiu putin mai atent la ce aleg daca ma hotaresc sa-l schimb pe cel original cu un aftermarket.

 

Blaupunkt-ul ala e net superior fata de iDA x300. E foarte destept, are o gramada de reglaje la sunet, frecventa la bass/medii/inalte o poti face din 50 in 50 Hz, Gain-ul il poti regla din 1. Etajul de amplificare e cu doua Mosfet, putere 4x52w, are sursa stabilizatoare de tensiune, etc.

Are si un microfon care se pune in consola pt. a face corectarea de sunet fata/spate si stanga/dreapta. Te poti lega cu un laptop la el sa-i faci si mai multe setari. Are radio digital si radio prin satelit (asta nu functioneaza la noi), control changer cd, 4 pre-out de 4v, 2 aux, iesire pt. bluetooth, ecran LCD.

E desteapta rau scula.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma pricep foarte mult la electronice insa asta este ceea ce am avut eu:

 

http://data.motor-talk.de/data/galleries/6.../bild-22976.jpg

 

Pe fostul E36 in combinatie cu o statie Blackmaxx si cu doua subwoofers Crunch pot sa spun ca isi facea foarte bine treaba. Avea cum spui tu despre Blaupunkt tot felul de reglaje insa din lipsa de cunostiinte nu le pot detalia asa cum ai facut tu.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma pricep foarte mult la electronice insa asta este ceea ce am avut eu:

 

http://data.motor-talk.de/data/galleries/6.../bild-22976.jpg

 

Am avut si eu modelul ala mai demult. Avea o calitate a sunetului foarte buna, bass engine dar dupa un an a inceput sa nu mai citeasca discurile

 

as putea sa pun acest radio cd player in locasul acela inconjurat din poza? daca da ? cum sa fac sa imi ramana doar luminat casu masini oem?

 

Nu, distanta pana la aeroterma e foarte mica, nu incape ca lungime. Latimea ar fi suficient de mare. M-am gandit si eu mai demult la modificarea asta.

Link to comment
Share on other sites

de asta ce ziceti?Pioneer deh-p80mp;e cam vechiut modelul dar am inteles ca e varf de gama folosit in competitii audio...bine nu asta urmaresc dar daca tot dau banii..."deci nu-i dau,dar daca-i dau..." :)

multe reglaje etc...

 

Link to comment
Share on other sites

Nu ma pricep foarte mult la electronice insa asta este ceea ce am avut eu:

 

http://data.motor-talk.de/data/galleries/6.../bild-22976.jpg

 

Am avut si eu modelul ala mai demult. Avea o calitate a sunetului foarte buna, bass engine dar dupa un an a inceput sa nu mai citeasca discurile

 

as putea sa pun acest radio cd player in locasul acela inconjurat din poza? daca da ? cum sa fac sa imi ramana doar luminat casu masini oem?

 

Nu, distanta pana la aeroterma e foarte mica, nu incape ca lungime. Latimea ar fi suficient de mare. M-am gandit si eu mai demult la modificarea asta.

 

 

ms :)

Link to comment
Share on other sites

am montat un Alpine iDA X300. Scula nu e rea, meniul e umpic mai ciudat dar te inveti repede cu el. Insa la calitatea sunetului se mai putea lucra putin, este inferior Blaupunkt-ului ce-l aveam montat inainte. Per total ma declar multumit.

 

Calitatea sunetului acum este foarte buna, problema a fost de la mp3-urile care au fost initial pe stick (1Gb), au fost de calitate slaba. Am cumparat azi un stick de 8Gb si l-am dat unui prieten sa-mi puna alte mp3-uri. Situatia s-a schimbat radical, acum suna bine, le-a facut la 390 de nu stiu ce kilo.

Ma miram eu inainte ca pe radio se auzea bine si pe stick suna ca din fantana.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.